Nové komentáře u knih Hannelore Grünberg-Klein
Dokud jsou slzy
„Z knihy mám smíšené pocity. Zdá se mi, že autorka napsala tu knihu, aby nezapomněla na lidi a jména... Taky se mi zdá, že je to hodně zmatečné a přeskakuje čas. Na druhou stranu chápu, že se jí čas musel špatně určovat, když jen spala a pracovala... Sama jak na konci napsala, byla naivní a plno věcí šlo kolem ní, nebo si vážnost neuvědomovala. Což měla "štěstí"...“... celý text
— Ryšava
Dokud jsou slzy
„Mám smíšené pocity. Je to hrůza, co si prožila. Na druhou stranu si už toho moc nepamatovala. Moc jsem se toho nedozvěděla.“
— Páájinka
Dokud jsou slzy
„Já jsem tuhle knihu hodnotila pouze 2*. Nijak to nesouvisí s tématem, ale s pojetím a podáním všech informací. Byla to změť jmen a míst. Bylo pro mě neskutečně těžké udržet v paměti místa a jména. Jmen tam bylo miliony. Kdy autorka vzpomíná a s obdivem si pamatuje spousty jmen, ale v knize mi přišla naprosto zbytečná a rušivá. Pochopila bych popis míst, ale jména pro mě byla zbytečná, když neměla v knize dál už žádný prostor.“... celý text
— snowpinkee
Dokud jsou slzy
„Jsem ráda, že jsem knihu přečetla. Přínosem pro mě byl popis událostí okolo emigrantských lodí na Kubu (které moc pěkně zpracovává např. kniha Uprchlík). Autorka tuto část historie sama prožila a navíc vysvětlila její politické pozadí. Při čtení to občas drhlo - styl autorky je nevyrovnaný, někde čtivé, jindy zdlouhavé. Pokud to ale člověk bere jako vyprávění starší paní o svém životě a o strašných věcech, které na vlastní kůži zažila, je to prostě síla.“... celý text
— Nielada
Dokud jsou slzy
„Předně chci zdůraznit, že svým hodnocením *** nechci nijak snížit důležitost tématu. Spíš v porovnání s ostatními knihami nemohu (a ani nechci) hodnotit jinak.
Kniha, nevelká rozsahem stran, popisuje nelehké putování autorky židovského původu, nejprve zaoceánskou lodí St. Louis z nacistického Německa (trable na lodi zabírají celou třetinu knihy), poté projde m. j. např. Terezínem a Osvětimí.
Sama autorka přiznává, že byla hodně dětinská a naivní a dle mého jde zrovna toto přiznání plus odstup cca. 44 let po prožitém utrpení na díle znát.
Kniha vyšla v Amsterodamu v roce 2015, po smrti autorky (zemřela ve věku 87 let). Její syn, který se narodil v roce 1971 a je v současnosti uznávaným nizozemskýn autorem (Arnon Grunberg) , prý neměl tušení, ve kterém svém životním období (snad počátkem 90. let) svou knihu psala. Sám si celou knihu přečetl až po její smrti. Do té doby měl přečteno jen pár kapitol.
Přečteno: červenec 2019“... celý text
— Burinkacdbd