Any26 Any26 komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Upřímně nechápu, proč se tahle knížka nenachází v seznamu povinné četby (ale tak to mám u více knížek...).
Jakožto čtenáři jsem v podstatě ihned vtáhnuti do dění "nového světa", jehož předchází celosvětová posedlost sledování úchvatných zelených blesků tzv. večer komety, prostřednictvím našeho vypravěče, který v průběhu tohoto lidského unesení, leží v nemocnici se zafačovanýma očima po napadení trifida.

Musí to být strašné a v celkové podstatě to vystihuje tahle věta z knížky:
"Při ozvěně ztracené minulosti, na prahu neznámé budoucnosti".

Bylo neuvěřitelné jak nám autor v první části knihy neudává příliš velkou pozornost na trifidy, jasně byli tam slabé náznaky, ale celé jejich nebezpečí a síla vrcholila ke konci díla. Dílo má taky náznak toho že vždycky budou existovat lidé, kteří chtějí uplatňovat svou nesmyslnou "politiku", "filozofii", nastolit "řád" pod výhružkou války.

Já tenhle styl děl prostě miluji a strašně mě mrzí, že si je spousta lidí ani nepřečte, a tím pádem nemůže ocenit přinejmenším zčásti to, co oceňuji já.
A jestli tohle čtete a doposud jste neměli štěstí vtáhnout se do děje této knihy, neváhejte, berte ji, čtěte a eventuálně šiřte dál svým blízkým a známým. Já bych se k této knížce taky nedostala díky jiné knize autora - Kukly (rovněž brilantní), k níž jsem se taktéž dostala jistým pobídnutím.

Příběh plný zkoušky těžkých chvil, nutnosti vypuštění všech lidských zásad a vštěpované morálky, navrácení se k vlastnímu hospodaření, vytvoření silných pout, a vždy malé naděje v nejistou budoucnost.

03.05.2021 5 z 5

První krev První krev Angela Marsons

Kim Stone jak ji milujeme. Další super díl! A krásná (bohužel teď už jen) vzpomínka na Keva, obzvlášť na jeho začátky v týmu a jestliže jste četli všechny předchozí díly, můžete krásně vidět, z čeho a jak, se dál propracoval.
A navíc se nám v tomto díle ukazuje, že šéf Woody má zkrátka pro Kim slabost.
Počátky, v budoucnu už nerozdělitelného páru, Kim a Bryanta + Sestavení týmu z úplně rozdílných článků, ale za to do sebe pěkně zapadající!
Krásné zakončení čtenářského roku 2021️

31.12.2021 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Dorian jako symbol dekadence. Obraz jako symbol svědomí. Skvost světové literatury.

26.09.2021 5 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

No ty bláho, to zas byla jízda!!
Ach ta naše Kim a její úžasný tým. Jak já jsem byla ráda, že jsme opět přivítali Fifi (Tiffany). Opět úžasný téma a vraždy z dost podezřelého prostředí. Upřímně jsem čekala, že případ, Kim bude chtít probrat se svým terapeutem s dětství Tedem, ale faktem je, že od Kanea získala dokonalý obraz o fungování sekt, jejich manipulacích a vymývání mozků.

Rozhodně doporučuji -- případy s Kim Stone jsou sázkou na jistotu a především kvalitu! Design obálek Případů Kim Stone je fakt vymakaný.

P.S. Chudák Betty... byla to skvělá kytka :P

08.07.2022 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Samo dílo osobě je dost sci-fi a antiutopického rázu. Je v ní vylíčeno, jak nás naše touha po vědění, pokroku a ve smyslu věci po něčem dobrém (aby lidé nemuseli pracovat a mohli si více užívat) dožene ke zkáze.
Alespoň je hezké, že vždy můžeme doufat v optimistický konec.
Naděje opravdu umírá jako poslední.
Věda a pokrok je skvělá ale zároveň je to ta nejnebezpečnější a přitom nevyhnutelná věc. Kdo ví, jak se bude žít za dalších 100 let (kdy už to bude 200 let od napsání tohohle skvostu české literatury).
Tohle dílo nebude nikdy dost staré na to aby nebylo současné.

19.03.2021 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Panebože! Tak to bylo něco! Dost drsný, silný, skvělý. Zkrátka jsem se nemohla od knížky odtrhnout a myslela jsem na ni pokaždé když jsem ji byla nucena odložit.
McMurphy - neuvěřitelný člověk, který dokázal svým příchodem změnit život ostatním, a naučil je se znovu smát, užívat si života, věřit si. A hlavně to, co jim dal a ukázal...svobodu. Veškerý popis osob, atmosféry, situací a závěr, při kterém skoro zapomínáte dýchat...to vše je tak dokonalé.

23.05.2021 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Ze začátku jsem se moc nemohla chytit, ale od kapitoly, s neuvěřitelným, věčně vysmátým Nathanem P. Nathanem jsem se naopak nemohla knížky pustit!
A Pan Kaplan... skoro jsem nemohla uvěřit jak může být jazyk v jeho podání tak zavádějící - jeho logika myšlení je tak absurdní až je geniální :D - z jeho tvoření slov a úkolů jsem se tak nasmála.... :’D
♥ Já osobně jsem si zamilovala celou třídu!! ♥

31.03.2021 5 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Ani bych nevěřila, jak moc mi Kim a lidi kolem ní chyběli... a teď zas budou chybět ... :(
Miluji styl jakým Angela Marsons knihy píše, její krátké kapitoly s otevřenými konci; neuvěřitelně zrádné, a fráze jako "poslední kapitola a dost" se bleskově překlopí na "ještě jednu další kapitolu, už fakt poslední!"
Božíínku jak já už se nemůžu dočkat dalších dílů, které mají vyjít v češtině. Vždy si říkám, co ti překladatelé celé dny dělají .
P. S. A musím souhlasit s uživatelkou Kekik, naše obálky jsou opravdu špičkové a přenádherné.

12.08.2021 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Přečteno za jedno odpoledne, jedním dechem a musím říct WAU.... Vůbec jsem netušila, že je to až tak skvělé dílo.
Samotná myšlenka a ten konec... Ach...
Každému doporučuji!

18.03.2021 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Mrtvé vzpomínky - na tuhle knížku jsem se moc těšila a rozhodně mne nezklamala. Od začátku vás to nutí číst dál a dál a vy čtete a ani nepostřehnete, že už čtete poslední stránky.
Strašně obdivuju Woodyho a jeho naprostou a plnou důvěru v Kim a celý tým...
Už teď se nemůžu dočkat až vyjde další díl!!

25.12.2020 5 z 5

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

Knížka byla skvělá.
Napínavé. Šokující. Zajímavé.
Bylo až neuvěřitelné kolik se toho tam událo. Ze začátku jsem nemohla pochopit proč sledujeme 3 dějové linky, každé odehrávající se v jiném časovém období, ale pak všechno zapadlo do sebe a čtení jsem si vyloženě užívala. A obzvlášť od půlky knihy, kdy jsem se nemohla vůbec odtrhnout. Autor ví jak psát čtivě a příběh má geniálně promyšlený.
Šílený. Zvrácený. Nečekaný.
Samotný konec tohoto případu (epilog) mě zcela dorazil... vůbec mě nenapadlo, že to takhle skončí. Ano nedivím se, ale přesto...

09.08.2023 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Láska a rodina jde stranou, jenom ty penííízky!!! Klasika, která se bude hrát pořád️️️️

Harpagonův monolog mluví za všechno: (ono už i jméno Harpagon :P )
"... Ach, peníze, penízky, vy moji zlatí drahouškové! Vzali mi vás! Jste pryč, a pryč je má opora, má útěcha, má radost! Pro mne je všemu konec! Nemám už, co bych na tomto světě pohledával! Bez vás nemohu žít! To je hotová věc, prostě nemohu! Umírám, jsem nebožtík, jsem pod drnem. Copak se nenajde někdo, kdo by mě vzkřísil? Kdo by mi vrátil mé drahé peníze nebo aspoň mi řekl, kdo mi je vzal?..."

P. S. Když večer sedíte a posloucháte rádio a nějakou náhodou tam uslyšíte "Molièrova" Lakomce :) https://www.youtube.com/watch?v=6kNj7Tda6Gs

28.10.2021 5 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Ach Daníčku, Daníčku, to teda byla "prima sezóna"! :D

Nejvíc jsem se tedy pobavila u sester Weberovic, a pak taky nad panem radou, obzvlášť při jeho "nečekaném" zjevení v hotelu :P

Celkově to byla prostě lehká, nenáročná a vtipná knížka, s nádechem tehdejšího období Protektorátu Čechy a Morava, kterou určitě doporučuji k přečtení!
A zkrátka autorův jazyk mi byl natolik sympatický... tudíž, teď hurá na Zbabělce!

12.01.2022 5 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Může být něco lepšího jak knížky s detektivem inspektorkou Kim Stone?! Tím psím čumákem, který je díl od dílu lidštější, a dokonce už pozůstalým projevuje "upřímnou soustrast". --- Zkrátka je opravdu parádní se zase vrátit do Black Country a do známého prostředí, kde už známe víc jak jen několik málo postav z předešlých dílů, a které se navíc staly pevnou součástí této série. Od každého dalšího dílu těchto úžasných případů se čím dál tím víc ráda vracím do tohoto prostředí a se smutkem ho zase opouštím.

Tento díl se mi líbil dokonce víc jak ten předchozí. Pohled do programu ochrany svědků byl opravdu zajímavý. Plus se mi líbila i investigativní činnost Tracy Frostové, jako vedlejší linka.

A teď ještě na závěr .... ten konec .... to CO SAKRA JE?!! Už teď bych se nejradši začetla do dalšího dílu. Tak snad brzy vyjde!!

05.08.2023 5 z 5

Vražedný rozsudek Vražedný rozsudek Andreas Gruber

No pááááni, to je ale KRIMI!!! Za mě naprosto senzační. Škoda jen, že jsem nesehnala první díl, a tak jsem musela začít druhým, ale ve finále to zas tak moc nevadilo. Kniha čtivá hned od prvních stránek. Od půlky knížky už jsem se nemohla vůbec odtrhnout a prakticky dělat něco jiného než číst tento zapeklitý případ, téměř dokonalý zločin... Měli to geniálně naplánované... A musím říct, že jednoho pachatele jsem se i trefila :DD
No a teď abych šla honem shánět první díl, a nejlépe i třetí, a teď vlastně i nově vyšlý čtvrtý...

13.07.2023 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Božee, to bylo tak smutné aaa... prostě dokonalé. Chudák Kníže, mě ho bylo (a je) tak líííto. Už od začátku jsem se do něj úplně zamilovala a mrzí mě jak dopadl. Skvělá knížka, u které jsem se zároveň hodně bavila, ale i řádně zamyslela.
A téměř všech postav mi bylo svým způsobem líto (pozor avšak ne všech) a líbilo se mi především jejich vykreslení, to bylo prostě božské... klobouk dolů!

Zkrátka jsem z díla neuvěřitelně nadšená a zároveň pociťuji jistý smutek.
Cítím, že si budu muset přečíst další Dostojevského dílo, ale nevím jestli Tohle něco ještě překoná :) -- Můj Milovaný Idiot!

25.08.2021 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Nemám slov - vynikající, geniální. Konec - děsivě dechberoucí.

11.05.2021 5 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Ohromné dílo. Čím dál tím víc si myslím že díla Karla Čapka by se měli rozdávat na potkání. Každý by si je měl přečíst. Snad každé jeho dílo má co do sebe a já si prostě nemůžu pomoc - to byl takový génius.

11.04.2021 5 z 5

Vražedný rej Vražedný rej Andreas Gruber

To by mě zajímalo co teď budu bez Maartena Sneijdera ... pardon, tedy Maartena S. Sneijdera a Sabiny Nemezové dělat než vyjde další díl :DD

Krásný začátek druhé trilogie s Maartenem Sneijderem. Opět skvěle promyšlený děj.
Minulosti neutečou.
"Něco" co se stalo před 20 lety opět vyplouvá na povrch...
Autor nám postupně odkrývá jednotlivé dílky této skládačky tak, že čtenář zůstává pořád ve střehu.

Velmi se mi líbila linka s Hardym a Norou, i větší zapojení do případů Sabininy kolegyně Tiny Martinelliové.

P.S. A návštěvy Sneijdera v knihkupectví se nikdy neomrzí!

11.08.2023 5 z 5

Smrtící volání Smrtící volání Angela Marsons

Naše milovaná Kim jak ji známe, vždy i přes přímý rozkaz svého šéfa jednající podle sebe. (možná se brzy opravdu bude moci vydat na dráhu letecké dispečerky :DD [str. 281]
Případ byl zajímavý a nešlo se od něj odtrhnout (každopádně to je u Angely Marsons klasika)
P.S. parťáctví Kim a Bryanta a jejich konverzace se opravdu nedá nemilovat!!!
A už teď se nemůžu dočkat jaká změna Stacey bude čekat...

22.04.2023 5 z 5