Budoucnost přehled

Budoucnost https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260083/bmid_budoucnost-260083.jpg 4 812 812

Evropa v budoucnosti roku 2400. Od doby, co byla technickými prostředky poražena smrt, je celý kontinent přelidněný a změnil se v gigantickou megapolis tvořenou obytnými věžemi vypínajícími se vysoko do nebe. V těchto věžích panuje brutální řád: Rozmnožování je přísně reglementováno, za dítě se platí ztrátou vlastního života. Ale kdo ještě potřebuje děti, když může být věčně mladý a zdravý? Jan Nachtigall je příslušník zvláštní jednotky ministerstva bezpečnosti, která přísně bdí nad dodržováním zákonů o rozmnožování. Jejím úkolem je pátrat po ilegálních dětech a odhalovat nenahlášená těhotenství. Jednoho dne má Jan odstranit teroristu a jeho těhotnou přítelkyni. Naskytne se mu tak velká šance, aby prokázal svou věrnost a postoupil na kariérním žebříčku. Když ale se svou jednotkou vpadne do konspiračního bytu, proběhne všechno jinak, než původně zamýšlel. Terorista unikne – a zanedlouho je na útěku i Jan po boku mladé ženy. Je to počátek boje, ve kterém jde o budoucnost lidstva.... celý text

Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Будущее (Buduščeje) , 2013

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Budoucnost. Přihlašte se a napište ho.

Timkim
12.03.2024 2 z 5

Tak tohle byl velký přešlap. První a třetí Metro se mi líbilo, ale tuto knihu bych přiřadil na úroveň Metra druhého. Nuda, nuda, akce, nuda, nuda..a stále dokola. Námět vynikající, těšil jsem se, ale zpracování a neustále dobíhání od linky knize těžce uškodilo. Popravdě asi zatím nejhorší co jsem od Dmitryho slyšel. 40%

ludek.n
01.03.2024 3 z 5

Svět, v němž lidé dosáhli nesmrtelnosti, se proměnil v gigantickou přelidněnou megapolis, řízenou nesmlouvavými zákony, zakazujícími rozmnožování. Pokud chce někdo mít dítě, musí mu obětovat svou nesmrtelnost. Dmitry Glukhovsky se po prvních dvou dílech bestsellerového Metra pustil do ambiciózního projektu, zabývajícího se otázkou lidské dlouhověkosti a jejích důsledků pro společnost. Spolu s Janem Nachtigallem se pokoušíme objevit, kde jsou hranice odpovědnosti, morálky a práva rozhodovat o vlastním životě, a proč lidé v téhle utopii (samozřejmě až na výjimky) nejsou zase až tak šťastní a spokojení, jak by se očekávalo. Hledání duše v tělech nesmrtelných se nicméně autorovi malinko vymklo z rukou a nabobtnalo do takových rozměrů, že se stalo poněkud monotónním. Čím více velkých myšlenek se Dmitry pokusil do díla dostat, tím více ztrácel směr a cíl. S přibývajícím počtem stránek je stále obtížnější věnovat Janovu snažení bezvýhradnou pozornost, zvláště když se vlastně nejedná o kladného hrdinu (nebýt čísla 503, mohl by být on sám považován za lidskou bestii, přestože nás autor přesvědčuje o opaku a nabízí nám portrét týraného, veskrze „hodného“, chlapce, který dospěl v „charakterního“ muže s povolením zabíjet). Rozporuplně ostatně nepůsobí jen hlavní hrdina, ale i řada scén a dušezpytných sond, které by bez skrupulí mohly nést visačku „to jako vážně?“. Délka románu navíc působí jako katalyzátor, který všechno rozpije až do beztvarosti, s níž není jednoduché se popasovat.

ctenarTimSiFr
26.10.2023 5 z 5

Na Metro 2033 jen tak něco nemá, ale tato kniha si s dějem a poutavostí u mě zajistila stejnou příčku.

Připravované knižní novinky (31. 8. - 7. 9.)

29.08.2015

Připravované knižní novinky (20. - 26. 4.)

19.04.2015

Když bůh laskavě rozmlouvá s řezníkem, znamená to pro řezníka spíš pozvánku na jatka než mezi apoštoly. A kdo jiný než řezník by to měl chápat lépe – vždyť on sám si hraje na boha s dobytkem.

Kniha Budoucnost v seznamech

v Právě čtených56x
v Přečtených1 059x
v dalších seznamech16x

budoucnost nesmrtelnost přelidnění sci-fi ruské romány

Dmitry Glukhovsky
ruská, 1979