KubaHanzelin KubaHanzelin komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Nadčasová a neskutečná klasika, která se mi dostala do ruky úplnou náhodou i když jsem o ní tolik slyšel..
Velmi čtivé a až depresivně "realistické", takhle bych nějak shrnul své dojmy z tohoto skvostu, ze začátku jsem měl trochu strach, že se mi kniha, která vyšla před téměř 70ti lety bude špatně číst, ale pravda byla jiná, naopak se četla úplně sama.
Určitě doporučuji všem, hlavně těm, kteří jako já, málokdy sáhnou po klasice..

03.11.2019 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Další doplnění vzdělání a ano, naprosto chápu a souhlasím, že by toto mělo být v povinné četbě, nebo si to měl každý za život aspoň jednou přečíst.
Remarque popsal válku taková jaká je a to se mi "líbí".
Nadčasové dílo, jsem zvědavý na nové filmové zpracování

27.10.2022 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Detektivky? To jde naprosto mimo mě, ale abych dostál výzvě, tak jsem se na to vrhnul a byl jsem velmi příjemně překvapen!
Legendární Agatha Christie dostala i mě, po většinu doby jsem si říkal, že vím, kdo je vrah, ale pak se stalo to, pak ono a zase jsem byl na začátku (: Doporučil bych všem lidem, kteří jsou jako já, skeptičtí ohledně detektivek, "protože ve filmech je to přece jen lepší a napínavější" a doufám, že se toto dílko dostane na některých školách do povinné četby

02.09.2020 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Nadčasová kniha, která má v tolika místech opravdu bolestivou pravdu.
Dlouho se mi nestalo, že jsem se od knihy nemohl vůbec odtrhnout a musel jsem ji prostě dočíst, přiznám, že jsem ze začátku byl možná na pochybách, protože klasiky mi moc neříkají, ale tohle se mi opravdu trefilo do vkusu. Bradbury vykreslil před téměř 70ti lety tak neskutečně podobnou společnost té dnešní až je mi z toho lehce nevolno, digitalizace opravdu ničí naší kulturu, ale zároveň ji obohacuje (nebo ne?).
Nemám slov, tohle by si měl přečíst opravdu každý a to i nečtenáři!

11.02.2020 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Kniha u které si budete smát i brečet, ani jedno se mi u čtení moc nestává, ale tentokrát jsem narazil na tento klenot a neudržel jsem se:)
Skvěle napsáno i přeloženo
Nemám co vytknout

26.05.2024 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Pro mě (zatím) asi nejdrsnější Kingovka co jsem četl.
Chvílemi jsem bojoval se začtením se, ale když už jsem se začetl nemohl jsem Misery odložit, u některých scén jsem si říkal, že ve filmu by mi to asi nevadilo, ale v literatuře je to, možná, pro některé nesmyslné, ale pro mě silnější a nechutnější, ale pravda je asi taková, že čtenářská představivost dokáže být tak živá..

22.01.2023 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

První kniha od Backmana a rozhodně ne poslední.
Autorův styl psaní mi hodně sedl a proto mi v knize docházely stránky poměrně rychle.
Ale jinak je to kniha o blbcích, tedy o nás, lidech, všichni jsme strašná hovada se svými osobními, ať už uvěřitelnými nebo neuvěřitelnými příběhy, které jsou sice tak nepravděpodobné, ale přesto si říkáte.. sakra, to jsem celý já..
Tohle se autorovi povedlo a nebýt záseku příběhu uprostřed knihy nešetřil bych a dával bych plný počet. Tak třeba příště

15.08.2022 4 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři (bibliofilské vydání) Devatenáct set osmdesát čtyři (bibliofilské vydání) George Orwell (p)

Přečteno do Čtenářské výzvy 2021..
Ne, opravdu, chtěl jsem si tento kousek přečíst už dávno, ale teprve teď na to nastala správná doba, nejen kvůli výzvě, ale i kvůli aktuálnímu světovému dění, protože, to co se od vypuknutí pandemie děje a co si vlády světa vymýšlí mi příjde jak úryvky z tohoto zásadního díla, které by si měl přečíst opravdu každý, doufejme, že to nezajde do takových extrémů jako v příběhu Winstona..
Jednu hvězdu ubírám snad jen za třetí část, která se zbytečně táhla a mohla být o půlku kratší

17.03.2021 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Ponuré a depresivní, velmi dobře napsané, autorův styl mi sedl a hned dnes se chystám na film s Viggem Mortensenem, doufám, že i ten bude dosahovat takových kvalit
Naprosto nechápu některé zdejší komentáře, myslím, že si v knize každý něco najde, kniha je o lidství a poměrně reálně vyobrazuje jak by to asi mohlo vypadat po nějaké přírodní/energetické katastrofě, žádná šílená scifárna, ale poměrně reálný scénář po kterém bychom viděli co v lidech opravdu třímá..

07.12.2022 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Skvělé hard sci-fi, které mi nepřišlo ani moc přehnané, chvílemi jsem se pozastavoval nad tím, že by se to mohlo i stát. Kniha se četla sama, Markův humor nejde nemilovat, bohužel je tu jedno velké ALE a to: Mark je pravděpodobně génius a má minimálně 800 IQ, na všechny problémy vždycky našel řešení, prakticky MacGyver na Marsu..

10.11.2019

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Klasika, která ovlivnila knihy napříč žánry, přiznávám, že filmy jsem viděl xkrát, ale ke knihám jsem se dostal až teď, bože, já hlupák Bralovská! Opravdu to stojí za to!

21.04.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Nepříjemná alegorie na východní myšlení.
Naprosto souhlasím s tím, aby tato kniha byla v každé povinné četbě, pokud ne jako poučení pro sebe samé, tak jako varování pro každého rozumného člověka..

25.07.2022 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Tak jednoduchý a zároveň geniální příběh nelze pořádně ani ohodnotit..
Všichni jsme Charlie, všichni chceme být někým, všichni chceme někam zapadnout a být milování, mít přátele a rodinu, bohužel ne každému je to dáno a toto je příběh jednoho z nás..
Hrozně moc rád bych tohle viděl v povinné maturitní četbě!

13.12.2021 5 z 5

Harleen Harleen Stjepan Šejić

"Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly, na té cestě jsem potkala bledého muže...a on se na mě usmál."

Už obálka v edičním plánu mě dostala, po tom, co se mi tohle dílo dostalo do ruky mě dostal jak promakaný příběh, tak i parádní kresba. Doufám, že se autor k Harley vrátí a že Crew nám bude sypat další komiksy z DC Black Labelu!

17.06.2020 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Kultovní klasika, která i dnes funguje jako dobře napsaný horor s hutnou atmosférou.
Půjdu asi proti proudu a omlouvám se fanouškům filmu, ale kniha ho naprosto válcuje, i když Jack Nicholson je v roli Jacka T. skvělý, kniha se mi líbila daleko víc
Od Kinga už jsem něco načetl, ale Osvícení se mi perfektně hodilo do letošní čtenářské výzvy, třeba se někdy mrknu na zoubek pokračování v podobě Doktora Spánka

25.04.2024 4 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Jestli by někdy měli přidat jeden z komiksů k povinné četbě k maturitám, měl by to být Maus.
Kresba sice neoslní, ale v tomto případě jde o příběh - o pravdivý, neuvěřitelný a strašlivý příběh otce autora, který si prošel jakožto Polský žid tím nejhorším co mohla druhá světová válka "nabídnout"..

28.12.2020 5 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

Když pracujete v oboru, který se točí kolem literatury a "sem tam něco přečtete" musíte tento kousek milovat!

21.08.2020 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Marťanská kronika tak silně začně, dlouho si drží tempo...až ke konci začne lehce slábnout, ale pořád je v ní neskutečné moudro a ano, zase kritika společnosti, lidé ne, že byli, jsou a budou schopni ničit matičku Zemi, ale v této knize se jim toho "povedlo" mnohem více. Rád bych se o tom rozepsal, ale hodně bych spoileroval:)

20.02.2020 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Má tohle smysl vůbec nějak komentovat a kritizovat?
Smekám pane Tolkien.

16.05.2019 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Vzhledem k tomu kdy kniha vyšla, tak musím říct, že je neuvěřitelně nadčasově napsaná, parádně se čte a i když jsou některé názory a myšlenky již překonány
V knihovně mi leží další kousky od Heinleina, nevidím důvod proč nezkusit hned další:)

04.12.2023 4 z 5