Temná energie přehled

Temná energie https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20727/bmid_temna-energie-oW1-20727.jpg 4 85 85

Ve svém třetím románu se známá autorka pouští nejen do zcela jiného tématu, ale i do jiného žánru. Snad by se dalo hovořit o netradičním detektivním románu a o posledním případu svérázného policejního komisaře Schilfa. Na rozdíl od něj však čtenář od začátku zná nejen vraha, ale i jeho motiv. Hlavní protagonista, vysokoškolský učitel fyziky Sebastian, odváží svého desetiletého syna na skautský tábor. Když zastaví u motorestu, auto i se synem zmizí. Únosci v jediném telefonickém kontaktu požadují jako výkupné místo peněz odstranění člověka. Špatně zaslechnuté jméno způsobí katastrofu. Na scéně se dále objevuje neodolatelná figura policejní komisařky Rity Scury, je tu Schilfova pozdní, doslova z nebe spadlá milenka, Sebastianův dávný přítel Oskar, rovněž fyzik, ovšem s radikálně jiným náhledem na vědu, Sebastianova manželka, galeristka Maike, a samozřejmě syn Liam, který vůbec neví, že byl unesen. Juli Zeh rozvíjí sofistikovanou hru, kdy každá indicie může znamenat (pro každého) něco jiného. A čtenář má dojem, že o všem ví, protože vyprávění je vedené jakoby z ptačí perspektivy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Schilf , 2007

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Temná energie. Přihlašte se a napište ho.

popelucha
04.03.2022 4 z 5

Prolnutí fyzikálních otázek, netradičního detektivního románu, nedorozumění s tragickým vyústěním… Různé světy se skládají přes sebe… otázky, které čekají na svoje odpovědi… konce jsou v zásadě vždycky dobré.. přemýšlím nad tou knihou, ne vše je mi jasné, ale nakonec to asi zase tak nevadí..

petrarka72
30.04.2019 5 z 5

Uf, tohle bylo těžké čtení - dokonce i ve srovnání s Hráčským instinktem. Groteska deformující postavy, situace a vlastně i zápletku. Psychodrama postavené na nedorozuměních. Detektivka, jejíž podstata je jinde, než si čtenář celou dobu myslí. Opět rozkoš spíše intelektuální než emocionální. Ale stojí za to. (V doslovu Veroniky Jičínské v souvislosti s Temnou energií vtipná úvaha o proměně detektivních seriálů.)

Alena_S
24.05.2018 5 z 5

Všechno už tu bylo řečeno a mně ta kniha přijde skvělá, a teď už jen nevím, jestli doporučit představit si na konci knihy závěřečnou melodii ze Slavností sněženek, nebo naopak v zájmu čtenáře vůbec nedoporučit, protože pak je to teprve síla.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Temná energie v seznamech

v Právě čtených1x