Cacilda Jethá
mosambická
Nové komentáře u knih Cacilda Jethá
Na počátku byl sex
„Nejvíce mě bavilo, jak to bylo napsané. Ten jazyk a prezentace informací. Hrozně hezky se to čte. A k obsahu můžu říct, že to dost změnilo můj názor na lidstvo jako živočišný druh. Je to zajímavý pohled na lidskou společnost a vnitřně se s ním ztotožňuji, a k tomu vše hezky vysvětlené a podpořené zdroji a výzkumy. Takže jen a jen doporučuji.“... celý text
— Kipam
Na počátku byl sex
„Trošku už starší knížka, která je značně provokativní. Jak se zdá i zde v komentářích pode mnou. Myslím, že hodně záleží na nastavení vaší mysli, jak knížku, potažmo informace v ní budete číst. Nejedná se o žádnou vědeckou práci, ani o obhajobu nějakého chování lidí. Osobně mi to přišlo jako hezká kritika aktuálního narativu na lidské soužití – jak rodinného, tak intimního.
Autorské duo si vybírá pečlivě zvolené zdroje (kterých je knížka opravdu plná) a s jejích pomocí narušuje status quo. Pro odlehčení jsou některé pasáže humorné, to snad abyste je nebrali jak slovo boží. :)
Já se připojuji k pozitivnímu hodnocení, které zde převládá. Veškeré pokusy o vysvětlení některých společenských jevů doplácí na svou praktickou neověřitelnost. Jednoduše pořád jsou to jen naše dohady. Líbilo se mi, jak autoři napadli známou tezi, že ženy mají orgán k čisté rozkoši s odvoláváním se na mužské bradavky. :D Evoluce nás učí, že nedělá věci dokonale, jak mnozí rádi říkají, ale dostatečně. Nevím proč, když se muži diferencují ze žen, by si nemohli odnést něco navíc, i když to tak zcela nepotřebují. :) Stejně tak, jako nevím, proč by ženám nemohlo něco zůstat, když už to mají. Pokud neexistuje evoluční tlak, tak změna nebude preferována. Nemyslím si, že vše, co pozorujeme je výsledkem mutace dávající výhodu. Někdy jednoduše není důvod, aby to tam nebylo.
Chování, kterým se snažili vysvětlit lidskou sexualitu opírajíce se o představu našich předků, žijících ve 150členných skupinách byla zásadní. A zde je kámen úrazu. I kdybychom si vzali vysvětlení zde, jako vysvětlení pravdivé, je v naší společnosti neaplikovatelné. Žijeme v sociálním systému natolik odlišném od toho v knize popisovaném – narážíme na limity zdrojů a prostoru – že můžeme s čistým svědomím prohlásit, že takto změněný ekosystém je zdrojem výrazného evolučního tlaku. Jelikož jsme si utvořili společnost postavenou na jiných principech, dalo by se čekat, že dojde k evoluční změně druhu Homo Sapiens a úspěšnější vyhrají.
Monogamní páry méně kopulují, šmik s kulkami velikosti hrášku dovnitř. Je libo orgasmická synchronizace? Jasně, chlapy vydrží půl hodiny. Je libo větší prsa? Nebo víc? Jasně, evoluce již na tom maká. :D Uvidíme (tedy naši potomkové). :)“... celý text
— Pasadenka
Na počiatku bol sex
„Boli tam aj zaujímavé fakty z oblasti prehistórie a z primatológie. Menej zaujímavé boli slabé dôkazy vytrhnuté z kontextu na podporu ich tvrdení a hranie sa na antisystémovú knihu, kedy aj veľké esá sa mýlili a oni objavili Ameriku. Raj = prehistorický svet s minimom interných konfliktov, vojen, žiarlivosti, množstvom prospešnej promiskuity - môže byť, ale mňa teda nepresvedčili. Chcem poriadne dôkazy, nie domnienky a selektívne argumenty podporujúce ich príbeh. Celú knihu som mal pocit, že to stojí na vode. XY rokov neskôr s obrovskými kultúrnymi, technologickými, sociálnymi zmenami = Súčasnosť s množstvom neprospešnej a neprirodzenej monogamie. Vôbec tu táto otázka nemá zmysel, ľudská sexualita je príliš komplexná vec na to aby to bolo takto jednoduché. Je tam viacero premenných. Ja sa nevyznám tak v problematike, ale tých málo štúdií, z ktorých si vyberali iba niečo a skúmaných kultúr mi prišlo nereprezentatívne množstvo a chýbala mi väčšia oponentúra a pochybovanie aj o ich paradigme. Veľmi by som chcel nájsť serióznejšiu literatúru na túto tému. Autori majú príliš veľa jednoduchých odpovedí a málo sebapochybujúch otázok. Pre mňa môže byť kvázi prirodzená promiskuita, veď áno aj samotná kniha mi mohla hrať do karát, preto som si ju aj kúpil, možno som v nej hľadal odpovede na vlastné otázky z oblasti vzťahov. Zároveň je pre mňa ale prirodzená z iných príčin monogamia. Je to opakujem komplexná záležitosť . Ak by aj všetci presedlali na knihou preferovaný životný štýl, čo by to vyvolalo v človeku, ako by sa formoval a vyvíjal, čo by sa mohlo prejavovať neskôr či už pozitívne alebo negatívne, aké by boli ďalšie premenné v hlavne v našich podmienkach moderného sveta? No posledná otázka je úplne zbytočná, čo tu kladiem. Celkovo to nebol mega prúser, pozitíva by sa našli, ale čakal som od tejto knihy proste viac.“... celý text
— MarqueeMoon
Na počátku byl sex
„Bomba bombička! Spousta zábavy, spousta informací, zase budu v hospodě za hvězdu a k našemu stolu se budou stahovat všichni ostatní.
Takto se to dělá, děkuji.“... celý text
— shootingstar
Na počátku byl sex
„Anglicky se kniha jmenuje „Sex at Dawn“, doslova sex za úsvitu, a leckomu se při tomto spojení vybaví romantická představa vášnivého sexu někde na pláži, rytmické vzdechy, chladivý písek, šumění moře, vycházející slunce, vrcholný zážitek, jaký mnozí z nás zažijí jen jednou za život. Teď pomiňme realitu v podobě škrábajících a nepříjemných zrnek písku, pravděpodobnou pokutu police a možná ne až tak skvělý celkový zážitek. Ale dost, o tom vlastně kniha vůbec není a já jen potřeboval vymyslet nějaký úvod komentáře. O čem tedy kniha je?
Kniha nabízí poněkud neotřelý pohled na evoluční vývoj lidské sexuality, evoluci párování heterosexuálních mužů a žen od dávnověku do současnosti. Proč neotřelý? Protože zkouší bořit současnou sadu kulturních norem v podobě představ, že lidé se vyvinuli v monogamních svazcích a cokoliv jiného než monogamní svazek je aberace, nebo že pouze muži jsou přirozeně promiskuitní, zatímco ženy nikoliv a že polygamie byla uměle implementována do společnosti až s příchodem první zemědělské revoluce v neolitu, s tím souvisejícími počátky nerovnoměrné distribuce moci a bohatství, aneb zrod mocných jednotlivců s harémy manželek a milenek, a konečně, že promiskuita u žen přirozeně neexistuje, nebo se vyskytuje v míře výrazně nižší než u mužů.
Autoři naopak monogamii a výše uvedená tvrzení považují téměř za kulturní vynález moderního člověka a civilizace a tento názor dokládají množstvím důkazů a výzkumů. Používají k tomu důkazy anatomické, evolučně psychologické, etologické, dále výzkumy antropologické a etnografické vč. značného množství příkladů a poznámek ohledně manželství / partnerství mužů a žen z různých polozapomenutých koutů Země, z různých lidských kmenů, skupin a společenství. Nutnou částí je též samozřejmě pohled do prehistorie lidského rodu v podobě porovnání chování s našimi nejbližšími příbuznými primáty – šimpanzi, bonobo, gorilami, orangutany.
Nesmírně zajímavé jsou pak poznámky z oblasti evoluční psychologie, vysvětlující mnohdy rozčilující chování dnešních mužů a žen. Namátkou například proč ženy při sexu výrazně hlasitější než muži? Jak je to se sexuálními úchylkami a proč jsou častější u mužů než u žen? K čemu je dobrá masturbace? Proč soustavně klesá plodnost a kvalita spermií? Pro jsou ženy častěji bisexuální? Proč v populaci ubývá testosteronu? Pro není zcela moudré používat hormonální antikoncepci v době, kdy žena hledá životního partnera? Jak je to s promiskuitou žen? Zmíní i swingers. A mnoho dalšího. Zajímavé otázky a témata a ještě zajímavější odpovědi.
Pokud bych měl celkový dojem shrnout, tak asi následovně. Kniha je nesmírně zajímavá, rozhodně jde o téma dotýkající se všech, zasahující do nejintimnějších oblastí života. Je vtipně napsaná a velmi čtivá, autoři se nebojí používat někdy skoro explicitní slovník. Na druhé straně, rád bych si někde přečetl relevantní kritiku, nebo pohled z druhé strany – to mi v knize dost chybělo. S ohledem na další společenský vývoj je to dnes už skoro kacířská kniha, která se, soudě dle zhoubné spirály, na které se západní civilizace nachází, zřejmě brzo dostane na index. Na jedné straně sice boří zaběhnuté stereotypy – tradiční monogamní svazky a s tím spojený „toxický patriarchát“ – úhlavního nepřítele progresivní internetové úderky. Na druhé straně značně posiluje a zdůrazňuje úlohu evoluční psychologie – toho času dalšího hlavního nepřítele jiné progresivní úderky – radikálních feministek a trans aktivistů. Co dodat? Myšlenky představené v knize mě budou provázet, nebo možná pronásledovat, ještě dlouho, tak moc totiž odporují naučeným a zažitým vzorcům uvažování. Závěry mnohé překvapí, zejména stran přirozenosti promiskuitního chování obou pohlaví. Tímto lehce varuji ostatní: je docela možné, že vám kniha naruší naučené, kulturně podmíněné, vzorce toho co je morální, správné a přijatelné v oblasti partnerských a sexuálních vztahů. Ale pokud to znamená, že se člověk na svět koukne zase jednou trochu jinýma očima, tak to téměř vždy stojí za námahu. Doporučuji.“... celý text
— thorir
Cacilda Jethá - knihy
2014 | Na počátku byl sex |
Žánry autora
Literatura naučná Erotika Věda
Štítky z knih
sex sexualita biologie sociologie antropologie
Jethá je 0x v oblíbených.