Adam a Eva přehled

Adam a Eva https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14308/adam-a-eva-14308.jpg 5 106 106

Biblický příběh Adama a Evy, ztvárněný moderním básnickým jazykem, dostává v autorově pojetí nadčasový charakter. Básník touto skladbou neilustruje klasický náboženský námět, ale základní a věčný vztah mezi mužem a ženou a stručným dialogem odhaluje jejich vnitřní svět.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Adam a Eva. Přihlašte se a napište ho.

kopeceli
31.01.2024 5 z 5

Z duše mi mluví SSTknihy.
Mám nový objev - Karla Šiktance!

„nic už nezbývá,

než hledat les, kde ještě dříví.
A křepelku.

A pět peněz.
A déšť,

co nikdy nevěřil, že staré lásky nereziví.“

Zajímalo by mne, jestli Jarek Nohavica našel slovo Darmoděj v této sbírce...

SSTknihy
04.01.2024 5 z 5

Krásná lyrická skladba, jejíž slova plynou jako řeka. Základním poselstvím je tu podobenství vztahu mezi mužem a ženou. Prolínají se zde motivy jako naděje v zázrak bytí, víra v překonání strachu, strnulosti a prázdnoty, odvěký strach ze stereotypu, nicotnosti a konečnosti, umění otevřít své srdce a nitro. Adam, coby zosobnění mužského principu, bezstarostný, okouzlený nádherou života. Eva jako jeho ženský protipól, mnohem váhavější, rozvážnější a úzkostlivější. Společná radost, bolest, strach, naděje, beznaděj a zejména snaha o nalezení společné řeči a překlenutí osudových rozdílů. Adam a Eva coby symboly starozákonního motivu prvních lidí, ale zároveň jako současný stárnoucí milenecký pár. Moc hezké.

Acamar
14.02.2023 4 z 5

Láska se svými vzlety i propady, planutím i úzkostmi pochyb, prolnutím i cizotou oddělení...vztah coby metafora stvoření světa, věčnou přítomnosti ráje i vyhánění z něj.
Slovně velmi hravé a vynalézavé, expresivní, naléhavé... přístupnější a snáze uchopitelné než Český orloj, ten mne přesto oslovil více.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Adam a Eva v seznamech

v Právě čtených1x