Galileo Galilei
italská, 1564 - 1642
Nová kniha
Prubíř - Galileo Galilei
V knize Prubíř (1623) vede Galileo Galilei (1564–1642) rozhořčenou polemiku s jezuitským astronomem Oraziem Grassim, jehož dílo Váha filozofická a astronomická ... detail knihy
Nové komentáře u knih Galileo Galilei
Hvězdný posel / Rozprava s Hvězdným poslem
„Hvězdný posel strhuje nadšením, člověk úplně vidí, jak byl z toho Galileo "vyplesklej" - a zároveň důkladně zaznamenával svá pozorování (dvacátý obrázek kolečka s hvězdičkami už mě trošku nudil). Kepler se z pozice své autority ujímá recenzního posudku a na více místech přispívá svými znalostmi a hlubším porozuměním. Oproti Galileovi je hrdý teoretik... a taky děsný spekulátor (u něj očividně dvě strany téže mince). Zajímavost - dnešku velmi vzdálený je přístup, že nebeská tělesa existují "pro někoho" - jako objekt pozorování a jako zdroj/prostředník astrologických vlivů - vyžadují tedy pozorovatele, pročež je Jupiter pravděpodobně obydlen.
Celkové vyznění Keplerovy Rozpravy je jednoznačně pochvalné a povzbudivé. Takový posudek k výzkumné práci bychom asi chtěli všichni :o) A obojí napsáno pěkným jazykem, učení pánové se nespokojují s minimem nutným k předání informací, dbají i na kvalitní fazónu. (Co mě ještě hodně vzalo - že už tehdy se jezdilo na frankfurtský knižní veletrh!)
Teď už mi nezbývá než poprosit manžela, aby v nejbližší vhodnou noc zprovoznil dalekohled a děti si mohly zaznamenat aktuální konfiguraci "kolečka a hvězdiček", aby si tak trochu vyzkoušely, jaké je to být Galileem.
"Těmito argumenty, pravím, jsi záležitost zcela vyčerpal. Uznávám, že skvrny jsou moře, uznávám, že světlé části jsou pevniny." (Kepler k pozorování Měsíce)
"Co zbývá, přeslavný Galilee: důrazně po Tobě žádám, abys usilovně pokračoval v pozorováních a abys nám to, co pozorováním zjistíš, okamžitě oznamoval."“... celý text
— Hanka_Bohmova
Hvězdný posel / Rozprava s Hvězdným poslem
„Vítám všechny účastníky předmětu: Novověká filosofie a věda :)
Kepler a Galileo se (alespoň mně) čtou mnohem líp jak knihy o mravech a vývoji duše.
Astronomii nerozumím!!!! Ale zde to ani není potřeba. Čtivé a velmi pěkné.“... celý text
— Lymril
Hvězdný posel / Rozprava s Hvězdným poslem
„To je něco. Pěkné vydání s patrnou věnovanou péčí. Zajisté stěžejní díla historie vědy a myšlení .. mnohá taková však nemají dnes co říct, jsou špatně čtivá, nebo jsou jen pro zajímavost pro úzký okruh specialistů či historiků. Toto ne. Vydáno oprávněně. A neumim posoudit, kolik z čtivosti v dnešní době bylo dosaženo šetrným a vstřícným překladem. Mám podezření, že je toho velký díl.
Galileo... to muselo být něco, potkat se s ním. To je jiskra .. dnes stále i kdyby ten text neměl jinou hodnotu, kdyby neměl obsahově co říct. Dobře, mě astronomie a tak dál baví ... ale prostě mě to vtáhlo do děje pozorování. Má to co říct i obsahově (astronomická pozorování mají v tomto mezi jinými vědami vyjímečné postavení). Já však hlavně s otevřenými ústy sledoval, jak se rodilo moderní "rychlé vědecké sdělení", jak byla odhalována zákonitost ve zcela nečekaném pozorování (první pozorované měsíců Jupitera). V přímém přenosu se před čtenářem rodí moderní věda, veskrze moderní vědecký způsob záznamu a sdělení. Kritická metoda pozorování a vyvozování důsledků, rozlišování toho, co jsme viděli, co zdá se víme, co se jen domníváme, co je třeba nějak ověřit, co je třeba ještě zjistit, než se budeme pouštět do dohadů. Galileo měl zdá se i charisma toho, čemu se dnes říká popularizátor vědy. Zařadil by se i dnes mezi největší.
Kepler naproti tomu, nepochybně rovněž velikán myšlení, ne nadarmo je po něm cosi ve vědě pojmenováno, předvedl myšlenkově ještě středověk. To neni nadávka ... oni v tom středověku jaksi ještě byli oba ... Galileo však odhrnul oponu. Kepler ne. Kepler, geniální tvůrce mnoha myšlenek, o nichž se učíme na základní škole ... avšak klidně to proloží ničim nepodloženými fantaziemi a nijak je nerozliší, zakotven ve středověké technice disputace... Tak ... ta absence kritického vědeckého přístupu, dává Galileimu vyniknout vedle Keplera.
Nechci shazovat Keplera, ani lidsky. Jeho přístup v diskusi k odpůrcům ve věci úvah o nekonečnosti (on nezastával), když by zastánci těchto názorů mohli mít, po jeho argumentaci, po Brunovi potíže s inkvizicí, je pozoruhodně citlivý.
Vrcholně zajímavé pro kohokoliv, kdo má aspoň trochu rád vědecké myšlení, účast na objevech, nebo tento kousek historie. Tehdy to zajiskřilo.“... celý text
— pismeno
Galileo Galilei - knihy
2023 | Prubíř |
2016 | Hvězdný posel / Rozprava s Hvězdným poslem |
1962 | Dialóg o dvoch systémoch sveta |
Žánry autora
Literatura naučná Filozofie Příroda, zvířata Věda Vesmír Přírodní vědy
Štítky z knih
vesmír astronomie přírodní vědy Galileo Galilei, 1564-1642 věda sluneční soustava Johannes Kepler, 1571-1630 kosmologie (vznik, vývoj, zánik vesmíru) Galileovy měsíce
Galilei je 6x v oblíbených.