Nifredil Nifredil komentáře u knih

(Ne)obyčejný kluk (Ne)obyčejný kluk Raquel J. Palacio (p)

Nádherná kniha. Doporučila bych ji jako povinnou četbu pro děti a rodiče. Pěkně takhle dohromady a spolu a povinně by si u toho o tom příběhu povídali. O tom, jak ne vždy to, co si myslíme, že druhý zamýšlí, je pravda. Jak se různí pohledy lidí na jednu situaci. Jak důležitá je laskavost. O jinakosti a tom, zda je důležité, jak člověk vypadá, jak se chová.

22.04.2014 5 z 5

Malý Alenáš Malý Alenáš Ivan Vyskočil

Prvních cca 5-10% knihy jsem se nemohla začíst, pak jsem přestala čekat logický příběh a nechala se unášet a ke konci jsem byla nadšená. Vzpomněla jsme si u čtení na Borise Viana a jeho Pěnu dní a taky na Kanafáska pro děti. Obojí mám ráda a u obou knížek bych určitě inspiraci pro Vyskočila a Vyskočilem našla. Užívala jsem si ty hrátky s jazykem a dokonce se několikrát smála nahlas. A překvapilo mě nakonec i to, že v té knize je vlastně i příběh a má svou vnitřní logiku. Ono se to ale objeví teprve, když čtenář rezignuje na jakákoli pravidla, a nechá se prost jen unést. Zkrátka je to moc prima čtení, i když ne pro každého - není to lehká kniha. Každý, kdo ale bude ochoten přistoupit na tu bezbřehou hru s jazykem, na to vymýšlení, zamýšlení a domýšlení, kdo si dovolí skočit po hlavě do snu a zůstat chvíli spáčem, kterého nepoutají konvence našeho světa, každý takový si ji může užít. Já si ji užila.

15.02.2014 4 z 5

Návod k použití železnice Návod k použití železnice Jaroslav Rudiš

Je to přesně tak, jak tu už někteří psali. Člověk by po přečtení nejraději sedl na nějaký vlak a hned cestoval, pokud má aspoň trochu toulavé boty. Láska k železnici a cestování vlaky z té knížky ční, pro nadšence do vláčků a cestovatele je tohle prostě moc fajn čtení. Za sebe bych dopsala, že mi to v něčem připomínalo Bohumila Hrabala a taky Jindřišku Smetanovou. Takové milé pábení a povídání železniční prodchnuté i trochou osobních vzpomínek a zážitků. Hvězdičku ubérám jen za určitou repetitivnost, ale ono to k té železnici nakonec nějak i patří. Vlaky taky jezdí tam a zpátky a zase tam a zpátky a jen ta krajina kolem se mění.

27.02.2024 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Je to čtivé, je to milé, má to fajn atmosféru. A přijde mi, že je paní spisovatelka lepší a lepší. Už mi to nepřišlo tak hodně jako psaní pro ženy, ale spíš jako opravdová detektivka. Užila jsem si to a nakonec to byla fajn detektivka, což bych při četbě prvních děl Klevisové nečekala. Jinak jsou to spíš 3,5 hvězdy, na pět to úplně není, se čtyřmi váhám.

30.07.2023 4 z 5

Flaubertův papoušek Flaubertův papoušek Julian Barnes

Vynikající román, respektive románový životopis, respektive fiktivní životopis, metaromán nebo co jsem to vlastně četla. Myslím, že tomu nakonec vlastně vůbec nerozumím, ani jsem neviděla a nepochopila všechny narážky, citáty i drobné detaily, ale užila jsem si to velmi. Skvělá kniha. Fiktivní příběh a životopis v jednom, skvěle napsaný, úžasná forma a obrovské množství detailů, které se snad při prvním čtení ani nedají zachytit.

15.01.2022 5 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Naprosto fantasticky napsaná kniha o československých dějinách mezi lety 1937 a 1948. Madleine Albrightová využila svých znalostí českých dějin, kterým se věnovala v rámci své diplomatické praxe, ale i svých znalostí o československých dějinách, které získala díky svému studiu historie na univerzitě a spojila to vše dohromady se svým vlastním rodinným příběhem, příběhem vlastně holokaustu. Je to krásně napsané svědectví o dané době z pera někoho, kdo byl tak blízko všech tehdejších osobností a klíčových okamžiků. Cenné je i to, jak se paní Madeleine podařilo dohledat osudy jednotlivých členů rodiny a působivě vylíčit jejich cestu nacistickou mašinerií. V neposlední řadě je kniha zároveň i příběhem prezidentského působení Edvarda Beneše očima lidí blízkých jeho úřadu. Kniha by mohla sloužit jako skvělý úvod do našich dějin pro cizince, ale poučení v ní najdou i Češi a Slováci. Plusem je krásná práce s jazykem. Je až s podivem, jak paní Madeleine dokázala udržet svou znalosti jazyka země, kde vlastně neprožila valnou většinu života. Pro mě osobně je kniha navíc i cenným svědectvím o tom, jak mohou emigranti vnímat svou vlast a co to je láska k rodině, kořenům, z kterých člověk vzešel, a k zemi svého původu.

17.01.2020 5 z 5

Vango Vango Timothée de Fombelle

Neuvěřitelně poeticky napsaný steampunkový román. Krásný a velkolepý příběh, vzducholodě, neohrožené ženy na létajících strojích a jezdící v prvních autech, které jako by z oka vypadly Amelii Erhardtove, střechy Paříže, anglický venkov, alternativní výklad historie a přitom je to vlastně pořád pohádka. Stojí rozhodně za to přečíst. Chvílemi jsem se prala se strukturou knihy. Děj měl někdy zvláštní odbočky a jako by celá kniha držela i nedržela pohromadě. Také konec byl vlastne v jednu chvíli strašně rychlý a useknutý na to, jak dlouho některé postavy unikaly svým pronásledovatelům, ale i přes tyhle výtky rozhodně stojí za přečtení. Nevím, zda si knihu až tak užijí děti, přece jen to chce aspoň trochu něco vědět o ruské revoluci. Dospělý ocení snovou atmosferu a má-li oči dítěte užije si Vanga zcela určitě.

08.08.2018 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Až si budete chtít přečíst pornografickou detektivku napsanou se znalostí ohromné spoustou historických reálií a přitom vtipnou, tak doporučuji. Musíte absolutně hodit stud za hlavu a užívat si to. Je to přehnané, je to neuvěřitelné v tom, jak je to přesycené nepravděpodobným dějem, ale je to skvělé. A ten jazyk. To je také nádhera, i ten tak nějak přetéká, nadouvá se. Jedním slovem bukolické. Po všech stránkách je to bukolické, včetně té nadsázky, s kterou to autor pojal. Co je trochu nepovedené je ten konec. Nějak se všechny ty linky nepodařilo nakonec spojit v jeden celek a vyznívá vedle všeho toho závratného předchozího rozkvětveného šílenství podivně jednoduchý až nedořečený. Nicméně, už pro tu formu stojí za to tuhle knihu číst.

09.08.2016 3 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Výborná kniha. Jen si už třetí den nejsem jistá, jestli se mi líbila. Má to spád, úžasně úsporný způsob vyprávění, člověk chce moc vědět, jak se vše seběhlo a i když vlastně od začátku zná konec. Jen ta hrdinka. Tak nesympatickou a sebestřednou ženskou jsem už dlouho nepotkala. Ale i v tom je Hájíčkovo mistrovství. Vylíčil Hanu dokonale. Se vším, co ji trápí, s celou rodinnou tragédií, vesnicí, která ji obklopovala, se vším všudy, s dobou, kdy nebyly mobily a na úřadech seděli lidovci s komunisty, lidi si telefonovali domů a aby se rodina setkala musela vyvinout úsilí a chtít. To vše tam je včetně pocitu, že dům, tradice a půda znamenají hodně. Vylíčil ji tak živou a tak plasticky, až jsem ji neměla ráda. Takže ano, vynikající kniha, rozhodně stojí za to si ji přečíst. Zůstane ve vás a budete přemýšlet a to není málo. Za mě ale pořád zůstává malé ale. Já měla problém uvěřit.

06.04.2015 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Potřetí jsme se vrátila na ostrov Lewis a potřetí jsem nebyla zklamaná. Figurky jsou výborným zakončením celé série. Člověk už se vrací na známá místa, ostrov si ho podmanil a získal. I některé postavy důvěrně zná a tak se s nimi rád setká. Když se do tohohle mixu vloží nález letadla, je to dokonalá kombinace pro knížku, kterou si její čtenář užije. V tomhle případě je to ale méně napínavé, než předchozí díly. Člověku tak nějak méně běhá mráz po zádech, trošku už i předjímá jednání postav, některé reakce prostě čeká. O to více se dá ale ponořit do atmosféry a proudu příběhu a čtenář si připadá jako doma. Jediné drobné mínus je konec knihy. Nebudu prozrazovat více, ale zatím bylo vždy rozuzlení podáno daleko více akčněji a čtenář při četbě posledních stran doslova nedýchal, byl tam nečekaný prvek. Tady poprvé se mi stalo, že jsem i odhadla některé důvody a kroky postav. Na druhou stranu oproti dvojce je prostředí vykresleno opravdu barvitě a neruší střídání osob vypravěče, ani exkurzy do minulosti. Proto bych dala "figurkám" o půl hvězdičky méně, než prvnímu dílu, o půl bodu, ale více, než dílu druhému - za mě tedy 4,5 z 5 hvězd.

07.02.2015 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Trošku jsem knížku musela nechat doznít a neubráním srovnání se Skálou. To, že jsem před Mužem četla první díl série, prostě ovlivnilo četbu i této knihy. Proti jedničce, tedy Skále, už to byl známý koncept, ale pořád velmi silné.‏ Popisy prostředí jsou tam úžasné. To May opravdu umí, stejně jako navodit atmosféru. Nicméně i když jsou tam všechny tyto plusy, proti jedničce mi přišla kniha slabší. Zároveň je v popisech (pozor spoiler) návratů do minulosti knížka děsivější než jednička. V jedničce byly ty vzpomínky takové více součástí děje, nebyly tak vytržené mimo. I když chápu, že to tady dotvářelo stav Marsiliina tatínka a ukazovalo tu jeho demenci a neschopnost zůstat v reálném světě. (konec spoileru). Oproti jedničce tedy méně silný zážitek, přesto pořád vynikající kniha.

26.01.2015 4 z 5

Vynikající geopolitická analýza. Není moc co dodat. Je to čtivé, perfektně vyargumentované a logicky do sebe vše zapadá, psané s lehkostí a vhledem do mezinárodních vztahů a diplomacie. Některým to může zvedat mandle, autor je totiž jasně na straně demokracie a jiné formy vlády mu po chuti nejsou, takže kdokoli se sympatiemi k autoritářským či jinak utlačujícím režimům musel při čtení prskat. Mě to bavilo a s autorem souzním.

20.08.2023 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Není mnoho knih, které by se snažily ukázat 50. léta z více úhlů pohledu a dařilo se jim to, panu Hájíčkovi se to povedlo. Navíc je v knize nevtíravě a poutavě přidána milostná linka a osobní příběh hlavního hrdiny. Je to osobité psaní, poutavě vystavěný příběh, který lehce plyne. Hájíček je etablovaný a rozhodně i v téhle knize dostál své pověsti dobrého vypravěče a skvělého autora. Rozhodně doporučuji, každý, kdo si knihu přečte, nešlápne vedle.

13.06.2021 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Po dlouhé době jsem četla fantasy a vybrala jsem velmi dobře. Postavy jsou prokreslené a mají vývoj, příběh parádní a celý ten svět je krásně vymyšlený, všechno funguje, navazuje na sebe. Rozhodně můžu doporučit, je to fajn čtení a není jen pro dospívající a žánr young adult, jak je uváděno, rozhodně je to plnokrevná fantasy.

15.05.2021 4 z 5

Až naprší a uschne Až naprší a uschne Pelham Grenville Wodehouse

Jestli jste někdy přemýšleli nad tím, jak by asi vypadala anglická konverzační komedie uvedená na divadle převedená do knihy, tak takhle. Je to plné suchého humoru, zápletka se točí kolem vztahů, ale nejen kolem nich a ta vůně vepřů nesená skrz celou knihu tomu dodává zvláštní vtipný odér. Kéž by takhle vypadala každé oddychové čtení, protože tohle rozhodně oddychovka je, jen jaksi ne brak, ale velmi kvalitní a příjemná.

09.12.2019 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Jsou knížky, u kterých by se snad ani pokračování nemělo psát. Takové pokračování je zkouška pro autora původního i toho nového textu a málokdy dopadne dobře. V tomhle případě si pan Macek ukousl opravdu pořádné sousto. Možná kdyby nešlo o téměř všemi milovaného Saturnina, pohlíželi by čtenáři na jeho snahu shovívavěji, takhle je spisovatel pod drobnohledem. A bohužel v porovnání s milovanou předlohou se prostě jen tak obstát nedá. Nejsem si ale jistá, zda se o to pan Macek snažil. Ve stylu a slohu psaní ano, tam je patrná inspirace. Také k postavám a původnímu ději přistupuje s pokorou a knížkou jim vzdává vlastně krásný hold. U toho ale holt zůstane. Není to Saturnin, je to pocta té původní knize a jako taková vcelku obstojí. Myslím, že pan Macek si především splnil svůj spisovatelský sen o psaní pokračování. Pobavil se domýšlením příběhu a v rámci svých možností se snažil přiblížit původnímu originálu. Daří se mu to tu lépe, tu hůře, pro mě osobně bylo čtení vtipné, zasmála jsem se několikrát nahlas, ale nečekala jsem nového Saturnina. Četla jsem to spíš jako knihu volně inspirovanou Saturninem. Takový fanart, podobně jako vznikají fanarty k Harry Potterovi. A jako fanart to pak funguje. Ono od fanartu prostě dokonalost původní předlohy nečekáte, jen si užíváte nové setkání s původními hrdiny a jejich nové příběhy.

02.12.2019 3 z 5

Krásná kniha a silný příběh. Prvních snad 50 stran jsem měla problém se začíst, ale pak mě kniha naprosto pohltila a nemohla jsem se odtrhnout. Pořád po dočtení přemýšlím nad tím, jak odporně se k sobě lidé mohou chovat i jak silná dokážou být lidská přátelství. Každý kdo by se chtěl něco dozvědět o Rusku, ruské duši, o hrůzách, které se děly po revoluci ve 20. století v této zvláštní zemi a možná i dějí zase znovu dnes, by si tuhle knihu měl přečíst. Zvláštní je, že ten příběh vůbec není napsaný tak, že by to bylo děsivé, naopak kniha takovým zvláštním způsobem hladí a na konci je vlastně i jisté smíření. Výborně napsaný román. Za mě jasných 5 hvězd a pravděpodobně to bude aspirovat na nejlepší knihu letošního roku i jednu z těch, která ve mě zůstane tak nějak navždy.

10.05.2014 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Malinká, kratinká knížka, která by si zasloužila větší rozpracování, ale i v téhle podobě je moc fajn.

23.04.2024 5 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Jednoduché a rychlé čtení. Spojením každé povídky je kočka, která je nositelem nějakého tajemna, tím tajemným hybatelem, který spíš díky víře lidí v ní, nakonec. pohne osudem. Milé, spíš oddychové čtení.

15.04.2023 3 z 5

Nevědění Nevědění Milan Kundera

Je to vynikající. Po všech stránkách. Opravdu román světové úrovně. Je dobře, že to vyšlo česky. Konečně.

16.02.2022