Pláňata přehled

Pláňata https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520181/bmid_planata-gr2-520181.jpg 4 704 704

Román o dozrávání v přelomové době. Obyčejná rodina, obyčejná vesnice. Dvě dcery ve školním věku, rodiče s obyčejnými profesemi. Také prarodiče, všichni tak trochu natěsno v poslepovaném, ale jinak úplně obyčejném domě. A kolem stejně tak obyčejný, nehybný čas. Jenže zdání tu klame. Tiše se naplňuje chvíle, kdy starý režim dozrává k náhlému rozpadu. Pavlína, ústřední vypravěčka této vícehlasé prózy, svým dětským srdcem sdílí euforické iluze rodičů o jiném, lepším životě a promítá je na čisté stěny svých tajných přání a tužeb. Ty se ovšem netýkají jen tušené svobody a jejích lákadel, ale i vztahů. Zvlášť když dívka postupně začíná vnímat, že její rodina, v níž to „každý s každým myslí tak nějak dobře“, je jako pláň zarostlá křovisky neporozumění, komplexů a někdy i agresí. Chuť urvat si svůj ždibec štěstí a z toho plynoucí pokušení vykonávat moc je silnější než náročná cesta respektu a empatie. Na svět kolem i uvnitř jako by sedala veliká černá můra. Pavlína už dávno není školačka, ale pořád se jí nedaří vstoupit do dospělého života bez neustálého klopýtání. Může vůbec člověk změnit a opustit svůj malý svět? Zmizí snad tíha s milosrdnou tmou? Anebo naopak s příchodem nějaké větší záře?... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pláňata. Přihlašte se a napište ho.

Dreisii
včera 5 z 5

Kniha se čte dobře, ke konci jsem hltala stránku za stránkou. Sice depresivní čtení ale o to zajímavější, těším se na další knihu od Dvořákové.

petrarka72
16.05.2024 3 z 5

Silný, bohužel předpokladatelný příběh. Čte se to rychle, ale dost nekomfortně, základní pocit je úzkost. Jana a Pavlína - pláňata navázaná na prostředí, v němž rodiče spojuje neschopnost se vymanit ze srabu a loajalita zrozená ze znechucení vzájemného a znechucení sebou samou/ -ým. Buranství, nechutnost a deziluze, do nichž ústí dobré úmysly. A čas napříč společenskými poměry. Útěk je v tomto případě řešení, radikální čin spíše ne. (Ale každé pláně to má jinak.)

JancaMia
14.05.2024 4 z 5

Přelouskáno za dva dny , neutěšený konec osmdesátek a začátek devadesátek, úplně se vidím + vzpomínám na věci které autorka zmiňuje. Opět motiv disfunkční rodiny ovšem zase se brnká na jinou strunu.
Půjčeno z knihovny.

10 nejčtenějších knih (listopad)

15.11.2023

Pláňata, Nespoutaná Aljaška a další knižní novinky (40. týden)

01.10.2023

Kniha Pláňata v seznamech