Devadesát tři přehled

Devadesát tři https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164645/devadesat-tri-164645.jpg 4 256 256

Devadesátého třetího roku osmnáctého století byl popraven francouzský král Ludvík XVI. a revoluční vlna dospěla vrcholu. Tehdy vzplanulo i největší povstání proti revoluční vládě v Paříži v odlehlém a zaostalém kraji Vendée. Revoluce musela krvavě zasáhnout proti svedeným a zfanatizovaným sedlákům. Tuto dobu plnou nadšení i utrpení zachytil v mohutné a barvité historické fresce Victor Hugo. Román o revoluci nemá vlastně ústředního hrdinu - či spíše ústředním hrdinou jsou dějiny samy. Více než o psychologickou kresbu postav jde Hugovi o to, ukázat na zdánlivě epizodickém výseku z historie revoluce celou problematiku doby plné rozporů. Hlavními dějišti jsou vendéeský kraj protirevolučních bojů, jehož lid Hugo důvěrně znal a revoluční Paříž s Konventem (vystupují tu osobnosti jako Danton, Robespierre, Marat). Z originálu vydaného v Paříži roku 1924 přeložili, poznámkami a historickým přehledem doplnili M. a J. Tomáškovi.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Mladá fronta

Quatrevingt-treize , 1874

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Devadesát tři. Přihlašte se a napište ho.

MilanBrabec
04.12.2023 3 z 5

Devadesát tři, přesněji Čtyřikrát dvacet třináct (vtip pro franštináře), jsem musel číst nadvakrát. Během střední školy jsem přečetl Chrám Matky Boží v Paříži i Bídníky, které dodnes považuji za jeden z vrcholů světové literatury, ale tuhle útlou oslavu jakobínského teroru jsem tehdy nedočetl a vrátil se k ní až po čtvrtstoletí. Ano, Hugo je mistr slova, ale příběh, motivace postav, to všechno vázne. Daří se mu jen vystavět kontrast mezi zpátečnictvím a pokrokem, tedy spíše "pokrokem"... "Na jedné straně dluh, na druhé splatnost. Na jedné straně bezvýchodný středověký řád, nevolník, šlechtic, otrok, pán, měšťanstvo, šlechta, složitý zákoník rozvětvený ve zvyky, soudcové a kněží věrní spojenci, nesčetné svazky, státní pokladna, dávky, odúmrť, daň z hlavy, výsady, předsudky, fanatismus, královské právo prohlásit státní úpadek, žezlo, trůn, libovůle, božské právo – na druhé straně prostá věc, ostří gilotiny. Na jedné straně nerozpletitelný uzel, na druhé sekera." Brrr...

Michal___
11.09.2023 5 z 5

"Velké věci nastávají. Co v tomto okamžiku revoluce dělá, je záhadou. Za viditelným dílem je dílo neviditelné. Jedno zakrývá druhé. Dílo viditelné je hrubé, dílo neviditelné vznešené. Rozeznávam teď všecho velmi jasně. Je to zvláštní a krásné. Použití látek minulosti bylo nutné. Z toho vznikl ten neobyčejný rok devadesát tři. Pod divošským lešením buduje se chrám civilizace. "

Hrozné ako báj zo starých dôb, ale pre mňa to najlepšie od Huga. Všetko ostatné vynikajúco zhrnul vo svojom komentári užívateľ PeterRainhard.
A nad to všetko som si vďaka poslednému románu Viktora Huga zamiloval Bretónsko.

Mickhesh
05.09.2023 5 z 5

Mě se kniha líbila, o Francouzské revoluci jsem nevěděl zhola nic, nicméně tato kniha mě donutila si informace zjistit. Na knihu se musí brát zřetel, kdy byla psána a tak se nevyhneme občasným, obsáhlým popisům staveb, osobností apod. Nicméně se to dá přežít, spíše mi to celé do toho pasuje a nejsou nikterak dlouhé, jak by se ze zdejších komentářů mohlo zdát. Kniha má samozřejmě i myšlenkový přesah. 90%

36 nových eknih zdarma ke stažení

30.11.2020

Knižní novinky (25. 11. - 2. 12.)

25.11.2013

Kniha Devadesát tři v seznamech