Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda přehled

Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2303/bmid_pokus-o-zachranu-cunaka-sneeda-pa2-2303.jpg 3 262 262

Povídkový soubor Johna Irvinga představuje průřez dvacetiletou tvorbou tohoto uznávaného autora a zároveň je v jistém smyslu i jejím zdůvodněním a vysvětlením. Nezapře typické rysy Irvingova psaní jak z hlediska formálního, tak i pokud jde o tematickou šíři. Úvodní povídka, jež zároveň dala název celé knize, osvětluje stigma necitlivého dětského postoje k bláznivému a špinavému "odpadkáři" Sneedovi, jehož jedinými přáteli, s nimiž je s to vyjít, jsou jeho prasata. V dalších povídkách nalezneme v různých dávkách a příchutích únavu z všednodenní rutiny, osobitý soucit a empatii, zkratkovitou, nečekanou pointu, nenaplněné sny, magické, až surreálné vize - a to vše spojeno Irvingovým laskavým, někdy lehce ironizujícím humorem. Kruh uzavírá esej věnovaná autorovu vzoru, "králi románu", anglickému romanopisci Charlesi Dickensovi.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Odeon

Trying to Save Piggy Sneed , 1996

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda. Přihlašte se a napište ho.

hroubek
02.06.2024 4 z 5

Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda – moc hezká povídka, ve které nám Irving poví něco o svém dětství a rodině. A taky nám řekne jak spisovatelé pracují s detaily, kde se zrodila první myšlenka, že se bude živit jako spisovatel. Povídka má moc údernou pointu. 7/10

Vnitřní prostor – tohle mi dost sedlo. Při čtení této povídky jsem si hodně často v hlavě říkal, že si dovedu představit, že bych ve společnosti George a Kity strávil více času. Irving napsal sympatické postavy, které jsem si hned oblíbil a jejich boj za záchranu starého ořešáku, dobré pověsti Margaret Brantové a posledního přání Herr Keslera mi přišel sympatický a lidský. 8/10

Málem až v Iowě – zvláštní povídka, která je prostě jiná. Trvalo mi, než jsem se začetl a do půlky povídky, jsem nechápal, co autor touhle povídkou chce říci. Pak přijde hlavní zvrat a nějaké vysvětlení a některé věci začnou dávat mnohem větší smysl. Není to špatné, ale to není, tak dobré jako první dvě. 6/10

Unavený svět – pěkně napsaná povídka, která má zajímavé postavy, jenž jsou komplikovanější. Čte se to dobře, bavilo mě to a znovu jsem si říkal, že by mi nevadilo kdyby samotná povídka měla více stránek a pořádně by se rozjela nějaká zápletka nebo nějaký hlavní motiv. 7,5/10

Brennbarovy bláboly – chytrá, zábavná a inteligentní jednohubka. 7,5/10

Sny jiných lidí – dovedu si představit tuhle zápletku roztaženou na celou knihu, kde by se něco řešilo a hlavní hrdina by ve snech cizích lidí hledal jisté odpovědi o smyslu života. Toho se v této jednohubce nedočkáme, přesto má zajímavou myšlenku, a nečekané momenty. 7,5/10

Penzion Grillparzer – tady vidím všechny typické prvky, které se nachází napříč Irvingovy tvorby. Zahraničí, medvěd, absurdita, náhody a dobře odvyprávěný příběh. Je to pěkná povídka, která má silné momenty, ale místy jsem měl pocit, že by mohla být ještě o trochu lepší. Někomu to nesedne, ale já si jí svým způsobem užil. 7,5/10

Král románu – suprová věc, která má jedinou chybu a tou je, že mi koncepčně nesedí do složení této knihy povídek. Už podruhé za poslední měsíc čtu, jak nějaký světový autor vzdává hlubokou poklonu Charlesi Dickensonovi a jeho stěžejnímu dílu - Nadějné vyhlídky. Je to výborný rozbor knihy, Dickense, motivů, a samozřejmě proč ho Irving, tak moc obdivuje, a co pro něho znamená kniha a samotný autor. Není to jednoduché čtení, a pokud nemáte rádi Dickense a Nadějné vyhlídky, tak vám to dá zabrat. Já Nadějné vyhlídky mám moc rád, a tento rozbor mi je ukázal zase v trochu jiném světle a nabídl mi nový úhel pohledu jak na ně koukat. Z celého textu je krásně vidět, že Irving o příběhu přemýšlí do hloubky a má knihu opravdu rád. Moc hezký rozbor, po kterém mám velkou chuť si knihu po letech přečíst znovu. 8/10

lilites
08.01.2024 4 z 5

Irvinga mám moc ráda a tak jsem sáhla i po jeho povídkové knize..

A tady je pár mých zamyšlení k jednotlivým povídkám:

- Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda - povídka o tom, jak se prý z Irvinga stal spisovatel, ale také o Sneedovi..přiznejme se, kdo se někdy někomu neposmíval, nebo nebyl tím, komu se posmívali ( myslím, že na té či oné straně byl každý z nás..) a mě bylo Sneeda opravdu líto, ..a jeho konec mě vskutku rozesmutněl.. Škoda, že smyšlenka útěku Sneeda do Evropy nebyla skutečnost...to by byl skvělý konec... Bohužel...

- Vnitřní prostor - jak vaše práce a prostředí v němž bydlíte dokáže ovlivnit váš život?.. Hodně.. a což teprve, když se k tomu přidá jeden strom..

- Malém až v Iowě - nasednout do auta a jet.. pryč, od všeho a všech... všímat si jen cesty a dojet tam, kde jste ještě nikdy nebyli... kdo by to občas nechtěl taky udělat... Jenže co pak.. opravdu se dá utéct od všeho, aniž by nás to uvnitř nezžíralo...

- Unavený svět - občas si něco přejeme a ono se to výplní, ale pak jsou z toho jen problémy a nakonec se vrátíme tam kde jsme začali, nebo ještě níž..o tom ví své i Minna z této povídky..

- Brennbbarovy bláboly - každý máme v sobě zakořeněnou nějakou větší či menší křivdu, ale co když vyjde najevo, dokážeme se obhájit?..

- Sny jiných lidí - představte si že máte schopnost, aby se vám zdáli sny jiných lidí - vašich nejbližších.. jak by vám to změnilo život?

- Penzion Grillparzer - tato povídka je velice známá (objevila se již v Garpovi).. mystická a trochu mrazivá a přesto dokáže člověka přitáhnout do podivného penzionu k vykladači snů, vysloužilém medvědovi, člověku jenž chodí po rukou a pěvci s maďarskými písněmi...

- Král románu - jediná povídka, která mě opravdu zklamala, takové sáhodlouhé povídání o Dickinsonovi, jeho díle a úvahách o něm mě přišlo dosti nudné a vůbec mě to nebavilo..

Takže podtrženo - sečteno, nebylo to špatné jako doplněk k Irvingovým románům, které jsou skvělé, ale nebrala bych ji jako první knihu od autora, pokud s ním chcete začít... Já jsem však spokojená..

Aya81
21.12.2023 2 z 5

Jak mám ráda Irvinga, tak tahle kniha se mi ale fakt nelíbila. Určitě nedoporučuji jako první setkání s jeho dílem, zbytečně by čtenáře od tohoto skvělého autora odradila.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda v seznamech

v Právě čtených7x