Zlatovláska přehled

Zlatovláska https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27057/mid_zlatovlaska-tSV-27057.jpg 5 39 39

Lidovou českou pohádku, kterou napsal Karel Jaromír Erben, zná téměř každý. Už v roce 1952 se této látky chopil básník Josef Kainar a napsal nejdříve veršovanou hru pro loutky o čtyřech obrazech. V roce 1958 se ke Zlatovlásce vrátil, přebásnil, upravil ji a dal tak pohádce půvabnou veršovanou podobu. Kainarova Zlatovláska vychází počtvrté a je určena dětem od šesti let. Jako všechna předchozí vydání i toto doprovázejí ilustrace Aleny Ladové.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zlatovláska. Přihlašte se a napište ho.

Litocha
03.03.2024 5 z 5

Měla jsem pocit, že Kainara a jeho tvorbu celkem znám, ale tahle perla mi skoro unikla. Naštěstí mají Zlatovlásku liberečtí studenti jako povinnou četbu, takže se mi dostala do rukou a já jí s potěšením listovala. A radost udělala i mému synovi.

Kainar používá melodickou, živou češtinu, známý příběh plyne jako voda v potoce, autor se ale nebojí ani jistých aktualizací, takže Zlatovláska krásně zapadá k Hrubínovým veršovaným pohádkám. Vzpomněla jsem si i na Renčovu Perníkovou chaloupku.

Jen ilustrace Aleny Ladové mi bohužel tak úplně nesedly. Co naplat, Trnka, to je úplně jiná liga.

Booky84
08.06.2021 5 z 5

Krásná pohádka a moc se mi líbilo, že je veršovaná.

Zmitko.m
01.01.2021 5 z 5

Nádherná kniha, která se v naší rodině dědí už od jejího prvního vydání. Můj děda jí četl mému tátovi, potom táta mě a teď ji čtu svým dětem já. Má pro mne naprosto nevyčíslitelnou hodnotu. Dodnes ji mám ve své knihovně, ikdyž už nese známky času - však té knize je už 62 let, prakticky jeden lidský život. Dávám na ni pozor a jednou ji svým dětem jistě budou číst i mé děti :-)

36 nových eknih zdarma ke stažení

30.11.2020

35 nových eknih zdarma (září)

27.09.2020

Ocenění knihy (1)

1954 - Státní cena za literaturu (poezie)

Kniha Zlatovláska v seznamech

v dalších seznamech2x