Carmilla přehled

Carmilla https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60511/bmid_carmilla-Ysb-60511.jpg 4 188 188

Carmilla je gotická novela Josepha Sheridana Le Fanu. Poprvé byla publikována v roce 1872 a vypráví příběh mladé ženy, jež podlehla vlivu upírky jménem Carmilla. S příběhem, který zde předkládám čtenářům, mě seznámil doktor Hesselius. Tento vynikající učenec k němu dokonce připojil poměrně podrobný výklad, kde se odvolává na svou vědeckou práci, věnovanou onomu pozoruhodnému jevu, který je podkladem pro toto vyprávění. Ve vědecké práci, která tvoří pouze jeden z četných svazků sebraných spisů tohoto vynikajícího vědce, rozebírá autor záhadný jev jako vždy erudovaně, vtipně, stručně a neobyčejně otevřeně. Já ovšem seznamuji s tímto případem pouze "laickou veřejnost", a proto nepovažuji za vhodné připojit cokoliv dalšího ke slovům oné vzdělané dámy, která jej líčí. Z téhož důvodu neuveřejním ani obsah doktorovy vědecké práce, ani nějaký jiný výňatek z jeho výkladu o jevu, o němž je hluboce přesvědčen, že je "bezesporu jednou z nejhlubších záhad naší podvojné existence a jejích vývojových stadií". Vědecká práce doktora Hesselia ve mně vznítila touhu navázat na doktorovu dlouholetou korespondenci s onou vzdělanou a důkladnou informátorkou. Bohužel jsem zjistil, že dotyčná již mezitím zemřela. Jinak by mohla jistě řadou dalších poznatků doplnit příběh, který tak neobyčejně pečlivě - jak mi alespoň připadá - líčí na následujících stránkách.... celý text

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Ivo Železný

Carmilla , 1872

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Carmilla. Přihlašte se a napište ho.

Jita160
23.04.2024 3 z 5

Není na škodu si dát trochu klasiky, člověk si aspoň uvědomí jak čas plyne.
Na svoji dobu kdy byl tento příběh publikován to přezesporu horor byl. Je velmi odlišný od ostatních upířích příběhů ,kterých jsem zatím moc nečetla.
Carmilla je první známým dílem spojujícími prvky vampirismu a lesbické lásky. Temná a tajemná atmosféra z příběhu sálá i proto ,že je neobyčejný.
Asi nejsem úplně objektivní v hodnocení ,protože nejsem úplná cílovka gotických románů.
Ale rozhodně nelituji, že jsem si jí přečetla.

evineckY
21.04.2024 5 z 5

Je to prvotní román o upírovi - vampírovi !
A od té doby každé dílo je jen napodobenina.
Když si uvědomíte, v kterém roce byla kniha napsána, tak to muselo být pozdvižení :-)
I když je kniha kraťounká, ničím si nezavdá s Drákulou.
Nečetla jsem Rodokaps, ale starší, s krásným jazykem a překladem.
Super.

Nuttelka
13.03.2024 audiokniha 4 z 5

Knihu - novelu bych určitě neřadila do žánru horor :-) I když možná na svou dobu to tak působilo.. Jana Štvrtecká skvěle načetla, úplně lahodilo uchu.. Atmosféra byla opravdu tajemná a Carmilla mě zaujala :-) Líbilo se mi to..

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Carmilla v seznamech

v Právě čtených2x