Párkař přehled

Párkař https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14147/bmid_parkar-4nZ-14147.jpeg 5 37 37

V padesátých letech napsal Josef Hiršal k pobavení hrstky svých přátel, kteří se pravidelně scházeli v kavárně Slavii, řadu básnických nápodob. Jejich tématem byl všední, nenápadný, byť užitečný hrdina: párkař. Pro lyrické vyjádření představitelů poetických škol a směrů od počátků novočeského básnictví bylo to téma přímo groteskní. Zapadlo však dobře do doby, kdy uzeniny byly ještě na lístky. Ilustroval Jiří Slíva.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Párkař. Přihlašte se a napište ho.

matej.kulistak
09.05.2022 5 z 5

Na tuhle úžasnou podivnost jsem narazil náhodou v knihovním regále. Velice děkuji autorovi, že se nerozpakoval úvodem vysvětlit smysl toho, všeho. Mohl jsem si díky tomu čtení opravdu užít (bez divného pocitu, proč taková věc existuje).

mahdal
29.10.2021 4 z 5

J. Hiršal, český experimentální básník, opět nezklamal! Nápad na psaní textů ve stylu českých velikánů poezie je vskutku skvělý! Doporučuji.

hannah2000
15.06.2018 5 z 5

V anotaci ke knížce se píše, že básně Hiršal napsal v padesátých letech k pobavení svých přátel. Na knížku jsem natrefila náhodou a po začtení jsem byla překvapená a také pobavená.
Jsou to povětšinou krátké humorné básně napsané ve stylu známých českých básníků a jejich společným prvkem je titulní postava párkaře a párků. Je úžasné, jak si autor pohrál se slovy a zároveň vystihl styl psaní jednotlivých básníků. Někde jsem četla, že jeho tvorba (tedy jak tvorba vlastní, tak překlady) je zvukomalebná. To je hezké pojmenování a 'sedí' i na tyto básně.
Doporučuji jako odpočinkové čtivo pro relaxaci a pobavení :-).

A přidávám malou ukázku:

SVATOPLUK ČECH

Milujme se! Nedejme se!
S pýchou Vlast ať na nás zří.
Nevaďme se!
V zlobě, v plese
jezme, co se uvaří.

V každé větě v cizím světě,
v každém jídle číhá lest.
Proto zve tě
v zimě, v létě
český párek – naše čest.

České bydlo, české jídlo
naším příkazem vždy buď!
Komu šídlo
nevystydlo,
za náš párek nastav hruď!

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Párkař v seznamech

parodie uzeniny