Tichý Američan přehled

Tichý Američan https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13933/tichy-american-13933.jpg 4 96 96

Román význačného anglického spisovatele, vydaný v přepracovaném znění, čerpá látku z národně osvobozeneckého boje vietnamského lidu.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

The Quiet American , 1955

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tichý Američan. Přihlašte se a napište ho.

Chajda69
10.10.2023 4 z 5

Atmosféra indočíny přelomu čtyřicátých a padesátých let vykreslená jako tak hustá, že by se jí ani nešlo brodit. A nepochybuji, že taková skutečně byla.

Byla to moje první kniha od Greena, tak jsem moc nevěděl, co čekat, a i když byl rozjezd trochu pomalejší a pod kouřem opia vypadal jako začátek Trainspottingu, lepkavé klima tehdejšího Vietnamu, umocněné neustálým podvědomým strachem o život, protože to zkrátka mohlo bouchnout leckde, mě pomalu vtahovalo. Phuong jako element dodávající postavám Pylea a Fowlera lidskost a emoce, a vedle toho filosofování a úvahy o politice ve střetu mladého nadšeného Američana se zvláštním posláním s cynickým a sarkastickým anglickým novinářem, který v životě viděl a zažil mnohé. Jeho cynické poznámky mě opravdu bavily. A aby zůstal člověkem, nakonec si musel vybrat stranu.

Popsané obrazy - byť nijak naturalisticky - matky s dítětem v kanále, stejně jako matky zakrývající dítě po bombovém atentátu svým kloboukem z hlavy jen tak nedostanu.

"Utrpení nevzrůstá počtem: v jednom mrtvém těle může být obsaženo všechno utrpení, kterého je schopen celý svět."

kamigava
03.10.2023 1 z 5

Tohle mě minulo obloukem. Knihu jsem si sehnala, protože ji taky četla Olga Hepnarová a citovala z ní. Jedním slovem to byl chaos a zmatek při čtení. Nevím, zda to nebylo špatným překladem, ale věty mi po sobě nedávaly smysl. Jedna věc se načnula, aby vzápětí skončila a začla druhá. Nebavilo mě to, ale celé jsem to dočetla. Aspoň že to nemělo hromadu stran. Také tu jsou nepřeložené francouzské výrazy, po kterých jsem se ještě víc ztrácela v ději. Podle zdejších komentů mám pocit, jako bych četla úplně jinou knihu. Nechápu to, tak moc jsem chtěla, aby se mi kniha líbila.

opic 12
30.03.2023 4 z 5

Za čím se ty lidi za čím se pořád honí.Dnes je všechno stejný,jako to bylo loni.
Apatie.Opium.Apatie.Opium.Apatie.Opium.Láska.Touha.Chtíč.Opium.
Láska je lež a přesto ji každý věří.Motor a bouřka v jednom.
Bez ní to není ono.S ní to ono je.
Ale láska všem ptáčkům jen vytrhává peří.A bez peří nedá se létat.
Ach ptáčku nezamiluj se,běda ti,běda.Pštros má také peří a nelétá.
Ach běda,kdo vyznat se v tom má ? Milostný trojúhelníkový rozpor.
To věru těžká věc i na zkušeného novináře.
Máme tedka revoluci,praporem je sami.
Klima v Indočíně nahrává touze.Blaze ach blaze bude a nebo asi ne.
Koloniální vliv.Rozpínavost.Americké záměry.Tajné války.Špinavé intriky.Mocenské zájmy.Antikomunismus.
Na kterou stranu se postavit.Co protěžovat,nebo zůstat stranou a z povzdálí sledovat ?
Zle matičko zle,Francouzi jsou zde.Vietnamský občan to věru neměl nikdy lehké.
Zmožen uléhal na své lože a co myslíte ? Měl náladu uvažovat po celodenní práci na slunku,a zaobírat se šlechetnými myšlenkami o demokracii ? Vznešené ideály a myšlenky jsou přepych.
Brendan Fraser brouzdající se v rýžovišti pozorovaný Thi Hai Yen Do.
Olga Hepnarová v chatce čítací.
A budem společně svět a mír milovat a budem společně pro ten svět pracovat,když všichni ...
A co tohle všechno dohromady má společného ?
G.G. - Tichý Američan

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Tichý Američan v seznamech

v Právě čtených1x