witiko Online witiko komentáře u knih

Magická Praha Magická Praha Angelo Maria Ripellino

Ach, Praha... Během studií jsem s ní skoro dvacet let zápolil a prchal jsem, kdykoli jsem jen mohl. Z 90. let si ji vybavuju jako město nevlídné, nepřehledně chaotické, nestoudně prodejné, se zvláštní směsí maloměšťáckého buranství a přezíravé arogance, ale přitom podmanivě mnohovrstevnaté a až dusivě podnětné. Město nešťastných lásek, trvalých přátelství a zásadních, inspirativních setkání. Spoustu z mých vědomých i podvědomých prožitků mi tato kniha nejen připomněla, ale i velice výstižně zformulovala. Některé z nepříjemných pocitů dokonce přetavila ve snění a sladké vzpomínání a dala jim jiný význam. Obdivuju tento plastický obraz, schopnost autora propojit spoustu dílčích, zdánlivě nesouvisejících aspektů pražské kultury do opakujících se tendencí a refrénů, kde si náhle Švejk, kterého dva vedou z basy, může na Karlově mostě podat ruku se svým překvapivým alter ego Josefem K., kterého jiní (nebo titíž?) dva vedou do strahovského lomu na popravu. Jazyk je obdivuhodně bohatý, básnický a přitom názorný a výstižný. Přesto mám dojem, že ten obraz nemá úplně správný rám, celá ta normalizační deziluze a beznaděj sahá napříč čtyřmi staletími až k letargii po Bílé hoře, takže na celý ten obraz dopadá nevyhnutelný stín mrákotnosti a pochmurnosti. Ta sice k Praze patří, ale tím pádem se nedostává tolik místa na období vzmachu, hrdinství, hořečnatého budování, euforie, nadějí a ideálů. Kdyby autor zažil rok 1989, jsem přesvědčen, že by namaloval obraz úplně jiný, stejně tak by jeho obraz vypadal jinak, kdyby jej z druhé strany rámovala doba Karla IV. s jeho vášní pro relikvie, symboliku, posvátnou astronomií a vizionářství Prahy jako Nového Jeruzaléma. Bez tohoto rámu nemůže být obraz Prahy úplný a možná ani zcela správný. Na druhou stranu některé z aspektů pražského ovzduší vykreslil autor tak mistrovsky (rudolfínský manýrismus, proměny židovského města, architektura a sochařství vrcholného baroka, poetismus...), že se k nim určitě budu vracet. Celou tu knihu je dobré pojímat jako báseň v eseji se všemi pro a proti, které k tomu patří. I se všemi výhradami je třeba přiznat, že je to literární majstrštyk.

21.02.2023 5 z 5

Plzeňský poutník aneb Plzní ze všech stran Plzeňský poutník aneb Plzní ze všech stran Miloslav Krieger

Opět vynikající. Nestačím litovat, že v této edici vyšlo jen pět měst a dál už nepokračuje. Přitom jde o ideální knihy pro všechny, kdo se chtějí krok za krokem seznámit s géniem loci města, jeho historií, stavebním vývojem, osobnostmi, pamětihodnostmi, ale i příběhy a pověstmi. Každá je psaná místním znalcem a přitom srdcařem / patriotem. Vím, že je dnes průvodců přehršel, ale tyto jsou svojí koncepcí naprosto jedinečné a nemají ve svém zaměření konkurenci.

11.02.2023 5 z 5

Proč chodíme: Proč je to pro nás důležité, proč bychom měli chodit více Proč chodíme: Proč je to pro nás důležité, proč bychom měli chodit více Shane O'Mara

Moc rád chodím, ale tato kniha mě moc nebavila. Není to divné? Už jen z toho je jasné, že něco se tu nepovedlo. Souhlasím s předchozím komentářem v tom, že kniha je často překvapivě nudná. Z neustálých pokusů o velmi exaktní experimenty vědecky změřit to, co z vlastní životní zkušenosti sami cítíme, že funguje, chodec div nezačne usínat. Navíc je patrné, jak moc jsou taková měření a závěry z nich plynoucí občas banální, někdy nicneříkající nebo krutě zjednodušující – tak třeba teorie, že lidé mají sklon chodit ve větších městech rychleji z důvodu soutěže o žádané zdroje ve smyslu "kdo dřív přijde"... mi přijde až hloupá, protože z čistě osobní zkušenosti bych mohl nabídnout celou paletu různých důvodů pro rychlejší chůzi ve (větším) městě. Konečně se mi zdá, že kniha není úplně dobře napsaná, velmi často mi unikala nit výkladu a logika argumentace. V některých neurologických pasážích se čtenář může dost ztrácet, aniž by ale přitom o něco zásadního přicházel. Když to shrnu, jedinou podstatnou novou informací pro mě bylo, že mozek je v zásadě pohybový orgán a k záměrnému pohybu byl nejen evolučně utvořen, ale také jej pro své fungování potřebuje a po všech stránkách mu významně svědčí. "Třebaže chůze pochází z naší evoluční minulosti, představuje také naši budoucnost: neboť již víme, že chůze je nesmírně přínosná." To je důležitá a dobrá zpráva, ale určitě jsem od knihy s tímto názvem čekal víc.

07.02.2023 3 z 5

Síla rozumu v bláznivé době: Manuál kritického myšlení Síla rozumu v bláznivé době: Manuál kritického myšlení Ján Markoš

Pro mě knižní událost minulého roku. Skvělý manuál k vyhledávání, získávání a zpracovávání informací do každé rodiny, do každé školy... a tím spíše pro každého novináře či politika! Výborně strukturovaná kniha, psaná velice čistě, přesně, srozumitelně a lidsky. Užívám si autorových argumentů, výstižných příkladů a celkového apelu, ale i nenápadně nápadité grafické úpravy. Kniha příjemná do ruky, vlídná pro oko, podnětná pro mysl. Na dnešní dobu padne jak zadek na hrnec. Někomu by možná mohlo vadit, že se tu hojně pracuje i s příklady ze slovenské mediální a politické scény, ale pro mě je to velké plus, protože situace na Slovensku je ještě víc vyhraněná a extrémnější než v Česku, takže to rozšiřuje paletu případů a příkladů, kterým pořád ještě rozumíme. V českém vydání jsou některé z nich zaměněny za domácí příklady, což ukazuje, jak jsou základní problémy v obou zemích obdobné. A jsou to příklady mnohdy kuriózní, ale ten úsměv velmi často zamrzne na rtech. Knihu jsem začal číst v průběhu české prezidentské kampaně a v polovině jsem se zasekl, protože jsem se už už bál, že ani takováto kniha k nápravě našeho rozumu nepomůže. Ale dopadlo to dobře, nic není ztraceno, takže o to víc jsem teď za ni rád a čtu ji s větším optimismem. Někdo ji tu hodnotil známkou "odpad!" (samozřejmě bez komentáře), což svědčí o tom, že autor někomu, patrně v kapitole o dezinformacích, pořádně šlápl na kuří oko. To je dobře! Dospívám k názoru, že tradiční demokracie, která vznikla skoro před dvěma a půl tisíci lety, je vůči dezinformacím a lžím, jež se velmi rychle šíří po on-line sítích, bezbranná až zranitelná, protože na to není stavěná. Musí si vytvořit nějaké obranné pojistky. Nazývat věci správnými slovy, přesně vymezovat dnes až nadužívané pojmy (výborný slovníček v závěru) a nebát se jmenovitě poukazovat na konkrétní případy je základem této informační sebeobrany. V kapitole "Cizí a známé" bych zdůraznil, že ne vždy si můžeme informace o tom, co nevíme, doplnit pečlivým čtením původních odborných zdrojů. V řadě témat je totiž i odborná veřejnost nejednotná a stále probíhá diskuze, nehledě na to, že něco ani plnohodnotně pochopit nemůžeme, pokud k nám k tomu chybí patřičné vzdělání. Pak nezbývá než prostě důvěřovat, že vědci vědí, o čem mluví, nebo se časem doberou konsenzu. Takže ve skutečnosti je toto doplňování kognitivní mozaiky o dost složitější. Jinak ale velmi děkuji za tuto veledůležitou knihu a hodnotím na 120%.

30.01.2023 5 z 5

Konec doby ledové: dějiny lidstva od r. 20 000 do r. 5000 př. Kr. Konec doby ledové: dějiny lidstva od r. 20 000 do r. 5000 př. Kr. Steven Mithen

Žádný komentář, což je škoda. Tak já to napravím příběhem. Tuhle knižní cihlu jsem přečetl už v době vydání, před 17 lety, zatímco jsem byl upoutaný na nemocniční lůžko, kde jsem strávil měsíc mezi čtyřmi sterilními stěnami, jen s výhledem z okna. Ale díky této knize jsem cestoval strojem času po celé planetě, navštěvoval nejrůznější přírodní krajiny, zavítal do nejrůznějších lidských kultur a účastnil se jejich putování a každodenního způsobu života. Všude vonělo pečené maso, ryby a jiné dobroty, což bylo vzhledem k dietní a jednotvárné nemocniční stravě dost mučivé, ale i povzbudivé, protože mi to dávalo o čem snít... Jinými slovy, tato kniha mi pomohla to všechno vydržet a přežít. I když fakta jsem už dávno zapomněl, silný dojem zůstal. Možná je načase si ji přečíst znovu, teď už pro její ohromující informační hodnotu, která, doufám, ani po těch letech nezestárla.

20.01.2023 5 z 5

Adam Michna z Otradovic – skladatel Adam Michna z Otradovic – skladatel Jiří Sehnal

Kniha je psaná hlavně pro hudební historiky s hlubší znalostí hudební teorie, ale i laik, který má tohoto skladatele rád, zde najde řadu zajímavých informací, které Michnovo dílo dávají do dobového kontextu. Tím spíš, že jde o zatím jedinou knižní monografii o tomto pozoruhodném skladateli a básníku, navíc i s velmi pěkným obrazovým doprovodem.

18.01.2023 5 z 5

O češtině s Karlem Olivou O češtině s Karlem Olivou Ivana Karásková

Tleskám! Kniha je doslova napěchovaná zajímavostmi a čtenář se dozví řadu úplně základních věcí, o kterých překvapivě skoro nic neví, ačkoli je denně – v každodenní řeči i psaní – používá. Obrovským kladem je šíře témat (od historie, přes gramatické problémy, jazykové nešvary, módní i vývojové trendy, specifika češtiny až ke vztahu jazyka, myšlení a "národní povahy"), které jsou velice dobře utříděné do příslušných kapitol a postupně se rozvíjejí. Moc se mi líbí postoj Karla Olivy k češtině, který se vyznačuje duchaplností, moudrým nadhledem a humorem, ale současně i důsledností, přesností a důkladností. Je mi velice sympatické, že Karel Oliva na jednu stranu zdůrazňuje nutnost kultivace češtiny a zachovávání spisovné úrovně (dokonce i v rozporu se současnými poněkud humpolácky rozvolněnými pravidly z roku 1993), na druhou stranu ale velice trefně kritizuje současné trapné snahy o jakoukoli ideologizaci jazyka, jak se projevuje ve snahách o politickou nebo genderovou korektnost. Zdůrazňuje, že jazyk nelze lámat přes koleno, ale je třeba respektovat a sledovat jeho přirozený vývoj – přesně tak, jak leze hlemýžď na obálce. Snad jen v poslední kapitole mi chybělo něco v tom smyslu, že možný zánik češtiny a jazykové různosti v budoucnosti by byla velká kulturní ztráta a že i možný přechod k vědeckému publikování výhradně v mezinárodním jazyce by měl kromě praktických přínosů i negativní celospolečenské důsledky. Pokud totiž čeština díky obrozencům nezanikla, byla to mimo jiné i proto, že se v ní začala pěstovat i věda. To tu (pro mě poněkud překvapivě) bohužel nezazní, takže si nejsem jistý, jestli Karel Oliva v tomto ohledu není až příliš pragmaticky technicistní. Jinak velice chválím i tazatelku, která pouze nenahrává, ale velice důsledně, k věci a se zájmem se ptá přesně na to, co během četby napadá i čtenáře. Nikdy se nenechá odbýt a vždy se dobere přesné a obšírné odpovědi. Kniha je tak velice dobře strukturovaným a skutečně plnohodnotným rozhovorem, který čtenáře motivuje trochu více o našem jazyce přemýšlet, používat jej s větší vědomou pozorností, uvědomělostí a hlavně se nepřestávat učit a zdokonalovat se. 110%

16.01.2023 5 z 5

Král: Mýty a symboly Král: Mýty a symboly Jean-Paul Roux

To se opravdu nedá číst, odkládám. A porušuju svoje pravidlo nehodnotit knihy, které jsem nedočetl do konce. Podle mě je už od začátku zásadní slabina téhle knihy jasná – autor si zvolil určitý kulturní jev (krále a království) ve víře, že jde o jakýsi kulturně univerzální psychologicko-náboženský archetyp a teď do toho hlava nehlava vkládá nejrůznější příklady ze všech možných období a kultur. Na začátku se to snaží nějak jasněji vymezit, což mu zjevně nejde, takže bez ostychů pak v dalším textu ztotožňuje krále s náčelníky, faraony, chány, císaři... Takže se mu tam vejde úplně všechno. Navíc je postava krále v jeho pojetí natolik ambivalentní, že pro ni platí jak určitá pravidla, tak i jejich doslovné opaky, takže výsledně lze o nich říct úplně všechno a nic. Navíc se mi zdá, že využívá často velice prastaré informační zdroje o exotických a prastarých kulturách, které vznikaly ještě v době tzv. křeslové etnologie a antropologie, kdy badatelé shromažďovali informace z druhé a třetí ruky v knihovnách a pracovnách, aniž by sami někam vyrazili a prováděli terénní výzkum na místě. Nehledě na to, že tímto vytrháváním kulturních jevů ze svých původních kontextů (ve prospěch univerzální ideje) se může ztrácet původní význam a vše odlišné pak vypadá daleko podobněji, než ve skutečnosti je. Opravdu metodologicky a koncepčně divná kniha. Možná někoho osloví, ale pro mě je to ztráta času.

06.01.2023 2 z 5

Rožmberská hrobka: Příběh hledání Rožmberská hrobka: Příběh hledání kolektiv autorů

Je to takový ten typ krásné obrazové knihy, u které si nejdřív myslíte, že jí jen prolistujete a prohlédnete si nejzajímavější fotografie, ale pak se u něčeho zastavíte, začtete se... a nakonec ji přečtete celou. Velmi dobře, poutavě a srdcem napsaná kniha, která laiky srozumitelně a názorně seznamuje i s geofyzikálními a jinými metodami současné nedestruktivní archeologie, pomocí kterých se podařilo řadu záhad kolem rožmberské hrobky objasnit a jiné nastolit. Je to nejen příběh hledání, ale i dobrodružství hledání. Vyvrácená pověst o pohřbu Rožmberků na židlích kolem stolu (která mě vždy, kdykoli jsem se do Vyššího Brodu dostal, fascinovala a budila fantazii) je tu bohatě nahrazena neuvěřitelným, a přitom reálným mystériem prstenu. Zvlášť velké plus představuje mnoho interaktivních průhledů do zkoumané hrobky pomocí QR kódů a možnost prohlížení fascinujících detailů na digitálních modelech vytvořených 3D skenováním. V tom je publikace nesmírně inovativní. Velice oceňuju i etiku a pietu výzkumu. Opravdu mimořádně zdařilá a důstojná publikace, která mě zaujala, poučila, potěšila... i dojala.

03.01.2023 5 z 5

Runy – dějiny, dešifrace, výklad Runy – dějiny, dešifrace, výklad Lars Magnar Enoksen

Skvělá příručka, která v sobě spojuje praktickou učebnici s kulturními dějinami run (včetně našich znalostí o nich) a obsahuje i širší historický kontext jednotlivých dochovaných nápisů. Reprodukce jsou kvalitní a dobře čitelné, takže většinou se lze dobře orientovat a sledovat autorovy komentáře k daným vyobrazením. V češtině je téma run bohužel zatíženo esoterickým new age balastem, ve kterém se člověk snadno ztratí a zabředne do spekulací i nesmyslů, takže jsem moc rád, že jsem natrefil na tuto solidní publikaci, která mi konečně hodnověrně a poctivě vysvětlila, v čem jsou runy fascinující a proč patří k cennému kulturně-historickému dědictví celé Evropy. Jak totiž víme z nedávného nálezu (viz Zajímavosti), unikátní zápis runové řady se dochoval i z našeho území, a to už ve slovanské době.

01.01.2023 5 z 5

Malý bůh Malý bůh Tomáš Hokeš

Nedokázal jsem dočíst do konce, ale přitom nevím přesně proč. Je to napsané docela pěkným jazykem, ale děj, ač není bez nápadu, mě vůbec netáhnul a nenapínal. Už dlouho se mi nestalo, že bych nějakou knihu (po několika odloženích a pokusech dát jí šanci) definitivně přestal číst jen pár desítek stran před koncem. Možná jsem dostatečně nevěřil reáliím (docela mě rušily náběhy na středověk, jako např. titul "král", "princezna", ale dokonce i výskyt obléhacího stroje), takže mě evokace prostředí a doby příliš nepohltila. A nebo mi prostě ti tolik obdivovaní Keltové alias lovci lebek zas tak nic moc neříkají... Nevím, snad se tu časem objeví komentář, který mi napoví, v čem mohla být chyba.

13.12.2022

Medvěd: Dějiny padlého krále Medvěd: Dějiny padlého krále Michel Pastoureau

Číst Pastoureaua znamená vydat se s průvodcem do hlubin kulturní paměti. Je to průvodce s neuvěřitelným rozhledem, všímavostí, hloubkou a mimořádným citem pro nejrůznější souvislosti, asociace a synchronicity. Je neuvěřitelné, jak čtivě, komplexně a ze všech možných stran (nejen symbolických, historických, ale i zoologických) dokázal v této knize uplést kolem medvěda tak hustou síť významových vztahů a souvislostí. Ale přitom je to síť, která medvěda nespoutává a neomezuje, ale naopak mu vrací jeho původní sílu a hloubku významů. Přitom nic z toho nejsou únavné nebo podružné detaily, medvěd je zde zrcadlem obecného vývoje evropských hodnot od pravěku přes středověk až po 20. století. Myslím, že každý, kdo si knihu přečte, už bude na medvěda nahlížet úplně jiným způsobem a pocítí i jistou posvátnost, které se dříve tento někdejší král zvířat v našem vědomí i podvědomí těšil. A také velký smutek a lítost: "Zabíjením medvěda, svého příbuzného, svého obrazu, svého prvního boha, člověk již dlouhou dobu zabíjí vlastní paměť a více či méně symbolicky i sám sebe. Na to, abychom mohli doufat v nějaký zvrat, už je příliš pozdě." Tato kniha je v jistém smyslu krásným, ale o to bolestnějším náhrobním pomníkem tohoto zvířete... Jediné, co by bylo možné vytknout, je, že ačkoli autor zapracovává celoevropský kontext (např. je tu i zmínka o českém "tabuovém" jménu "medvěd"), přeci jen primárně a především vychází z francouzského prostředí, až se zdá, že Francie byla vždy kulturním pupkem Evropy. Nicméně, ono to tak nejspíš opravdu bylo... 110%

04.12.2022 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

(SPOILER) Při četbě touto knihou jsem si prošel dost divným vývojem. Zpočátku (život v Indii, zoologická zahrada a duchovní hledání) to bylo ryzí nadšení, potom (při ztroskotání a během prvních dnů na člunu) velké napětí, poté (dlouhé přežívání na moři) čím dál tím sílící čtenářská únava až vyčerpání chvilku vystřídané zaujetím (pobyt na liánovém ostrově) a nakonec (vyšetřování) obrovské zklamání až naštvání. Pod dojmem toho závěru mám dojem, že mě ta kniha obelhala. Čekal jsem, že všechno to utrpení a brutalita bude vykoupené nějakým dechberoucím duchovním prozřením a osvícením, ale nic takového se tu nekoná. Pokud je poselstvím knihy závěr, že věřit v Boha je přece krásnější a smysluplnější než hledat pravdu, tak to mi za to opravdu nestálo. Kniha má navíc divně nevyváženou kompozici (autor/vypravěč se v závěru úplně vytratí ve prospěch úředního protokolu, zbytečně natahované dialogy...) a především obě hlavní části knihy nejsou dost dobře navázané a propojené, takže hrdinovo duchovní hledání a zaujetí pro vše náboženské se na moři jaksi vytratí. Snad se jen párkrát pomodlí, ale že by svoji dosavadní víru a náboženské představy nějak konfrontoval tváří tvář základním otázkám přežití a nesmírnosti moře, tak to tu prakticky nenastává (snad jen s výjimkou pěkného mystického zážitku mořské bouře). Hlavní hrdina tu vlastně navzdory krajním zážitkům vůbec neprodělává nějaký vývoj a duchovní zrání. Kniha má ambici skloubit teologii se zoologií, ale to se bohužel moc nedaří. Takže jako teologický román je to příliš povrchní až nicneříkající a jako robinzonáda je to málo dobrodružné, ani trochu romantické a příliš brutální (aniž by to tu mělo nějaký další smysl). A jako dokument (třeba jak přežít na moři ve člunu spolu s tygrem) si to hraje na schovávanou s výmluvou, že není pravda jako pravda, a že to všechno třeba byla jen nějaká alegorie. I to moře samotné je tu zdrojem utrpení a naprostého zmaru, nikoli krásy nebo povznesení. Takže co je tu vlastně tématem? A proč jsem to vůbec četl..? Podle mě jde o přeceněnou knihu, která si (i přes své světlé stránky) trochu hraje na něco, čím není. A nebo sama neví, o čem vlastně chce být.

19.11.2022 3 z 5

Poutní umění ve středověku jako tělesný zážitek Poutní umění ve středověku jako tělesný zážitek Ivan Foletti

Nemá chybu. Krásně napsaná i graficky a obrazově skvostně vybavená kniha, kde pestrost úhlů pohledu jednotlivých kapitol od různých autorů drží pohromadě tím, že jejich pořadí reflektuje hlavní etapy poutní zkušenosti. Už jen začíst se do této knihy je jako vydat se na cestu – v tomto případě nejen krajinou, ale i časem a mentalitou.

15.11.2022 5 z 5

Vznik Evropy Vznik Evropy Jan Bouzek

Jako koncept je to skvělý nápad, ale přirozeně s sebou nese problémy pasáčka a příliš velkého stáda ovcí. Tu a tam se mu povede elegantně sehnat to stádo dohromady (tj. vměstnat všechny ty rozmanité případy kulturního vývoje v různých oblastech Evropy do obecného a přitom zajímavého rámce), ale pak se mu to zase rozuteče (musí se detailně věnovat jednotlivým specifikům), takže celkově je to takové předení dost zašmodrchané niti. I ta chronologie tu spíš skáče různými přískoky (občas, vlastně často se autor musí vracet k době, o které už mluvil, ale na jiném místě), než že by přirozeně plynula, ale neumím si představit, jak jinak a lépe by ten časoprostorový rámec měl být organizovaný. Výsledně to, co bylo jistě velmi náročné na psaní, je stejně tak obtížné i na čtení. Když se stádo příliš rozuteče, je to občas až duchamorné, a když se povede sehnat dohromady, občas se mi ty analogie a souvislosti jeví jako až příliš odvážné. Od antiky dále už je ta nit výrazně patrnější, ale pravěk je o dost obtížnější pojmout v celku. Ale určitě mi ale ze čtení (pasení či předení) něco zůstává a tu a tam se vynoří opravdu zajímavá myšlenka či souvislost. Obrazově je kniha přebohatá. A rozhodně plní svůj účel tím, že z hlediska archeologie ukazuje, co udělalo Evropu jak v hmotném, tak i duchovním slova smyslu. 70%.

20.10.2022 3 z 5

Dějiny lidí Dějiny lidí Martin Rychlík

Kniha s plným počtem hvězdiček (100%) znamená asi něco v tom smyslu, že přesně naplnila očekávání a účel. Ale u tohoto opusu je to málo, protože dalece přesahuje, co by čtenář očekával a jde nad rámec i té nejbujnější představivosti. Nejen obsahem a tím, co všechno může obnášet být člověkem, ale i skvělou koncepcí (konečně někdo v těch "kulturních univerzáliích" udělal pořádek), obrazovou přílohou a velice čtivě až "výživně" napsaným textem (zvlášť oceňuju vtipně formulované tituly jednotlivých kapitol). Autor se v předchozích knihách věnoval na můj vkus spíš dílčím, přiznejme si, že trochu efektním vnějším bizarnostem, až jsem si říkal, jestli to není škoda, ale v téhle knize jde k něčemu podstatnému a velmi základnímu. Ta kniha zavání člověčinou od začátku do konce. Ono totiž být člověkem je samo o sobě jedna velká bizarnost. Občas se vám z toho smrádku bude dělat špatně a budete se chtít nadechnout čerstvého vzduchu, ale jindy zas zjistíte, že v tom našem čerstvém vzduchu spousta vůní chybí... A nakonec, že i to je prostě jen náš vlastní smrádek. Takže čichejte, čichejte člověčinu a sami uvidíte, co to s vámi udělá. Snad jen jednu výtku bych měl. V závěru autor uvádí i další srovnatelné pokusy hledání kulturních shod, ale mě tam dost chybí kulturně univerzální sedmero lidských ctností, ke kterým v roce 2019 dospěl výzkumný tým antropologů na Oxfordské univerzitě pod vedením Olivera Scotta Curryho (přidávám do Zajímavostí). Jinak ale kniha ve své koncepci, záměru a záběru nemá chybu.

20.10.2022 5 z 5

Veliké theatrum Veliké theatrum Václav Kaplický

Autor opět nezklamal, velice barvitě a věrně vylíčené historické události, kdy se lámaly nejen dějiny, ale i lidské charaktery. Je to opět, jak je pro jeho tvorbu typické, případ anatomie lidské špatnosti, která vyplouvá na povrch v době dějinných zvratů – v tomto případě korytářství, hrabivosti, patolízalství, licoměrnosti a převlékání kabátů. Užívám si výstižnou psychologii postav, skvělé dialogy, evokaci prostředí a přesně dávkované napětí. A opět mě mile překvapilo, že autorův pohled na události kolem stavovského povstání a Bílé hory není tak ideologicky černobílý, jak bych v době vydání románu čekal, a nešetří kritikou padni komu padni. Kaplický jasně ukazuje že toto povstání bylo jednou z největších hloupostí, kterých jsme se ve svých dějinách dopustili (pokud je lze vůbec považovat za "české"), nehledě na to, jak bylo samo o sobě amatérsky organizované, naivní a hlavně (na to se tu klade největší důraz) bez patřičného charakteru a mravního étosu. K tomu stačí jen dodat názor některých historiků, že kdyby se bitva na Bílé hoře vyvinula opačně, byla by germanizace a ztráta suverenity ještě daleko horší, totální a zřejmě už nevratná. Ostatně to, co páni stavovští direktoři dopustili ve svatovítské katedrále, bylo podle mě symbolickým předznamenáním toho, co se naštěstí nakonec nepovedlo. Takže nejslavnější "česká" prohra na Bílé hoře (ve skutečnosti vedená hlavně cizinci) byla možná spíš naší výhrou. Tak daleko Kaplický samozřejmě nejde, to bych ho už příliš překrucoval, ale pořád jde o skvělou historickou literaturu. Docela by mě zajímalo, jestli autora nepřivedla k tématu zkušenost s obdobím normalizace (tak jako jeho Kladivo na čarodějnice reaguje na politické procesy v 50. letech) – rok prvního vydání by tomu odpovídal. Dějiny se prostě v různých variantách opakují, což ovšem neznamená, že by se z nich lidé poučili, natož pak polepšili. Ale číst si o tom Kaplického rozhodně neomrzí :-)

18.10.2022 5 z 5

Pravěk českých zemí v evropském kontextu Pravěk českých zemí v evropském kontextu Jan Bouzek

Pod vlivem výuky dějepisu na základní škole mluvíme v souvislosti s Evropou o "pravěku", zatímco pro oblast Středomoří, Egypta, Blízkého východu a Mezopotámie používáme pojem "starověk", Tím se z obou stávají úplně samostatné izolované světy. Vzpomínám si na překvapení, když jsem jako kluk četl, jak se jeden z hrdinů Štorchova Bronzového pokladu dostává do Egypta. Ten jeho údiv z pyramid byl i můj. Tahle knížka poskytuje právě ty vazby a vztahy, jak oba tyto civilizační světy propojit a chápat evropskou prehistorii jako vlny jednoho oceánu, které přicházejí střídavě ze všech směrů, ne jako izolované ostrovy, které se občas vynoří a zase zmizí pod nehybnou hladinou. Autor to dokládá zejména artefakty (obrazová a mapová příloha je mimořádně bohatá, v podstatě až komplikuje plynulé čtení), ale občas se pokouší nacházet souvislosti i v duchovním vývoji, což v některých případech může působit dost odvážně, ale v jiných nepostrádá intuitivní logiku. Samozřejmě tu často naskakuje věčná otázka, co z toho bylo šíření lidí a co z toho výměna, napodobování a uzpůsobování artefaktů, znalostí a myšlenek. Na mnohé z těchto otázek už dnes archeologie dosáhne spoluprací s populační genetikou a archeogenetikou, takže v tomto ohledu je už věda podstatně dále. Tahle kniha ale pořád zůstane cenná, a to určitě nejen shromážděním názorného obrazového materiálu artefaktů a mapkami jejich výskytu. Možná jsem očekával více místa pro shrnutí "ducha doby", jenž by se dal z archeologických nálezů postihnout, ale tím spíš se chystám na autorovo dílo Vznik Evropy, kde toho asi bude víc.

05.10.2022 4 z 5

Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Johannes Krause

Nedávno jsem přečetl v anglickém překladu, takže můžu rovnou prohlásit, že jde zatím o nejlepší a také nejaktuálnější publikaci o archeogenetice v češtině. Velká pochvala nakladateli, že ji tak rychle vydal, protože knihy na toto téma velice rychle stárnou. Kniha je velice čtivá a přitom odborná a seriózní, J. Krause je jednou z největších kapacit ve svém oboru. Dovedu si představit (už to slyším...), že některým lidem bude vadit zdánlivá snaha o senzační aktualizaci, takže chci rovnou zdůraznit, že když autoři v roce 2018 psali o roli šíření infekčních nemocí v (pre)historické Evropě, bylo to až neuvěřitelně prorocké, žádná laciná aktualizace. Velké emoce možná vzbudí i téma migrace a jak autoři správně píšou, přináší vlastně argumenty oběma stranám. Takže toto je prostě věda a na čtenářích je, jestli si z toho chtějí mermomocí vytvořit nějakou ideologii a dávat faktům znaménka plus, nebo minus. Perfektní kniha, čtěte co nejdřív, než se sama stane prehistorií našeho vědění. Zatím shrnuje dosavadní poznání o osidlování Evropy zcela přesně, aktuálně a poutavě. 110% nejen za knihu samotnou, ale i za nakladatelský počin.

19.09.2022 5 z 5

Oči moře: Sochy z lodních přídí Oči moře: Sochy z lodních přídí Claudio Magris

Krásný nápad, ale ta kniha, kterou to slibuje – tedy esej plný příběhů, moře a neznámých horizontů – , to pro mě bohužel není. Na to je autorův styl příliš mnohomluvný a neuspořádaný. Mám dojem, že autor si krásným jazykem vždy vytvoří jakousi básnickou vizi, ideál a model, který pak musí tváří v tvář daleko rozmanitější skutečnosti sáhodlouze narušovat. Píše páté přes deváté a jen těžko lze zachytit v textu nějakou plynulost, návaznost a organizaci. Dost podstatná vada knihy je ta, na kterou už správně upozorňuje první komentář, totiž že v textu nejsou výslovně označené ty sochy, které lze najít v bohaté obrazové příloze. Některé tu jsou, jiné ne, o mnohých naopak v textu zmínky vůbec nejsou a prakticky nelze rychle a snadno dohledat sochu, o které právě čtete. To zcela kazí a ruší jakékoli okouzlení, které by tato kniha mohla přinášet.

18.09.2022 3 z 5