konicekbily konicekbily komentáře u knih

Klikatá cesta Klikatá cesta Brian Freeman

Pro čtenáře napínavých thrillerů, a to hodně zamotaných a s rychlým tempem postupujícím dějem je toto jedinečná lahůdka. Cesta ke spravedlnosti je hodně klikatá, ale je vůbec možné při vyšetřování po ní ke spravedlnosti dojít, když autor klade do cesty jednu překážku za druhou a náš hrdina mnohdy neví jak a s kým dál? Po poutavém vyprávění jsme s hrdinou dorazili k cíli - ale je to cíl? Skvěle vystavěný příběh s náznakem možného pokračování!

13.01.2022 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

V poválečném chaosu v Německu po první světové válce se odvíjí příběh hlavního hrdiny a jeho dvou kamarádů. Autor ukázal, že v každém období lidského života, zejména při těžkostech, dokáží k sobě lidé najít cestu - navazovat přátelství a zamilovávat se. Moc hezky napsané protiválečné dílo. Kniha dává nejvíc tomu, kdo už má nějaké životní zkušenosti se svými životními trablemi.

21.04.2023 5 z 5

Zvířecí statek Zvířecí statek George Orwell (p)

Autor původně svou pohádku napsal jako "parodii" na životní situace lidí v Sovětském svazu - domnívám se, pokud moje znalosti historie jsou dostačující - že tato bajka je dokonalým obrazem tehdejšího života v SSSR. Jeho závěry mají ale obecnou platnost, platí pro celou lidskou společnost, vždy se někde zjevují "prasata", která svou činnost náležitě zdůvodní a ovce, které jim to "bečí" na pokyn, že to prasata myslí dobře!

23.02.2022 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Dokonale vymyšlený a do detailu propracovaný příběh dvou amerických bratrů zasazený do americké reality před více než sto lety. Autor musel mít vše poskládané než začal psát. Popis prostředí, vylíčení postav navazující děj a hluboké myšlenky, které zapadnou do paměti a v ní zůstanou.

06.06.2023 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Dvě časové linie a v obou je hlavním terčem policejní náčelnice! Postupně formou krátkých kapitol autorka odhaluje tajemství a rozplétá záhady životopisu hlavní hrdinky a na závěr po napjatých scénách jsem se vše dozvěděl. Špičkový thriller!

28.06.2022 5 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Se známými hlavními postavami a svým stylem autorka přinesla další velice dobrý díl své řady s Kim. Paralelně vyřešil tým dva případy - už to ale není detektivka, ale je to sociální román s napětím. Tentokrát se autorka zaměřila na problematiku výchovy extrémně nadaných dětí, na vliv takové výchovy nejenom na tyto děti, ale i na jejich okolí a na psychické důsledky všech zúčastněných. Ještě, že jsem tyto problémy při výchově potomků neměl!

19.12.2021 4 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Autor dokáže vytvořit dokonalou zápletku, které vše podřídí - včetně nepochopitelného jednání zúčastněných - a to mu umožňuje zapojit hlavního hrdinu do řešení "neřešitelných" problémů. A protože se David asi v předchozím životě jmenoval Superman - tak mu jejich řešení nečiní vůbec žádné potíže. Dokonalá pohádka pro dospělé!

07.10.2020 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

V díle se prolínají dvě linie: autor se snaží najít vysvětlení, proč se lidé dostávají do obtížných životních situací a proč je na tom účasten silný kapitál a v té druhé líčí životní útrapa a tuhy po životě obyčejných lidí, dotčených prudkým rozvojem v USA mezi válkami. Všechno pokládám za skvělé, styl psaní, popis prostředí, dokonale vykreslené postavy i podrobný děj se skvělými dialogy.

19.06.2023 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Skvělý popis prostředí současné a minulé Šumavy, vztahů mezi lidmi - zejména těch, kteří přišli na toto území po druhé světové válce a také porovnání s dnešními vztahy mezi obyvateli a zjišťování, jak velký vliv má minulost (autorkou postupně odhalovaná) na vývoj vztahů až po současnost. Spíše než detektivka je to sonda do historie a moc hezký pohled na naši poválečnou minulost.

07.05.2022 5 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Tuto řadu čtu pěkně od začátku a jsem tomu rád, protože mám přehled o předchozích "událostech" a ději. Zatímco zpočátku autor psal napínavé thrillery se změnou tempa a obracel podezření o 180 stupňů po napínavých scénách, tentokrát tomu tak není. Tempo je stálé, nechci říkat poklidné a obratů ve vyšetřování ubylo - a není to na škodu. Do knihy je navíc zahrnuta spousta "osvěty" o situaci v současné Francii, například o policii, situaci na radnicích měst, vlivu sociálních sítí na obyvatele, o možnostech lékařské vědy. Domnívám se, že autor přechází pomalu od thrillerů k sociálnímu románu.

14.11.2021 5 z 5

Studie v šarlatové Studie v šarlatové Arthur Conan Doyle

O jednom z nejslavnějších z detektivů všech dob jsem toho již přečetl spoustu, ale na počátek jeho kariéry jsem se dostal až nyní. Moc hezká povídka na úvod mě seznámila s prvním setkáním detektivního génia s vysloužilým vojenským lékařem a spolu vyřešili zapeklitý případ. Vše hezky poskládáno, na závěr vysvětleno a jsem spokojen.

07.03.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Kniha se zabývá pro čtenáře velice zajímavý tématy - u nás často dosud opomíjenými: vztah státu k církvím a vztahem k ženám - jednak vztahem církve k ženám a také vztahem společnosti k ženám za minulého politického zřízení. Ohromné úsilí badatelky! Někdy se mi zdálo, že chce své úsilí "prodat na trhu" a tak mi té vědecké a dokumentační práce připadá až moc a má to vliv na celkový dojem z knihy a mě to vyrušovalo při čtení. A tak se může stát, že tento nepoměr mezi vědeckou či dokumentační studií a románem bude dalším čtenářům vadit. Další knihy autorky si přečtu.

21.05.2022 4 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Jiné místo si našlo v mé hlavě lepší místo než Odbočka v lesích. Jednoduchý styl, krátké kapitoly, rychle ubíhající děj - odpočinkové nenáročné čtení moderní doby.

11.03.2024 4 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Autorka další díl napsala podle očekávání ve stylu předchozích knih této řady a přichystala pro nás velice komplikovanou zápletku. Při jejím rozmotávání hlavní hrdinka bojuje se spoustou falešných přiznání a výpovědí - ale nakonec se vše v závěru vysvětlí. Komplikovaná zápletka a množství postav trochu ubývá na přehlednosti čtení, ale celkový dojem je pozitivní.

28.12.2022 4 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Kniha není žádným thrillerem ani dobrodružným románem. Podle mne je to autorova úvaha o neuspořádanosti světa, kdy jedinec nic neznamená a vše je podřízeno nějakému vyššímu řádu. Autor ve svém reálném životě zajistil, aby dostal z vězení nevinně odsouzeného a po obnově procesu byl potom vězeň Morell osvobozen a tento Londonovi popsal své zážitky z vězení a to bylo předlohou tohoto románu. Jack London na pozadí tohoto příběhu mohl ke konci svého života vyjádřit své postoje k životu.

07.09.2022 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Pěkně vytvořený thriller založený na ovlivňování lidí, předchozích nebo současných pacientů jedné psychiatrické lékařky, prostřednictvím vynulování lidských vzpomínek v paměti a jejich následné ovlivnění těchto osob. Podobných příběhů na toto téma jsem četl více, a tento příběh patří k nejlepším z nich. Pokračování série mám již na nočním stolku!

11.01.2022 5 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Kdysi jsem se rozhodoval, zda na tuto hru nemám jít do divadla. Nešel jsem. Vychutnal jsem si celou hru v domácím prostředí. Pěkný jazyk, hezké dialogy a závěrečný překvapivý obrat - o co tu jde?- se spoustou myšlenek pro i proti k nadhozenému tématu. A po sto letech si čtenář nad jeho myšlenkami může rozvíjet svoje myšlenky. Nadčasové!

23.10.2023 5 z 5

Katova dcera Katova dcera Oliver Pötzsch

Autor asi, když psal tuto knihu, netušil, že napíše tolik pokračování a vytvoří pro mne oblíbenou řadu. Již několik příběhů této série mám přečteno a nyní jsem se rozhodl podívat, jak vše začalo. Úvod mne potěšil, mnoho postav mi nevadí, nad komplikovanou zápletkou kroutím hlavou, středověký život města se mi líbí. Nemám tedy velké připomínky a jdu se podívat na díl druhý.

10.12.2022 5 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Opět velice dobře promyšlená dvojitá zápletka, na závěr s scénami s napětím - a dobře objasněno - ale připadá mi, že tam bylo trochu více červené knihovny a tu autorka stoprocentně neovládá. Ale výborný styl psaní a tvůrčí kreativita mne přinutí její další díla vyhledávat!

17.11.2022 4 z 5

Ženská na odstřel Ženská na odstřel Martin Goffa

Odpočinkové čtení téměř bez zápletky - není to ani detektivka - spíše kriminální příběh s jemným thrillerem v závěru a přesto to je velice zdařilá knížka. Patřím mezi fandy této řady a věřím, že bude dlouho pokračovat. Pokud chcete začít se čtením této série, doporučuji číst postupně od začátku.

25.12.2021 5 z 5