Nové komentáře u knih Ibn Tajmíja
Wásitské vyznání
„Při čtení tohoto textu mě kolikrát napadala otázka, pro koho vlastně autor píše? Pro odborníky, laickou veřejnost nebo pro muslimy? V úvodu knihy autor uvádí, že existuje jenom velice málo sériózních překladů do jiného jazyka než je arabština obsahující kritické poznámky. Vydání takové edice je samozřejmě záslužné, ale o tolik více by měl autor přizpůsobit své psaní v kritické studii Ibn Tajmijova života.
Úvodní kritická studie rozhodně není psaná pro začátečníky a při čtení buďte připraveni googlit a hledat vysvětlení každého druhého pojmu. Nicméně, pokud vytrváte odhalí se vám několik významných poznatků o islámu, islámské ortodoxii a teologii.
Až doposud jsem nebyl schopen docenit roli práva v islámu. Z tohoto důvodu zcela pokulhává srovnávání teologické praxe v křesťanství a islámu. Teologie se v islámu narozdíl od křesťanství vyvinula až druhotně. Prvotní bylo vždy právní myšlení a způsob interpretace práva. Proto také v islámu byla například první rozepře spíše politická než věroučná.
Kniha odhaluje různá úskalí při studiu islámské ortodoxie a teologie. Jaká je role teologie? Co to vlastně je ortodoxie v islámském náboženství?
Objevují se tu však i témata, která lze najít i v Evropě - jak vykládat Korán, byl Korán stvořen nebo seslán, metoda kalam, která se nápadně podobá evropské scholastice, apod.
Pokud se čtenář zajímá o islám a něco ví o salafitském islámu, může být kniha pro ně vítaným zpestřením. Pokud je potencionální čtenář úplným začátečníkem, doporučuji spíše knihy od pana Kropáčka.“... celý text
— Rilian