itskyleus itskyleus komentáře u knih

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

První dvě kapitoly z minulosti - úterý 31. října 1989 mi napověděly, že toto bude pořádně čtivá kniha. Byla!

Následně z minulosti se dostáváme do součastnosti. Nebudu lhát, byl to pomalejší rozjezd, ale stálo to za to si počkat, až to nabere tu správnou atmosféru, napětí a pachatel se bude pomaličku odhalovat - někdy se spíše více zamotával, ale tak nějaký ty zápletky tam být musí!

Upřímně jsem tipoval, kdo by mohl být vrahem, ale ani jeden z mých tipů to nebyl a když se nakonec přišlo, kdo za tím vším stojí a jak to vlastně celé bylo a je.. naprostá paráda.

Nahlížíme i na rok starou věc v případě zmizení dítěte, které nikdo od uplynulé doby nenašel.

Co se mi nelíbilo bylo lehce jednání některých vůči Hessovi. Nikdo ho skoro neposlouchal a přitom mu to pálilo. Taky se mi nelíbilo jednání Steena.

Celkový příběh a zpracování je propracované a autor si s tím dokázal vyhrát. Jeho styl psaní a napětí, které umí udělat, aby nutilo čtenáře číst dál a dál.. výborné. Líbilo se mi i zapojení politiky. Nebylo jí tam požehnaně, ale tak akorát.

Myslím si, že na severskou detektivku je toto pecka a doporučuju ji všem, kteří rádi nějaký ty sériový vrahy, vraždy, apod. Lehce mi kniha připomínala knihy Chrise Cartera.

Příběh samotný má okolo 460-470 stránek a krátké kapitoly. Text je menší, ale rozhodně na příběhu to nic nemění a stále je výborně napsán. Ke knize je i seriálové zpracování, které v brzké době zkusím si pustit.

11.02.2023 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

(SPOILER) Řbitov zvířátek je jedna z těch známých knih S. Kinga a navíc jeden z fajn hororů, ovšem film se mi tolik nelíbil jako kniha, která byla senzační.

Sledujeme čtyř člennou rodinu, která se přestěhovala do nového domu.
Starý Jude, který bydlí naproti přes cestu společně s jeho manželkou Normou se začnou bavit s rodinou od Louise. Jude jim ukáže záhadné místo, které spadá pod jejích pozemek, Řbitov zvířátek.
Vypráví jim kdo pochoval své zvíře zde.
První zvrat v knize zaznamenáváme, když v nové práci se Louis setká s Pascowem.
Následně se skrz Juda Louis dozvídá o Mikmacích a jejích pohřebišti pár metrů právě od Řbitova zvířátek a pak už to jede.

Musím uznat, že konec byl dechberoucí a rozhodně povedené dílo, které zahrnulo i mytologického tvora Wendigo.
V různých pasážích naskakovala i husí kůže a nešlo se od knihy odtrhnout a už vůbec při posledních stránkách knihy.

Pokud vás láká film, tak ten je jinak zpracován, ale není špatný, vlastně kniha je kniha, ta je vždycky lepší.

17.07.2023

Knihu jsem si vzal náhodně v knihovně kvůli podnapisu "Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce".

Nebudu vám mazat omáčku, nešel jsem do knihy s očekáváním, spíše v mé hlavě zněly myšlenky, že určitě se nezačtu a odložím to. Opak byl fenomenální!

Po přečtení úvodu jsem si řekl, že to bude jednoznačně zajímavé, jelikož autorka vložila do knihy i příběh své známé, jen něco málo si napsala k obrazu svému a to byl první bod.

Druhý bod přišel hned v první kapitole, kdy autorčin styl psaní mě šokoval v dobrém slova smyslu. Kniha plynula rychle i přes těžší téma a celkově mi ten styl napsání knihy sedl.

Autorka skvěle, ale fakt podotýkám skvěle nastínila dobu osmdesátek za sovětské okupace. Měl jsem pocit, že mě vtahuje do té doby, abych poznal jak všechno fungovalo, že ve většině případů byla potřeba propustka, že pomeranče a banány nebyly jako v dnešní době k mání, ale byly vzácnost a museli se jak na ně, tak třeba na kočárky pro novorozence čekat fronty či si to objednat dopředu.
Když žena otěhotněla, ve větším případě se otec dítěte a matka z jakési tradice museli vzít.
Mohl bych vám tady vypsat všechno, co mě osobně přišlo zajímavé, apod., ale věřte, že by to bylo na dlouho.

Postavy - hlavní hrdinka Linda a její manžel Vojtěch. Ačkoliv Linda mi přišla jako normální a silná žena, tak Vojtěch se mi zdál dosti nesympatický, když se vrátila Linda z vězení, přeci jen její nejlepší kamarádka.. no to se dočtete, ale rozhodně být na Vojtěchovém místě, rozhodnu se rychle..
Popis jak se Linda snaží probojovat city ke sve dceři Aničce, kterou neviděla pár let, jak se snaží, aby Anička věděla, že máma je zpátky.. bylo to srdcervoucí a věřím, že to pro Lindu jako mámu bylo hodně těžké.

Mám rozporuplné pocity z té knihy a stále váham nad dobou dnešní a té v minulosti.
Rozhodně vám knihu doporučuji kdo neznáte a jsem rád, že takovou knihu napsal český autor, který měl i vyprávění někoho, koho znal.

18.04.2023 4 z 5

Červi v hlavě Červi v hlavě * antologie

Táto kniha plná hororových povídek byl neskutečným zážitkem a čtení jsem si po celou dobu užíval. Sbírku napsali dohromady čtyři autoři a povedlo se jim to.
Každá povídka měla v sobě určité kouzlo a napínavost až děsivost. Kdybych si měl vybrat tu nejlepší, tak by to snad byl ten nejsložitější úkol, protože opravdu byly všechny perfektní.
Nesmím opomenout, že každou z povídek doprovází vždy jedna ilustrace a všechny oné ilustrace jsou naprosto nádherné!
Rozhodně jsem knihu nečetl naposledy a domů si ji pořídím, protože toto chci mít doma a číst to znovu někdy za pár let.
Bylo příjemné dostat do rukou knihu, která bude zaručeně u mého hodnocení jako jedna z nejlepších knih roku 2023.

05.02.2023 5 z 5

Kazatel Kazatel Honza Vojtíšek

Upřímně jsem si nebyl knihou vůbec jistý, zda mi sedne, jelikož prolínání dvou dějových linek je mnohdy spíše přítěž při čtení. Čtenář se dokáže rychle ztratit v tom.

ALE!

Můžu vám říct, že tady si s tím autor skvěle vyhrál a dokonce to i propojoval v daný okamžik, což bylo neuvěřitelné!

Styl psaní Honzy Vojtíška je naprosto fenomenální a klobouk dolů před touto knihou. Děj byl zpracován skvěle a bavilo mě to číst a stále jsem se nutil v hlavě přemýšlet, jakže to vlastně skončí a skončilo to tak, že to předčilo má očekávání. Šíleně boží čtenářský zážitek.

V ději se mi líbilo zapojení moderního světa se středověkem, zapojení víry v 15 století a mnoho dalšího.
Kniha byla brutálnější, ale rozhodně čtenáři to jen podtrhne kvalitu knihy, která je až troufám si říct vysoká.

Tajemno v knize obzvláště nechybělo a také vraždy, psychické vykreslení Gabena, sexuální scénky..,apod.

Jak říkám, vydařená kniha z pera českého autora.
Dle mého jedna ze skvělých knih tohoto roku.

08.07.2023 5 z 5

Ďáblův hřbet Ďáblův hřbet Honza Vojtíšek

Před pár dny jsem dočetl Ďáblův hřbet. Povím vám, že kniha je skvěle propracovaný horor a stojí za přečtení.

Dosti se vyhýbám knihám, které jsou až moc do minulosti, přičemž tato kniha se odvíjí ve 13 století, což taková kniha by nebyla můj vkus, kdyby mě nezaujala obálka, žánr, anotace.

Autoři píšou čtivým stylem, který mi byl od začátku sympatický a děj se nijak z mého pohledu netáhl, ba naopak to bylo více a více napínavější, což jsem si naprosto užíval. Kdo by nebyl v nebi ze čtivé knihy.

Souhlasím s mnoha recenzemi, že kniha není pro slabé povahy, protože ty scény byly opravdu šílený, ale tak to má u dobrého hororu být, ne? Ty scény mi přišly, že knize daly vynikající nádech většího strachu a morbidity.

Jak už jsem zmínil - obálka je překrásná a přesně takového rohatého jsem si představoval při čtení, kdy jsem si zkoušel vykreslit v mysli obrázek scén.

Dle mého parádně napsaná kniha a překvapilo mě, že autoři si zvládli poradit s dobou 13. století a vyhrát si s nechutnými scénami.

10.04.2023 4 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Zamiloval jsem si to natolik, že je to jedna z mých dalších oblíbených fantasy sérii.

Už od začátku dej utíkal rychlostí blesku, ač písmo je lehce menší.
Nebudu lhát, že jsem se nebál takové bichle, ale opravdu lusknutím prstů to uteklo.

Emočně mě vyždímala. Chvilkami jsem se smál, byl napětím bez sebe, dokonce jsem byl i naštvaný nad jednáním postav, ale dokonce mě donutila brečet. Nebudu vám spoilerovat kdo zemře, ale dosti mě to zasáhlo.

Poppy je skvěle vykreslená postava, která je nebojácná, neodolatelná a odvážná se silnou vůlí. Taky bych řekl, že je pěkně praštěná a vlastně svá. Sympatičtější a krásnější hlavní hrdinku jsem si přát nemohl.

Hawke je Hawke. Působí dosti odvážně, neodolatelně, chytře, bystře, obratně.. no přesný strážce jaký by měl být.

Zvraty v knize byly.. neskutečně boží!! Měl jsem různé myšlenky jak to dopadne, ovšem nečekal jsem to, co se stane. Ano, nečekal jsem to a sám jsem totálně se radoval jaký to je.

Celá knížka působí svým vnitřkem dobrodružně, zajímavé a taky svůdně, přeci jen ty scény.. Ano vím, že autorka psala i erotické romány a doufal jsem tiše, že to projeví i do této série.

Nechápu, proč jsem tuto sérii našel v dětském oddělení knihovny, přesně v sekci pro děti 14-15. Upřímně bych to viděl na dospělou sekci, ačkoli autorka se krotila a žádné sexuální scény tam nejsou popsány do úplně mikro detailů a nejsou ani napsaný vulgárně, ale radši bych to viděl právě v dospělém.

Těším se jako malé dítě na další díly.

26.04.2023 5 z 5

Polské noční můry Polské noční můry * antologie

Uchvátila mě svým vzhledem a šokovala vnitřkem.

Teď seriózně to myslím vážně. Obálka mě naláká, jelikož je naprosto povedená a přesně motýli jsou moje parketa.

Vnitřek je složen s krásně ilustrovanou můrou na každé straně, ale především je složen z 18 hororových povídek, které vám nedají spát, protože nutí člověka číst dál a dál.

Takhle čtivá kniha je bomba, kterou budete hýčkat a hlavně hltat.
Dosti jsem byl skeptický k naším sousedům, protože hororové povídky z Polska.. no nelituji ani jedné přečtené stránky, opravdu! Lidé, kteří se podíleli k vzniku této knihy umí neskutečně skvěle psát, aby to čtenáře chytalo a nedejbože, aby knihu odložil!!

Pokud si mám vybrat jednu povídku, která byla ze všech tipťop.. hm, by byl to těžký úkol. Rozhodně mohu, ale říci, že mě dosti v přemýšlení a vlastně i zamyšlení vedla povídka Nečas. Stále nevím proč a bádám nad otázkou, ovšem jsem v zaslepené uličce. Nejspíše mě uchvátil konec té povídky ? Či stojí za tím něco více?

Autoři mají každý zajímavý styl psaní, který mi byl sympatický a někteří mají zvláštní, ale stejně zajímavý styl rozvrhnutí.

09.03.2023 5 z 5

Smrt bývá nehezká Smrt bývá nehezká Jiří Sivok

Za tak málo, tolik muziky. Opravdu další z nejlepších titulů za toto léto.
V knize sledujeme spisovatele Dana Hejtmana, který si prošel peklem, které ho potkalo z nenadání. Následně se mu rozpadlo i manželství a on začal chlastat tvrdej alkohol a utápět se, přičemž stále psal knihu, která oživuje alespoň ve fiktivním světě jeho dcerku Markétku.
Když jeho dcera na zabavení dostala album fotek, nečekal, že den před její smrtí ho odkáže na vzpomínkovou fotografii z dovolené, kde byl společně se svou ženou a jeho starým autem Fordem Sierrou. Záhadná silueta mu nedá spát, tak se po pár let prodaném autě začne shánět.

Absolutně se mi líbila melancholie vět a celého příběhu, které ucelovaly právě tajemno, záhadu a dobrodružství spojené i s bolestí.
Kniha má neskutečně skvělou hloubku pokud vás baví číst tajemné a melancholické knihy.
Vnímal jsem bolest hlavní postavy a okolních postav a jejích těžké situace, jelikož autor titul napsal tak, že člověka dokáže příběh dostat pod kůži a vnímat to společně s postavami.
Neskutečná kniha, kterou můžu jen vychválit jak jen to jde. Hodně se mi líbila i bonusová povídka.

O dracích a lidech O dracích a lidech Tereza Kadečková

Zbožňuju draky, fantasy.. a tahle kniha je tak skvělá, že jsem se od knihy nedokázal odtrhnout.

V knize vystupují "bestie", aneb lidé, kteří se dokáží proměnit do zvířecí podoby. Jaina a její bratr Mac jsou poslední bestie, které mají proměnu draka.
Existují spousty zvířat, v knize se setkáváme s řadou zvířat.. kočka, králík..

Příběh samotný je úchvatně napsán a vtáhne vás do světa od první kapitoly. Autorka má vynikající styl psaní, který je specifický pro mě tím, že si čtení užívám jako dívání se na bouřkové mraky, tedy dokážu se na ně koukat dokud neodejdou, tudíž knihu bych chtěl číst do nekonečna a ještě dál.

Jaina je tvrdohlavá jak mezek, ale za to má srdce bojovníka, který by zvládl raz, dva, zachránit ty nejbližší.
Samotný Roderick je postava, která má specifické kouzlo. Touží být spasitelem pro svět a rozdat pro svět pravdu, aby jej zachránil, ale zapomíná někdy na pojem o čase. Zdál se být zaslepen touhou, která stejně má rychlejší nohy.

Konec knihy byl překvapivý a rozhodně jsem ho takový nečekal. Nepřišel mi uspěchaný či suchý, ba naopak asi nejlepší, než jsem očekával.

Sklíčenost Sklíčenost Lucy Taylor

Sklíčenost zaujala anotací a splnila očekávání, které jsem měl.
Opravdu vydařená, útlá knížečka, která se čte svižně a než se nadějete, tak je konec.

Mé první Zrnko temnoty, které jsem přečetl. Opravdu kvalitní kniha na malý počet stran.
Vnitřek knihy je výživný, nijak suchý. Lehce jsem se na začátku ztrácel v postavách, přeci jen v konvoji jich bylo dosti.

Ztrácení děti mi přišlo jako zajímavé téma a k tomu zakomponovaný rohatý a čarodějnictví.., dle mého geniální.

Ruth byla odvážná žena, která i přes to, že je žena, dokázala pomoci s věcmi, které byli spíše pro muže - hledat ztracené děti. Také bych vystihl, že byla zvídavá, jelikož chtěla přijít věcem na kloub.
Byla taktéž sympatická, což u hlavní postava je důležité, aby se následně kniha nevlekla.

13.09.2023 4 z 5

Připoutaní Připoutaní Ross Jeffery

Tohle byla kniha, která je od všech knih z GD odlišná.
Nejedná se o horor, přesto jsem to jako horor docela bral, ačkoliv je to kniha se silným příběhem.
Sledujeme zde otce a syna, který si chce ze svého potomka vyšperkovat podle svého, tudíž používá určitý druh ostřejší výchovy.
Horor mi to právě připomínalo z pohledu výchovy, jelikož chování otce na začátku bylo šílené a sám vím, že já bych takto jednat se svým dítětem nemohl, ovšem každý má své metody výchovy.
Kniha na svou útlou podobu čte svižně a kapitoly jsou krátké.
Rozhodně vás kniha donutí se zastavit a zapřemýšlet se nad situacemi a také chováním v daných situacích.
Pár kapitol před koncem, kdy syn je starší, tak nacházíme právě obrácené tváře. Syn se začne jinak chovat ke svému otci.
Konec jsem opravdu absolutně nečekal a přišlo mi líto všeho.
Strašně, ale strašně se mi zamlouval literární útvar, kterým je kniha napsaná, tedy Novela in-flash.
Opravdu fungovalo, že kratší kapitoly vydaly ze sebe skvělý příběh s lidským projednáváním.

13.09.2023 4 z 5

Taxidermistova milenka Taxidermistova milenka Polly Hall

Já jsem se té knihy bál, zda mi sedne, ale přesto jsem se do ní vrhnul.
Setkáváme se s příjemným stylem psaní, které dodávalo vám pocit, že čtěte vzpomínky z minulosti.
Taxidermistova milenka.. co si budeme, taxidermie mě neskutečně uchvacuje. Je to něco, co ne každý může dělat i kvůli psychické pohodě.
V knize sledujeme ženu jménem Scarlett, která pozná jednou události taxidermistu Henryho. Oba se do sebe zamilují. Klasická taxidermie už není tak zábavná, tudíž Henry přesedlá na hybridní taxidermii a tvoří dokonalé vycpávky různých zvířat do sebe, až vytvoří nový druh zvířete, akorát, že není živé, ale duše ve vycpaných tvorech přetrvává. Například vám představím Vralíka, spojení králíka s vránou.
Do děje vstupuje i rival Henryho, který rovněž dělá hybridní taxidermii, Felix.
V příběhu se také setkáváme s Rhettem, který mi od první chvilky, kdy se objevil nesedl, ovšem ke konci se to už s ním dalo.
O jeho přítelkyni z Rumunska se nemusím ani zmiňovat, byla tam jen na pár stran.
Kniha se skvěle svižně čte a máte pocit, že jste součástí děje a stojíte po boku Scarlett a vidíte oné vycpané tvory.
Co se týče konce knihy, tak z toho mi mrazí v zádech doteď, ovšem stále si stojím za tím, že to co se stálo ze Scarlett či jak dopadla.. to mi přišlo geniální.. on miloval tak moc.. byl Henry prostě chytrý.
To co dělal i za hybridní stvoření.. sakra, kdyby se pořádala výstava jako v knize, jistě bych se šel podívat. Může to znít nechutně, ale já to beru jako geniální umění.
Autorka skvěle nastínila prostředí Anglického venkova.
Tahle kniha se řadí čestně mezi mé nejoblíbenější knihy z GD.
Absolutně bezpochyb úžasná kniha!

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

Na tuto knihu jsem se těšil. Ten stejný svět, jen v minulosti, co se dělo.
Poznání Nyktose a Serafeny bylo okouzlující. Chemie mezi nimi je vroucí. Jejích příběh poznání jeden druhého byl až příliš utajovaný.
Nebudu říkat, že mě neštve přezdívka Šeď.. přeci jen oficiální jméno Šeda je vznešenější pro tak vysoce postaveného., ale to je jen maličký detail.
Celý dvůr Nyktose je úžasný do představ. Stavba ze stínového kamene, les, drakeni, smrtelníci, polobohové, bohové.. Dává šanci každému, kteří nemají například kde jít.
Nektas, Jadis a Plenitel.. Nektas je přesně takový ten oddaný svému prvotnímu i kdyby ho brali na nože.
Plenitel a Jadis.. to jsou takové malé roztomilé stvoření.
Sera je příjemná hlavní postava, která ma svou originální osobnost podobající se Poppy, ovšem jsou jedna rodina, tudíž se není čemu divit.
Nyktos je přesně ten okouzlující, chytrý a odvážný muž, který dokáže okouzlit na počkání.
V knize se dozvídáme o Kolisovi, tajemství otce Nyktose, o tom, kdo je vlastně Sera, apod.
Neskutečně čtivá kniha, kdy než se nadějete je konec.
Na začátku do čtvrtky knihy jsem měl pocit, že se nic neděje, ovšem autorka udělala z knihy tikající bombu, každou stranou začíná více a více tikat, až na konci vybuchne a vaše nadšení z knihy vybouchne spolu s ním a chcete další díl. Neskutečná jízda! Autorka to prostě umí!

Obětiny Obětiny Robert Marasco

Obětiny je strhující kniha, která vám nedá spát a bude vás nutit číst dál a dál.
Byl mi poslán recenzní výtisk v rámci spolupráce s KD.

V této knize sledujeme rodinu Rolfeových, která shání oddych někde na venkově v jakémsi útulném domu, hlavně pryč z rušného města a tenkých zdí.
Nabídka starého zachovalého domu v inzerátu láká a nakonec tam stráví čas.
Následně se začíná s rodinou něco dít, což má za následek sídlo, které vehementně chtěli, teda hlavně Marion.
Mají ale jediný důležitý závazek a to dávat třikrát denně jídlo staré paní, kterou nikdy neviděli.

Marion mě vytáčela svou obsesí na starožitné věci, ovšem když si představím onen dům, říkám si, že bych nejspíše taky obdivoval krásy starých věcí, které se málo kdy už vidí.
Štvalo mě, že byla sobecká a viděla jen vidinu sebe, ale zase to dodalo knize ten správný šmrnc.
Její manžel Ben byl rozumný muž, který by pro rodinu se i rozkrajel. Vzali sebou i malého energického syna Davida a tetu Alžbětu.

Kniha celkově působí strašně dobře. Má očekávání předčila, až jsem valil oči na drát, že taková kniha byla sepsána a autor si dokonale poradil s dějem, každou postavu a ví přesně, co píše. Tento spisovatel mi hodně sedl.

Obálka.. výstižná, krásná a ty barvy, paráda. Kniha se rychle čte, má málo kapitol, ale za to docela dost dlouhých.

Obětiny
Robert Marasco

24.07.2023 5 z 5

Království těla a ohně Království těla a ohně Jennifer L. Armentrout

Druhý díl byl naprosto úžasný! Hltal jsem každou větu, slovo, písmeno.. až nadešel konec knihy a já se pak zase divil, proč sakra to tak rychle uteklo.

Větší průboj, kdo vlastně Poppy je a celkově se setkáváme i s pochopením, kdo Atlanťané jsou.
Objevují se zde nové postavy, které si člověk dokáže zamilovat, například Vonetta, která má ke Kieranovi blízko.

Stále více mě dostává v dobrém smyslu popichování mezi Poppy a Kieranem, ovšem také mezi Poppy a Casteelem. Miluju jejich humor, sakrasmus a auru těmi třemi. Budu se stále opakovat, ale autorka udělala přímo dokonale zpracované postavy a dokázala si se vším vyhrát.

Stále mě překvapuje, co všechno autorku napadlo zakomponovat do děje, není to absolutně vůbec přeplácané, ba naopak mi to přijde až příliš dechberoucí, že všechno do sebe zapadá jako každý dílek puzzle.

Zbožňuju energii mezi Poppy a Casteelem.

Romantická linka a celkově i sexuální obsah v knize je opravdu takový dle mého dodatek či zpestření. Opravdu to tam není v každé kapitole, takže nemůžu si stěžovat, že je to celé jen o erotice.

Knižní série, kterou nepřestanu milovat a která svými zvraty mi vyráží dech do posledního milivzduchu v mých plicích.

Ten konec byl famózní v té knize, že jsem opravdu přestal dýchat.

30.04.2023 5 z 5

Válka dvou královen Válka dvou královen Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) RECENZE OBSAHUE SPOILERY!!!

Válka dvou královen.. tak moc jsem se na knihu těšil a nezklama. Některé části - teda hlavně ty první čtvrtina knihy - jsou takové, lehoulince nudné.
V knize se dějí zvraty, až sám jsem valil oči, co se to sakra děje!
Bylo to čtivé a geniální.
Poppy se vydala napříč válkou pro svého Casteela, kterého zajala Krvavá koruna a konečně! Konečně se provalila pravda o Millicent i o Malikovi! Sám jsem byl z toho unesený, ač jsem si to dávno vyspoileroval.
Bylo zcela geniální se dozvědět, co je vlastně Poppy zač, že je vlastně úplně něco jiného, než předpokládal každý. Upřímně ani sám jsem to tak příliš nečekal.

Určitě jsem si oblíbil Reavera a když jsem se dozvěděl, že je to Plenitel.. PANEBOŽE!
Překvapilo mě, že se v tomto díle objevuje i Nektas, kterého mám taky v oblibě.
Co se týče erotických scén.. nebylo jich tady tolik co v předchozím díle. Byly ale skvěle, dodávají součást knihy, tak mi vůbec nevadí, ba naopak čtou se dobře.
Skvělej díl a rozhodně potřebuju další! Doufám, že vyjde brzy!

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Upřímně jsem po první povídce si myslel, že možná kniha nebude taková, jakou jsem si představoval.

První novela z nejznámějšího filmového zpracování - Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank.
Novela se táhla a nebyla zrovna taková jakou jsem si ji představoval. Na film se stále chystám a doufám, že se tak nebude tahnout jako právě knižní předloha.
Novela byla zajímavá svým prostředím, tedy věznici, kde sledujeme vyprávění Reda o Andym.

Druhá novela jménem Nadaný žák, která je také zfilmována byla naprosto odlišná od té první. Byla čtivější, napínavější a nedalo se od ní odtrhnout.
Sledujeme Todda, který 'vystalkoval' starého pána, který má tajemství. Byl velitelem v koncentračním táboře v Paletinu.
Líbilo se mi zakomponování vražd, Druhé světové války, vyprávění, vyhledávače nacistických zločinců.. Novela skončila tragicky, ale přesto měla úžasný konec dle mého.

Třetí novela byla taktéž dobrá, akorát mohla být o něco málo lepší.
Sledujeme čtveřici kamarádů, kteří míří daleko ke kolejišti, kde je mrtvé tělo. Zvědavost je silná věc. Taktéž zfilmováno.

Čtvrtá novela Dýchací metoda mě chytla za srdce.
Sledujeme staršího pána, který začíná chodí do klubíku, kde si stáří pánové vypráví příběhy ze života.
Jeden z nich - gynekolog - vypráví svůj příběh o slečně, bývalé pacientce, která otěhotněla a byla smířená, že dítě musí odchovat sama, jelikož otec dítěte ji odmítl. Příběh končí tragicky, až mě z toho píchlo u srdce.. opravdu nejlepší novela ze všech čtyř.

Co si budeme, nezvyklý styl u S. Kinga a rozhodně se tahle kniha mu povedla!

10.07.2023 4 z 5

Šumavský Děs: Paměti okultní Šumavský Děs: Paměti okultní Václav Votruba

Šumavský děs je kniha, která v mých očích je skvělá krátkými příběhy z různých koutů Šumavy, což je naprostý skvost, protože jsem si vždycky říkal, že Jižní Čechy jsou takové tajuplné místo. Navíc tam mám část nevlastní rodiny a zamiloval jsem si ten kraj, ač v něm nebydlím, zatím.

První příběh byl dechberoucí a byl jsem u toho napjatý jako kšandy. Další příběhy se také povedly a celkově styl psaní pana Votruby je příjemný a svižně se čte, což jsem opravdu potřeboval. Upřímně jsem si uvědomil, že když kniha neubíhá tak jak si přeji, tak se v ní brodím jako v nekonečně poušti bez vody.

Opět je to malá knížka do kapsy, což já tento tvar knížek z GDB zbožňuju. Vleze se všude a nezabírá místo.
Obálka je také povedená a naprosto jsem z knihy unešen.

02.07.2023 4 z 5

Zlomky nekonečna Zlomky nekonečna Adéla Rosípalová

Tuto knihu si musím tento rok pořídit do své knihovny, protože jinak to nevidím!

Hned jak vyšla jsem si ji psal na svůj Wish list knih, které si potřebuju přečíst, přeci jen koho by nenalákala anotace, krásně zpracována obálka, název, který má nekonečné přemýšlení, zda zlomky jsou opravdu nekonečné a to, že to napsala česká spisovatelka?

Vím, že od autorky si budu muset ještě něco přečíst, jelikož její styl psaní mi sedí a její zpracování kapitol, kdy je jedna delší druhá o něco kratší.. co více si přát?

Teď, ale vám něco řeknu k obsahu a stylu psaní. Obsah je za mě absolutně skvěle rozebrány, rozsáhlý a pojetí tohoto tématu vystihnuté.
Takto jsem si tu knihu představoval.
Žádné odplutí od hlavního bodu, ale excelentně to rozpracovat. Líbilo se mi, že autorka ví, co píše a dokázala se všeho držet.

Nebudu vám lhát, že jsem nepřemýšlel na stovkami vět, protože vás to nutí zastavit se, nadechnout se a probudit vaší filozofickou stránku myšlení a to já mám opravdu rád, miluju filozofii a rozvíjet věci či o jich přemýšlet.

Hlavní postavy Matt a Erik, tak ty se povedli, stejně tak jako Venessa a Isabell. Nebyl nikdo, kdo by mi přišel nesympatický.
Líbil se mi humor a jednání Venessy a také se mi zamlouvalo chování Erika, ačkoliv byl krok od smrti, dokázal brát všechno sportovně a dělat si i ze sebe srandu.
Matt byl silný člověk, který dokázal pomoci i s maličkostí a takoví lidé by měli být.

Zároveň si myslím, že to nebylo přeslazené úplně, nýbrž autorka dokázala vytvořit postavy, které se chovají realisticky a v dané situaci dokáží mít své emoce. Ať mě pochopíte dobře - jejich realistické chování, jednání, činy mi přišly, že jsem vedle nich a naslouchám jim.
Snad nikdy jsem se tolik nevcítil do knihy.

Dokážu teď na férovku říci, že ano tohle byla naprosto boží kniha, která mě donutila přemýšlet pokaždé, když jsem si na nějakou větu vzpomněl.
Dokážu i říct, že toto je moje kniha roku.
Tahle kniha je must have pro každého, kdo dokáže číst tragické knihy s kapkou humoru, kde se fakt zasměje s postavami.

18.04.2023 5 z 5