lencin lencin komentáře u knih

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Pomalu tekoucí příběh z jižních Čech. Krize středního věku. Samota a odvaha k nezávislosti. Hledání lásky. Mně se Marie líbila.

26.07.2020 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Bohužel se neshodnu s většinou příspěvků zde na databázi. Pro mě byla kniha obrovským zklamáním.
Od A. M. jsem četla zatím vše a líbilo se mi to. Hanou jsem byla okouzlena. Tiché roky a Hotýlek byly výborné a velmi silné. Listopád jsem vnímala jako angažovanou a aktuální výpověď k tehdejší politické situaci.
Na Les v domě jsem se tedy moc těšila.
Téma je silné a bolestné, ale proč je takto povrchně zpracované? Kniha je velmi čtivá, ale celou dobu čtení jsem se nemohla zbavit dojmu, že je to celé psané na efekt a bez patřičné hloubky. Nákup další případné knihy od A.M. už si budu rozmýšlet, určitě to nebude tak automatické jako to bylo dosud.
Škoda.

15.05.2023 1 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Strhující román. Srovnatelný, možná i lepší než první díl. Aktuální a nadčasový. Obdivuju práci, kterou autorka odvedla a množství zdrojů, které musela nastudovat. Z osobních důvodů mě silně zasáhl problém rozdělování rodin kvůli národnostním (a politickým) otázkám. 10*/10*

20.06.2021 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

....ovlivnila můj život.... To o hrdince Vlastě Kálalové Di Lotti říkali všichni, kteří ji poznali. Četla jsem knihu v mládí a teď po mnoho letech znovu. A stále mohu doporučit! Lékařka, která ve 20.letech 20.století cestoval z Čech přes Istanbul až do dalekého Bagdádu, a to nejen jako dobrodružství chtivá osoba, ale jako osoba s jasným a nemalým cílem: založit tam československou nemocnici tropických chorob a pomocí ní pak rozvíjet medicínu v Československu. Ta síla a odvaha! A i přes nelehký osobní příběh se nevzdala a pomáhala, dokud mohla. Klobouk dolů a čest její památce.

14.08.2020 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Je to výborná kniha. Odkazuje se na ruskou klasiku a bere si ji za vzor, ale současně je poznat,ze ji nenapsal ruský autor. Je v ní totiž příliš naděje a optimismu...

25.03.2018 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Velmi silný příběh. Intimní zpověď muže, který má velké trápení a snaží se s ním poprat. Krásné popisy zahrady,s velkou láskou.

26.12.2022 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Jednoduché vyprávění se soustředí na popis cesty otce a syna postapokalyptickým světem. Vše, co mají, si vezou v nákupním košíku. Drsné, silné a neuvěřitelně depresívní.

26.08.2021 5 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Ano. To jsem já :-)

21.11.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Výborné. Tolik knih s podobnou tematikou už jsem přečetla a pořád je co objevovat. Tady například,jak maloměsto v padesátých letech vnímalo Židovku,která jako jedna z mála přežila Terezín i Osvětim. A jak málo se o holokaustu mluvilo a jak byl antisemitismus stále přítomný. Výborně napsáno!

24.09.2017 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

70.léta v Ničíně očima žákyně 2. třídy Helenky Součkové. Užasná kmiha i divadelní hra s Bárou Hrzánovou. Až neuvěřitelně dětský pohled na absurditu a zlobu té doby.
(17.1.2008)

27.08.2020 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Další drsná leč úžasná kniha. Gerta a její přetěžký život. Kolektivní vina vs. osud jedince. Mnoho důvodů k zamyšlení. Výborná!

14.08.2016 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Tak tohle byla kniha zcela podle mého gusta. Dala bych klidně šest hvězdiček z pěti :-).
Sally a Liss jsou dvě ztrápené a osamělé duše. Každá si nese své tajemství, které jim brání být s ostatními lidmi. A když se spolu potkají, je to jako když zapadne klíček do zámku. Doporučuju.

19.02.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Výborný,strhující příběh. Konec 19.a začátek 20.století ve Slezsku. Přečteno jedním dechem.

26.03.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Mrazivý příběh. Dvanáctiletá Bára vs. její matka a otec. Děsivé.

20.02.2020 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Ustupte aspoň o píďu,pane Kaplan...
Miluju. Kniha,která mě vždy znovu rozesměje až k slzám.

20.08.2016 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Silný a bolestný příběh o odlišnosti a jejím nepřijetí maloměstem.
Holka z bažiny chce jen žít svůj život, ale není to pro ni vůbec snadné....

13.07.2022 5 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Poselství knihy je velmi silné. Vždy, v každém okamžiku svého života máme možnost volby. Volby, jak se k situaci postavíme. A dokud žijeme, tak máme naději.

05.03.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Výborné jako vždy. A zase úplně jiné, jako vždy.
Co by,kdyby......
Mrazivé. A v dnešní době ještě víc než dřív.
Nic není trvalé a jisté.

26.04.2021 5 z 5

Analfabetka se mi líbila možná ještě víc než Stařík. Jedna absurdní situace za druhou.

18.07.2019 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Backman umí dojmout, potěšit, rozesmát i přinutit k zamyšlení.
Líbilo se mi, jak umí zamotat (a zase rozmotat) každou nitku.
Doporučuju pro chvíle trudomyslnosti!

21.09.2020 5 z 5