n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Když v listopadu r.1989 propuknou demonstrace, všichni cítí konec komunistického režimu, ovšem armáda přichystá protiúder a diktatura se naopak přitvrdí. Ti kdo se podíleli na demonstracích skončí ve vězení či zmizí, rodiny se rozpadnou, rodiče přijdou o děti a děti o rodiče. Fikce z pera Aleny Mornštajnové je děsivá, až neskutečně reálný popis tísnivé budoucnosti, těžké diktatury, kdy na každém rohu hlídají vojáci a země, kde se zastavil čas. Naprosto fantastická kniha ovšem velmi tísnivá a hodně depresivní. Musím říct, že každá kniha Aleny Mornštajnové mi zanechá pověstný šrám na duši. Přesto se nemůžu dočkat její další knihy

21.05.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Když v r.1941 vtrhne sovětská armáda do Litvy je rodina patnáctileté Liny zadržena a ona spolu s matkou a jedenáctiletým bratrem jsou naloženi do dobytčích vagonů a odvezeny na Sibiř. Bezmoc a nepochopení co provedla její rodina, proč a za co jsou trestáni tisíce lidí okolí ní. Neuvěřitelná brutalita ruských vojáků, ale hlavně snaha přežít, najít otce a spolu s celou rodinou se vrátit zpátky domů, do svého bývalého normálního života. Ovšem realita je studená a krutá, stejně jako příroda kolem ní .... Ruta Sepetys sepsala úžasný román, který se zabývá vyhnáním milionů litevců, lotyšů, estonců, finů a snahy o zlikvidování těchto národů. Fantasticky napsaný děj, ovšem na druhou krutý a nelítostný. V této knize zjistíte, že historie se opakuje a z těchto řádků je poznat realita dnešní doby ...

"Ne většinou Lotyši", opáčil muž. "A Finové , Ano Finové" . Finové. Na Finsko jsem úplně zapomněla. Vybaví se mi večer, kdy k nám domů přišel doktor Seltzer a hledal tátu. "Sověti vtrhli do Finska. Je to jen třicet kilometrů od Leningradu Jeleno", řekl tenkrát matce. "Stalin se chce bránit před Západem".

a o dnešním názorů většiny rusů zase vypovídají tyto řádky ...

Odhaduje se, že Stalin během své hrůzovlády vyvraždil přes dvacet milonů lidí. Litva, Lotyšsko a Estonsko přišly během sovětských čistek o víc než třetinu obvytel. Deportace zasáhly i Finsko. Do dnešního dne mnoho Rusů popírá, že by byl kdy deportován, byť jen jediný člověk.

24.03.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Sedmnáctiletá Anna přijíždí po válce z Ukrajiny do českého pohraničí k jediným svým přibuzným a je víceméně nedobrovolně provdána za hospodského Pavla. Na svém údělu hledá vždy to hezké a život se v tu chvíli zdá naprosto krásná, ovšem nadchází únor 1948 v němž se hodně lidem změnil osud a ne vždy v dobrém. Nádherný příběh o ženě, které ač osud dal mnohokrát v životě napít lógru, tak nikdy na něj nežehrala a vždy se mu dokázala postavit a nikdy se jím nenechala zlomit. Kniha o víře v hezký život, nezlomné vůli, naději a vůni heřmánku.

19.02.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Každý jí říkal cácoro, každý jí považoval za lhářku, která vždy svými lži každému ubližovala a ničila životy. Dívka, která v sobě nesla děsivé tajemství ač jí nikdo nevěřil, protože byla lhářka. Největší tajemství a děsy jsou v rodině a kdo by věřil malé lhářce? Tragický příběh několika lidí, který vás naprosto dostane. Hodně depresivní román, který se ovšem čte jedním dechem a nenechá vás vydechnout a současně ve vás zanechá určitou jizvu, třeba takovou jakou měla cácora pod okem. Alena Mornštajnová je skvělá spisovatelka a i když píše o těžkých traumatech, které se nečtou lehce, přesto jsou její knihy naprosto famózní.

10.06.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Román z přelomu 19. a 20. století z Těšínska, kde prolínají osudy místních lidí a jejich těžký většinou hornický život. Výborně je zde vykreslený život z větší části smíšených česko-polských rodin, kteří nikdy neřešili, zda jsou poláci či češi, ovšem události po první světové válce a nárokování si tohoto území oběma státy, dojde k nepřekonatelným rozepřím mezi oběma národy a rozpadům přátelství mezi sousedy. Moc se mi líbila popsána atmosféra tehdejší doby a věrně popsané reálie tohoto kraje. Smutný osud této země, který se týká jak Sudet či Těšínska, kdy lidé se musí rozhodnout zda budou češi, poláci či němci, ač oni byli jen a pouze srostlí s místním krajem a nikdo toto neřešil a až válka je donutila k těmto bolestným zásadním rozhodnutím.

13.10.2021 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Soubor balad Karla Jaromíra Erbena, které se většinou týkají osudů života prostých lidí. Líbí se mi ta těžce ponurá až hororová atmosféra, která se prolíná básněmi. Ten mrazivý pocit např. ze Svatební košile, Polednice či Vodníka vás doslova pohltí. A někdy smrt je snesitelnější než život s rozvrácenou psychikou.

17.07.2020

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Tato kniha pro mě představuje skvost literatury, neboť je v ní ukryto vše ..... kouzlo starého Egypta, napínavý děj, hluboké myšlenky, intriky, filozofie. Příběh je rozdělen do 15 knih a každá popisuje určitou část života Sinuheta, od jeho mládí a učení se na lékaře až po stáří, kdy tento lékař se stane věhlasným. Nádherně popsaný svět a atmosféra starého Egypta. Když jsem četl tuto knihu, tak jsem měl dojem, že se tento příběh předemnou odehrává a ne že ho "pouze" čtu.

Není rozdílu mezi lidmi a každý člověk se narodí na svět nahý a srdce lidské je jedinou mírou mezi lidmi. A nelze měřit člověka podle barvy jeho pleti či podle jeho jazyka, a nelze měřit člověka podle jeho roucha či šperků, a nelze měřit člověka podle jeho bohatství či chudoby - nýbrž jedině podle jeho srdce. Proto dobrý člověk je lepší než zlý a spravedlnost je lepší než křivda, ale nic jiného nevím - a to je všechno mé vědění.

03.12.2021

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Druhý díl románové kroniky tentokrát zasazená do meziválečného období a poté druhé světové války. Nelehká doba, která dopadá na všechny hrdiny rozvětvené rodiny, opět zde vystupují do popředí nacionalistické vášně, kdy poláci nemohou zkousnout odtržení Těšínska od své domoviny. Po zabrání Sudet němci vycítí poláci možnost k připojení ztraceného území zpět k Polsku. Dochází k napadání a vyhánění čechů z jejich domovů. Ovšem karma se jim vrátí poté, co Polsko je okupováno Německem. Díky těmto událostem dochází i k rozepřím v rodinách a někdy i jejich rozpadů. Výborná kniha, i díky které se čtenář může dozvědět u těchto událostech, které dříve nebyly prezentovány. Ocenil jsem, že se autorka nebála v románu popsat osvobozování Rudou armádou, kdy někteří z tzv. osvoboditelů se chovali hůře než zvířata a hodně žen to bohužel poznalo na vlastních tělech. Příběh jako takový je napsán naprosto skvěle ač je těžký a pochmurný, ovšem ten otevřený konec mě nadchnul.

12.01.2022 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Svět po katastrofě, zbytky lidí, kteří přežívají v umírajícím světě, muž a chlapec, kteří jdou na jih, k moři, ve víře, že tam už bude lépe. Je potřeba si zachovat lidskost, neklesnout na úroveň zvířat, zachovat si slušnost a zbytky víry v dobro člověka. Ovšem bezútěšnost světa a jeho hroutící se zbytky jsou velkou zkouškou, aby člověk obstál a stále byl tím člověkem jako ve světě před katastrofou. Na tento román jsem narazil čirou náhodou překvapivě ne na zdejších stránkách, ale na foru na stránkách fanoušků fotbalové Sparty, kdy po úmrtí Cormaca McCarthyho zde byl hodně doporučován. S trochou skepse, jsem otevřel tuto knihu a vydal se na Cestu. Fantastický román, který je v kategorii postapo, které jsem doposud četl, u mě na jednom z předních příček. Úžasně pojatý příběh, který je pouhou cestou dvou lidí a přesto tak depresivně působící, kdy popis opuštěné krajiny a měst je tak sugestivně popsán. Už se těším v budoucnu na další román toho spisovatele, kterého jsem bohužel do této doby vůbec neznal.

01.07.2023 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Kdo by neznal klasický příběh Petra Bajzy, který společně se svými kamarády Antonínem Bejvalem, Édou Kemlinkem, Čeňkem Jirsákem a hlavně Zilvarem z chudobince prožívá svá dětská dobrodružství na malém městě. Jeho tatínek vlastní krámek se zbožím, Petr zbožňuje svoje maminku a tajně miluje jejich služebnou Rampepurdu. Krásně vykreslený život na malém městě za první republiky se všemi jeho radostmi a strastmi.

06.03.2023 4 z 5

Sdílejte, než to zakážou! Sdílejte, než to zakážou! Andrej Babiš

Tak jsem si vynahradil čas, stáhnul si a přečetl si tuto předvolební publikaci. Podle mě pouhá snůška blábolů, lží, nereálných nápadů, které se dají slíbit hlavně za tu cenu, aby pouze tohoto tvora udržely dál u moci. Tato zhůvěřilost si nezadá pouze s první jeho knihou, která byla podobná. Chtěl jsem dát jednu hvězdu Marku Prchalovi za snahu, ale prostě nedám. Apropo skutečně mi Andreji budeš každý dva roky platit technickou jak slibuješ a všem ženám k jejich novému státnímu svátku, který vymyslíš, každý rok tisíc korun navíc? Andreji seš blázen anebo notorický lhář. Kobliha s tebou

16.07.2021 odpad!

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

V dnešní době již notoricky známé dílo, které v době napsání hodně šokovalo. Příběh Christiany, která se s rodiči přestěhuje do Berlína a ve stanici ZOO si přivydělává prostitucí, aby měla na drogy. Výborně napsaná kniha, která je drsná hlavně tím, že je reálná a pravdivá. Nejhorší je to, že drogy a s tím spojená prostituce se týká čím dál mladších dětí

31.03.2021 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Na doporučení jsem sáhnul po této knize a musím říct, že jsem byl nadšen. Posádka Ares3 vykonává misi na Mars, ovšem přijde velká bouře a jsou nuceni urychleně opustit planetu, ovšem jeden z členů Mark Watney v bouři zmizí a je prohlášen za mrtvého, ovšem shodou okolností přežije a začíná velký boj o jeho záchranu. Ta představa být sám na planetě a přemýšlet jak vše zkombinovat, aby člověk přežil, je naprosto šílená. Skvěle napsaná kniha o velké vůli k přežití. Moc děkuju za tip

19.06.2022 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Říká se, že s traumaty z dětství by se člověk měl vyrovnat do čtyřiceti let. Příběh jedné rodiny, její historie, tajemství a velká traumata, která je provázela celý život. Každý z nich si nese v sobě nějakou svojí bolest, nenaplněné touhy či otázky, na které nikdo nechce odpovědět. Knihy Hany Marie Kornerové mám moc rád ač obě její knihy, které jsem četl jsou hodně smutné a tak trochu depresivní, přesto nádherně napsané.

05.06.2023 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

V dnešní době se k nám dostávají informace o Severní Koree pouze minimálně, země je izolovaná a vládne tam opravdu tvrdá diktatura. Nina Špitálníková vyzpovídala 7 uprchlíků, kterým se podařilo utéci a dostat se do Jižní Koree. Tato kniha je unikátní v tom, že se člověk dozví o skutečném životě v této zemi. A věřte, není to lehké čtení. Denní tvrdá práce, neustálý hlad, pokud nejste z vyšší sorty, nestálé kontroly, šmírování, nedostatek léků, absence kvalitní lékařské péče, desetiletá vojenská služba a jediné co vám usnadní život je úplatek, všem a pro všechny. Hodně drsná kniha, ve které různí lidé (řidič, šmelinář, důchodkyně, feministka a další) vzpomínají na svůj život v Severní Korei. Myslíte si, že se dnes máte špatně? Přečtěte si tuto knihu a zjistíte, že i když si zrovna dnes třeba nemůže koupit nejnovější Iphone, že se máte skvěle.

30.05.2022 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Příběh dvou mladých lidí, kteří se potkali ve špatnou dobu, která nepřála jejich lásce. Potkat se v jiném čase, tak by třeba Pavel a Ester byli šťastní, ovšem tím, že ona byla židovka a bylo období stanného práva po atentátu na zastupujícího říšského protektora, bylo o jejich osudu rozhodnuto. Smutná a dojemná kniha, ve které až do konce doufáte v ten správný konec .....

13.02.2023 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Milá a krásná jednohubka, plná moudrého a laskavého humoru. Mám moc rád suchý humor Marka Ebena a tahle kniha se mi naprosto trefila do vkusu. Jeho glosy mě mnohdy hodně rozesmály. Tohle je kniha přesně pro dnešní dobu

28.03.2021 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Když se na ostrově v luxusním sídle sejde nesourodá skupina lidí, kteří mají něco společného, ale neví co. A přesně podle staré říkanky začnou pomalu mizet. Agátha Christie vždy dokázala napsat strhující příběh, kdy jsem až do konce nikdy netušil, kdo je vrah.

24.05.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tak toto byl velmi silný příběh. Musí být obrovsky těžké žít s vědomím, že ač třeba nevědomky, je Hana zodpovědná prakticky za smrt celé svojí rodiny a že svými činy, ač neúmyslnými, způsobila zkázu celé rodiny.

28.06.2019 5 z 5

České nebe České nebe Zdeněk Svěrák

Já prostě Cimrmany "žeru" .... Propukla první světová válka a v nebi na Českou zemi shlíží Česká nebeská komise, ve složení Svatý Václav, praotec Čech a J.A. Komenský, kdy v této krizové době se rozhodnou rozšířit komisi o další tři členy a rozhodnout, kdo přijde do nebe a kdo zůstane v očistci.

Já bych měl návrh co takový Karel Havlíček Borovský?
No já nevím, jel zadarmo do Alp, měl tam polopenzi,
to se s tvou kostnickou hranicí nedá srovnávat ...

Smoljak a Svěrák divadelní autoři, kteří svým humorem, jsou prostě nepřekonatelní, není třeba lascivních vtipů, ale stačí pouze jejich inteligentní humor, který i v této hře je naprosto dokonalý.

Pro vojáka je největší hanebnost de...?
Degradace
To taky, ale mnohem horší je de...?
Debilita
To taky, ale ještě horší je de ...?
Demokracie
No to je taky pěkný svinstvo ...

13.09.2023 5 z 5