TheKaciZ TheKaciZ komentáře u knih

(SPOILER) Pozor spoilers. Hltala som tento rozhovor klasicky ako 3 predtym :) zarezonovalo vo mne: Chrudimska nemocnica a jej nepomoc, rady na prezitie, zapadnuty jazyk ako mytus, ludskost a narocnost zivota aku pan Dvorak s prehladom zvlada.

01.01.2024 5 z 5

Priatelia, lásky a jedna hrozná potvora Priatelia, lásky a jedna hrozná potvora Matthew Perry

Velmi lahko sa mi cital Matthew. Pise uprimne ako to videl a strach zo samoty a straty je realny, este v takom veku. Necudujem sa ze mal problemy ake mal. Nemyslim ze bol namysleny, ako sa to tu pise, treba sa zamysliet ze vzdy chcel byt slavny, viditelny, nie bohaty napr ale slavny. Lebo ho opustil otec a svojim sposobom matka. Tak chcel byt viditelny.

04.11.2023

Kdepak jsi, krásný světe Kdepak jsi, krásný světe Sally Rooney

Velmi lahko citatelne, realisticke romaniky hlavnych hrdiniek, pravdive dialogy, filozoficke dopisy som preskakovala nuda, celkovo prijemny styl pisania, o autorke som pocula vdaka serialu Normalni ludia a nesklamala :)

09.09.2023 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Velmi som to Sisi priala :) verim ze uz nasla pokoj :)

03.07.2023 5 z 5

Velká kniha nesmyslů Velká kniha nesmyslů Edward Lear

Velmi zabavna mila knizka plna basniciek v roznych lokalitach s priznacnymi malymi kresbami :)

18.06.2023 5 z 5

Za mříží Za mříží Michaela Boho

Veľmi pútavá kniha smutných osudov. Prečítala som ju za pár hodín. Najprv som chcela dať 4 hviezdičky, autorkina povaha ma hrozne iritovala :) Nakoniec po skvelom "väzenskom projekte" musím dať 5.

25.05.2023 5 z 5

Povídky, které pomáhají Povídky, které pomáhají Michal Viewegh

Píp Vánoce, Nebe modré (skoro) jako vlasy, Rantari, Byli jste skvělé publikum, Paragraf .38 speciál :)

26.12.2022 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Mareka Ebena som vobec nepoznala ale vdaka tymto uryvkom/myslienkam by som ho velmi rada spoznala aj osobne. Je vtipny, mily, ma dovtip a citit z neho charakter. Uvahy na urovni pre sprijemnenie dna :)

18.10.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Zaver ma trochu sklamal...asi som cakala vacsi happyend.

17.08.2022 4 z 5

Nokturna Nokturna Kazuo Ishiguro

Moja prvé novely od Ishigura, čakala som veľa po jeho sfilmovaných knihách.(Súmrak dňa a Neopúšťaj ma) Nesklamalo, Come Rain or Come Shine ma neskutočne rozosmialo a Malvern Hills donútilo hlbšie porozmýšlať :) Určite odporúčam a v Ishigurových knihách plánujem pokračovat.

06.08.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Neuveritelne krasna knizka. Tie detailne opisy ma fascinovali a bolo citit ze autorka-zoologicka vie o com pise. Dopadlo to presne tak ako malo :) Uz sa tesim na film.

26.07.2022 5 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Ako citatelka Murakamiho mam velmi rada prave jeho poviedky. Najoblubenejsi roman Kafka on the shore na mne nezanechal taku stopu ako tieto kratke pribehy. Myslim, ze v nich tkvie jeho genialita pisania. Tychto 8 poviedok teda zase nesklamalo. Ako to uz unho byva zvykom nechyba v nich samotarstvo, sny a preludy, fantasy, hudba a medziludske vztahy.

25.07.2022 5 z 5

Očami farmácie Očami farmácie Marek Kajan

Náučná kniha z pohľadu farmaceutológa zaujme pútavým štýlom a zaujimavými poznatkami. Vhodné pre všetkých, ktorých bavia popularizačno-náucné tituly.

06.07.2022 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Zhlta som ju za dva dni. Eleanor sa nedalo si neoblubit.

25.04.2022 5 z 5

Prípad Thomasa Quicka - Ako sa rodí sériový vrah Prípad Thomasa Quicka - Ako sa rodí sériový vrah Hannes Råstam

Tak ako velmi som sa tesila na tuto knihu, tak velmi som sa trapila s jej citanim. Nudne zdlhave faktograficke opisy.

30.10.2021 2 z 5

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Ari Folman

Denník Anne Frankovej som si vždy chcela prečítať, tak keď som narazila na animovanú formu od môjho obľúbeného režiséra Ariho Folmana, nezaváhala som ani na minútu. A kniha nesklamala, zhltla som ju za dva dni. Hlavnou témou je samozrejme vojna a anti-semitizmus a Anne je na svoj vek neskutočne všímavá, inteligentná a hĺbavá. Na okrajoch otvára filozofické otázky, existencionalizmus, sebareflexiu, sexualitu, homosexualitu, patriarchálnu spoločnosť a feminizmus. Na tínedžerku veľmi komplexné témy. Jej snom bolo stať sa novinárkou a spisovateľkou. Myslím, že sa jej to určite patrične podarilo.

03.10.2021 5 z 5

Vajce a ja Vajce a ja Betty MacDonald

Veľmi vtipne podaný ťažký pracovný život farmárovej ženy na samote. Zlepšovala mi horúce dni keď som kvôli sádre mohla len sedieť doma. Odporúčam.

07.07.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Táto kniha by raz mohla byť povinnou literatúrou v školách. Ťažký príbeh a autorkin štýl vo mne vyvolali pocit filmu. Hltala som scénu za scénou. Na konci som to už čítala len so stiahnutým hrdlom a dúfala, že jednoduchá Hana aspoň teraz nájde šťastie a pokoj.

05.04.2021 5 z 5

To čo dokáže Lynch s filmom, dokáže Murakami s knihou. Charakteristická mysteriózna atmosféra, prelínanie sna s realitou, rôzne situácie, ktoré sú len náhodne prepojené alebo je v tom niečo viac?Počas čítania som si gúglila rôzne interpretácie, metafory, názory a vysvetlenia iných čitateľov.Prikláňam sa k dvom rozuzleniam ale nakoniec ako u Murakamiho býva zvykom neviem ktoré je správne.....

14.03.2021 4 z 5

Klamársky život dospelých Klamársky život dospelých Elena Ferrante

Autorkin rozpravacky styl je vyborny ale sebareflexia postav sa mi zda absolutne nerealna.Nemyslim ze ludia by sa tak do hlbky zaoberali samy sebou a analyzovali ako sa to opisuje v romane. Tym padom roman straca autenticitu. Naopak situacie mi prisli vykreslene velmi realisticky. Celkovo na mna roman posobi priemerne a nicim vynimocne. Prijemne citatelska lahko zabudnutelna rychla jazda :)

25.02.2021 3 z 5