Prométheova játra přehled

Prométheova játra https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12423/prometheova-jatra-1bc-12423.jpg 4 122 122

Devátý svazek díla J. Koláře představuje první vydání úplného, necenzurovaného znění díla, které vzniklo v r. 1950 a patří k základním knihám soudobé české literatury. Pravdivé svědectví formou deníkových zápisů v oddílu Jásající hřbitov je vrcholem Kolářovy systematické snahy o nalezení nového jazyka poezie pro vyjádření apokalyptické povahy doby, kterou určila především 2. svět. válka a pak nelidská 50. léta. V básnických skladbách Skutečná událost a Každodenní komedie Kolář dovedl k dokonalosti princip variací a básnické koláže, aby vyjádřil své poznání o nepostižitelnosti lidského osudu z jediného hlediska. Doslov Emanuel Frynta.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Prométheova játra. Přihlašte se a napište ho.

princesse
13.02.2024 2 z 5

Svého čtenáře si toto dílo jistě najde, ale já k nim nepatřím. Pro mě to bylo čiré utrpení. Poezie není můj oblíbený žánr a nikdy nebude. Zkusila jsem po delší době a to v rámci Čtenářské výzvy, ale opět ve mě četba nezanechala nic. Nebo i zanechala, ale jen to opětovné poznání, že to není pro mě.

tereza0319
12.09.2022 5 z 5

Podle mě to byl génius.

PATRIC
11.12.2021

Myslím, že Prométheova játra vyšla na prahu normalizace a byla provázena několika barevnými muchlážemi autora. Pokud vím, celý náklad šel do stoupy - jestlipak se někdy dovíme, kolik a kdy toho do "sběru" šlo?
Tu knihu jsem měl, než mi ji kdosi zapomněl vrátit...
Zajímavá u první části knihy je pro mě i forma, pokud pamatuju jde o tři básně, přičemž ta třetí je složená z obou předchozích a každá báseň je o něčem jiném.
Nic podobného jsem před tím nečetl.
Když jsem se po letech seznámil s výtvarnými pracemi Kolářovými, došlo mi hned, že ono experimentování s formou mu bylo vlastní a možná v poezii bylo nejdřív.

3 000 eknih zdarma ke stažení

08.10.2023

Čím tupější nůž, tím horší rána, čím tupější člověk, tím nebezpečnější zvíře. (str.130)

Ocenění knihy (1)

1991 - Cena Jaroslava Seiferta (básnická sbírka)

Kniha Prométheova játra v seznamech

v Právě čtených2x