Hráčský instinkt přehled

Hráčský instinkt
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2048/bmid_hracsky-instinkt-kMv-2048.jpg 4 98 98

Na prestižním bonnském gymnáziu se spřátelí inteligentní a chladná patnáctiletá studentka Ada se svým „mefistofelským“ spolužákem Alevem. Svými vrstevníky pohrdají a přehlížejí je stejně jako profesory s výjimkou učitele němčiny a tělocviku polského původu Smutka a dějepisáře přezdívaného Höfi. Jedině oni dva představují pro „pravnuky nihilistů“ Adu a Aleva intelektuální protivníky. Jenže sebevražedným skokem Höfiho na školní dvůr ztrácejí Ada s Alevem poslední zábrany a jediné, co jim ještě zbývá, je hra. Hra, jejíž pravidla určují ti, kteří odmítají všechna pravidla. Hra, v níž Ada na Alevův podnět svede svého učitele. Hra, která nemůže skončit dobře. Hra, v níž jsou dobro a zlo zaměnitelné.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Spieltrieb , 2004

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Hráčský instinkt. Přihlašte se a napište ho.

Acamar
31.12.2021 4 z 5

Vyčerpávající čtení, uf. Dominantní, předimenzovaný intelekt utržený ze řetězu autorit a pravidel, smyslu, víry a hodnot, respektu či strachu ... intelekt, který zabaví jen Hra a tak se pasuje do role chladně neosobního demiurga cizích osudů ... Co může být dostatečnou protiváhou, která jej dokáže usměrnit nějakým žitelným směrem? Inteligence spojená s citem či zralostí, kterou zosobňují jediní, jež vnímají Ada s Alevem jako důstojné protivníky, Smutek a Höfi?
Modelová situace působí docela uměle, vzhledem k tomu, že jde o 15leté děti, a celá kniha hodně ambiciózně, ale lze ji číst hlavně jako vrstevnatou alegorii z různých, filozoficko-etických, společenských, generačních aj. úhlů pohledu, a pak to nepřekáží. Juli Zeh hraje svou hru se čtenářem chytře a poutavě, a naštěstí ponechává vlastní pochopení odpovědí i závěrů na něm.

marvarid
16.04.2020 5 z 5

Knihu jsem četla jedním dechem, jazyk JZ je přesný, dokonale navodí atmosféru, o kterou v daný okamžik jde. Po intelektuální stránce je čtení opravdu lahůdka a anarchie v jednání hlavních postav mě bavila. Přestože jsem celkově se svým čtenářským zážitkem spokojená, jeden problém jsem s knihou přeci jen měla. Citový chlad, vysoký intelekt a sebevědomí Ady musíte přijmout jako fakt, jako východisko vyprávění. Bez ohledu na to, jak vykonstruovaná a nevěrohodná se tato postava může zdát. Já sama jsem se s nikým, kdo by Adu byť jen vzdáleně připomínal, nikdy nesetkala. 15leté děti mohou být vysoce inteligentní, ale pak jsou často o to víc dětské v mezilidských vztazích a naopak předčasně dospělé a protřelé děti obvykle svoji tvrdost získají za cenu náročných sociálních podmínek a tedy i nedostatečného zázemí pro studium a intelektuální rozvoj.

petrarka72
24.04.2019 5 z 5

Vynikající kniha; navzdory varování jsem ji přečetla na dovolené, a to téměř jedním dechem, byť souhlasím, že to nebylo nic lehkého. Chladně líčený, přesto velmi emocionální příběh s intelektuálními vložkami; Nebezpečné známosti přelomu tisíciletí, kombinované se Zmatky chovance Törlesse v dospělé verzi a přiznávanou Nabokovovou Adou. Je pozoruhodné, že se tady často zmiňuje šikana učitele - ale to, jak postavy šikanují samy sebe, se neobjevuje; jak Ada, tak Alev, o Smutkovi ani nemluvě, se předhánějí v tom, kdo bude sám na sebe horší - a těžko to zdůvodnit osobnostním hledáním; proklamovaná ztráta smyslu a hra jako "známka punku" je to, co ději dává příchuť nepohodlné až mrazivé pravdivosti. Přitom má kniha půdorys detektivního románu, tedy jednoznačně popového žánru; závěrečné Adino shrnutí supluje parodicky poirotovský způsob završení případu na jedné straně, na druhé shrnuje beznaděj životního (ne)bloudění. Užívala jsem si neskutečně. A mimochodem - teorii her ani Musilova Muže bez vlastností znát nemusíte - ale pomůže to...

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Hráčský instinkt v seznamech

v Právě čtených2x

sebevražda německá literatura studenti gymnázium učitelé, učitelky

Juli Zeh
německá, 1974