Brzy vyjde
Kotel duchů - Eric Flint
Mesanský blok: několik staletí stará a dobře utajená organizace, která se snaží lidstvu vnutit svou vizi společnosti ovládané geneticky vylepšenými lidskými byt... detail knihy
Nové komentáře u knih Eric Flint
Pochodeň svobody
„Weber nám zde zkomplikoval, jak správně číst postupně knihy z Honoverse, protože v době děje této knihy se odehrávají celkem tři série paralelně, kdy se vyprávění částečně proplétá mezi sebou. Nejvhodnější je podle mě číst knihy takto: Koruna otroků, Ve stínu Saganamiho, Za každou cenu, Pochodeň svobody. Beru to podle toho, jak se nový nepřítel Mesa postupně čím dál více odhaluje.
Tento díl je z větší části špionážní, kdy Anton Zilwicki a Victor Cachat se rozhodnou podívat se pořádně na zoubek Mese. Proto se také vydají přímo na Mesu, aby odkryli to, co už jim dlouho vrtá hlavou. Tedy, proč se Lidské pracovní síly nechovají jako jiné obchodní korporace. Opět se dozvíme daleko více o Mesanském bloku, přestože i nadále jsou jejich konkrétní plány na spuštění operace Prometheus tajemstvím.
Více se také dozvíme, jak to funguje na Pochodni, planetě obývané osvobozenými otroky, a že Berry jako královna Pochodně skutečně potřebuje mít ochranku, pokud chce přežít.
Na závěr knihy se pak dočkáme také vesmírné bitvy mezi havenskými odpadlíky Státní bezpečnosti financované Mesou a svazáckou flotilou sektoru Maya, jejíž velitel bere vážně dohodu o ochraně Pochodně, ke které se guvernér Barregos zavázal.“... celý text
— Hadati
Pochodeň svobody
„Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl patnáctý, druhý díl Koruny otroků: Pochodeň svobody
Vedlejší špionážní série je zpátky a větší než kdy dřív. Rozbíhá se nám tady několik linek, některé osudovější než jiné. Hlavní příběh se nepřekvapivě točí okolo superšpiónského dua Zilwicki a Cachat, kteří si dali úkol rozkrýt celé Mesanské spiknutí. A kde jinde to provést, než přímo na Mese, pro naše hrdiny možná nejnebezpečnější planetě. Do toho se začíná odvíjet příběh Jacka McBryde, který je sice loajálním vojákem Mesanského spiknutí, ale začíná mít city a svědomí.
Vedlejšími linkami jsou pak třeba lidé ze stanice Parmley, která funguje jako neutrální překladiště pro otrokáře. Nebo beowulfská protiotrokářská jednotka, která si tuto stanici vyhlédne pro svůj další projekt. Nepřekvapivě jsou tak obě strany zataženy ještě do záležitostí Pochodně a do Viktorovi mise.
Zapomenout nesmíme tedy na Pochodeň, kde se Berry učí jak být královnou a také se snaží aby to celé vůbec fungovalo. Zde se zase roztáčí jeden z plánů Mesy, jak vytrhnout tuto osinu ve svém pozadí. Je totiž v módě využít Havenské dezertéry a bojovníky z minulého režimu jako svaly. A v cestě k Pochodni jim stojí pouze Luiz Rozsak a pár jeho lehkých lodí. Prostě Havenští záporáci jak ze starých knih, kteří plánují omylem sterilizovat otrockou planetu několika jadernými hlavicemi.
Není snad překvapivé, že žádná z těchto linek nevyjde přesně podle plánu. Bude se pletichařit, ale i bojovat. Snad každý z hrdinů minulé knihy zde dostane nějaký prostor a kdo ne, ten ho dostane příště. Špionážní linka zde hraje prim a odvíjí události dějící se v pozadí galaktických událostí. Podobně jako v druhé z vedlejších sérií, dozvídáme se mnohem více informací na které jinde není čas, ale které budou ještě hodně důležité. A konečně se dostaneme do dalších vrstev cibule.
Kapitán Kobalt, RHN“... celý text
— Kobalt
Ve službách Meče
„Povídky z této sbírky je třeba si přečíst před rozečtením nových sérií z Honoverse Koruna otroků a Ve stínu Saganamiho. Důvodem je, že se zde odkrývá pár příběhů o některých hlavních postavách těchto nových sérií (Země zaslíbená, Fanatik, Ve službách meče).
Země zaslíbená je povídka odehrávající se předtím, než Mantichora uzavřela spojenectví s Graysonem. Dovoluje nám nahlédnout pod pokličku fanatické Masady a toho, zda jsou masadské ženy všechny tak poddajné svým mužským otrokářům, jak se to snaží Masaďané sami prezentovat. Je také o tom, jak se seznámili rodiče Ruth Wintonové (Koruna otroků).
Jednou ranou je z části špionážní, z části válečná povídka, kde vystupuje zejména Rafael Cardones, a to krátce po úspěchu Harringtonové s obranou Bazilišku. Raf je určen jako pomocník při zjišťování nové zbraně používané proti mantichorskému loďstvu.
Loď jménem Francis je krátkou groteskou, která se českým čtenářům dá nejvíce přirovnat k Černým baronům.
Zaletíme si do Prahy je čistě špionážní povídkou ve stylu nepodařených akcí, vznášedlových honiček a snahy mantichorských agentů zůstat naživu na území ovládaném liďáky.
Fanatik je tou nejlepší i nejdůležitější povídkou celé sbírky, kdy je velmi zajímavé sledovat havenského agenta Victora Cachata při jeho práci pro Státní bezpečnost, kdy se za každou cenu snaží dělat svou práci, jak nejlépe dokáže. Victor Cachat je důležitou postavou Koruny otroků.
Ve službách meče nás dovede k Abigail Hearnsové, první graysonské kadetce, která zažívá své první umístění na bojové lodi pod velením kapitána Oversteegena. Mimo řešení očekávaných problémů, že jí někteří na palubě dělají problémy za to, že je „princeznou“ z „novobarbarského“ Graysonu, se také musí vypořádat se vztahem vůči kapitánovi, který je blízkým příbuzným High Ridge, tedy vůdce kliky, která opovrhuje Graysonem i jejím velkým vzorem lady Harringtonovou. A aby toho nebylo málo, posádka Železné pěsti musí čelit výzvě, s jakou by i Harringtonová měla co dělat. Abigail je také jednou z hlavních postav knižní série Saganami. Po Fanatikovi druhá nejlepší povídka sbírky.“... celý text
— Hadati
Koruna otroků
„Jedná se o první knihu ze světa Honoverse, kde Honor Harringtonová není ústřední postavou. Ve skutečnosti se zde sotva mihne.
To však vůbec nevadí, protože se zde objevují nové neméně zajímavé postavy. Zejména Berry Zilwická, Victor Cachat a Ruth Wintonová. Nejzajímavější z těchto tří je pak Victor Cachat.
Je také dobré si před touto knihou přečíst několik povídek, které tomuto ději předcházejí. Až se vysočina propadne (povídková sbírka Měnitelka světů) se týká minulosti Berry a Victora Cachata na Staré Zemi, Země zaslíbená pak nahlíží na původ Ruth Wintonové a Fanatik je opět o jedné operaci Victora Cachata (obě ze sbírky Ve službách meče). Poté budete mít lepší přehled o pozadí Koruny otroků.
Kniha pak začíná zcela nevině dobrodružným výletem Berry a Ruth do Erewhornu v diplomatických záležitostech, aby následně tyto dvě dívky bojovaly o svůj život, aby se nakonec tato záležitost proměnila v událost mezihvězdné důležitosti.
Nepřítelem tu pak není nějaký hvězdný stát, u kterého byste byli schopni hledat nějaké polehčující okolnosti pro jejich jednání, ale samotný otrokářský systém. Není tedy pak vůbec těžké ztotožnit se s hlavními hrdiny, kteří proti těmto nemorálním otrokářům dávají pořádně zabrat.
Příběh kazí jen trochu utopistické základy, na kterých stojí, což v Honoverse, kde si Weber dává s logikou a realistickými podrobnostmi dost záležet, není obvyklé. Když ale překousnete tuto drobnost, kdy se Berry pro některé ze dne na den promění téměř v bohyni, je velmi zábavné a napínavé tuhle novou sérii číst.“... celý text
— Hadati
Měnitelka světů
„Součástí této sbírky jsou čtyři povídky. První a jediná se týká čistě Honor Harringtonové, kterou můžeme sledovat, jak si vedla jako kadet ve své skutečně první ostré akci v námořnictvu.
Druhá povídka je o stromových kočkách, kde je vysvětleno, co předcházelo rozhodnutí stromových koček ohledně toho, že se jako inteligentní rasa rozhodli osídlit svým druhem nový svět. Je to vyprávěné zcela z pohledu stromových koček.
Třetí povídka se týká únosu Helen Zilwické, díky kterému se poprvé setkává skupina postav, která později bojuje na straně Protiotrokářského hnutí proti Mese. Možná je vhodnější přečíst si nejprve Válku cti z původní série o Honor, pak teprve tuhle povídku.
Čtvrtá povídka pak více odkrývá pozadí převratu, o který se pokusila McQueenová, a které se jí téměř podařil.
První povídka je nejzajímavější, protože se týká přímo Honor a jejích začátků. Vyskytuje se zde i Elvis Santino, který se v hlavní sérii „proslavil“ tím, že nechal svou eskadru zcela zbytečně vyhladit Havenským námořnictvem.
V druhé se pak více dozvíme o národu stromových koček, který má velký význam hlavně pro tuto rasu. Pokud máte rádi stromové kočky, užijete si i tohle, i když je povídka jen o diskuzi, ne o akci. Dostatek akce je pak v dalších dvou povídkách.
Ve třetí se blíže seznámíme s Helen Zilwickou, jejím otcem, ale také s hraběnkou Montagenovou a s několika dalšími zajímavými postavami jako je liďácký agent Viktor Cachat nebo vůdce Audubonské tančírny Jeremy X.
Poslední povídka je nejméně zajímavá, protože je jen o zákulisí převratu McQueenové. Přináší tedy jen dokreslení osobních zážitků Saint-Justa, Rob Pierra a McQueenové z této neúspěšné akce.“... celý text
— Hadati
Eric Flint knihy
2025 | Kotel duchů |
2007 | Ve službách Meče |
2008 | Koruna otroků |
2006 | Měnitelka světů |
2011 | Pochodeň svobody |
Žánry autora
Štítky z knih
válečné sci-fi
Flint je 0x v oblíbených.
Osobní web autora