Popraviště přehled

Popraviště https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/5849/bmid_popraviste-5849.jpg 4 205 205

Poprvé ve druhé polovině 20. století přitáhl pozornost ke drogové problematice ve Střední Asii kyrgyzský spisovatel Čingiz Ajtmatov, který v jednom ze svých vrcholných románů Placha (česky Popraviště) vykreslil obrázek lidí, kteří se sjíždějí do Střední Asie na sběr „anaši“. Anaša (jinak řečeno konopí) bylo tradiční rostlinou sbíranou či pěstovanou pro domácí použití v regionu, zejména u starší generace. Druhá dějová linie s výrazně ekologickým akcentem zachycuje život vlčí rodiny, kterou lidé nelítostně likvidují.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Плаха (Placha) , 1986

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Popraviště. Přihlašte se a napište ho.

Bedřich63
06.01.2024 4 z 5

Ve velice málo případech se před psaním komentáře ke knize nejprve dívám na komentáře ostatních. U této knihy jsem to ale udělal, protože jsem byl na rozpacích. Jestli vůbec knihu nějak komentovat a případně jak.
Kniha má velmi silné pasáže, ale na druhé straně i mnohé, které by bylo nejlépe přeskočit. Párkrát jsem si i říkal, jestli autor knihu nepsal pod vlivem anaši. :-)
Zaujal mě komentář čtenáře Adapa, se kterých se můžu ztotožnit. V roce 1986 to opravdu v Sovětském svazu mohla být kniha otevírající několik témat, která do té doby byla tabu.
Kniha obsahuje dlouhé i několikastránkové popisy přírody, chování lidí i zvířat, různých myšlenkových pochodů a také dlouhou pasáž rozhovoru Piláta s Ježíšem. Je to kniha zvláštní, tak trochu jiná. Což ale některé knihy autorů z bývalého SSSR jsou. Časem se podívám, jestli by mě nezaujala některá z dalších knih autora.

Leona333
27.01.2023 5 z 5

Kdybych měla knihu popsat slovy, jako kdysi popsal Václav Kašpar kino Otíkovi, do kterého mu koupil lístek..., ve filmu Vesničko má středisková, tak bych začala takto: ,,Kniha je tak trochu..." A ona opravdu v sobě, tak trochu od všeho má.
Příběh je tak trochu cestopisný, přírodovědný, návykový..., náboženský, tajemný, krutý, ideologický..., možná i nadčasový...
Každopádně jsem jej četla několikrát a pokaždé mě z něj, tak zvláštně mrazí...

Šnek86
26.05.2022 4 z 5

Trocha přírody s vlky, trochu filozofování a náboženství, trochu drog, komoušské demagogie a lidské tuposti.To vše spojeno do vzájemně se prolínajících příběhů, ve kterých až doslov odhalí skrytá tajemství autorova poselství.
Vskutku příběh jako kentaur, leviatan, či chiméra.Zajímavé.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Popraviště v seznamech

v Právě čtených8x