Populární knihy
Nové komentáře u knih Jan Váňa
Křehkost
„Souhlasím s předchozími komentáři.“
— Emberize
Křehkost
„Křehkost měla být o vztazích dnešních třicátníků…
Myslela jsem, že to bude aktuální, zajímavá sonda do dnešního seznamování a prožívání vztahů. Podle mě se to ale úplně nepovedlo.
Aktuální to sice bylo, ale bylo tam tolik témat, že všechno jen tak klouzalo po povrchu. Navíc na velmi malém prostoru knihy došlo k obrovským přerodům charakterů a působilo to tak celkem neuvěřitelně.
Začátek vypadal docela slibně, pak to bylo takové ukrutné plácání se v myšlenkách a nerozhodnosti obou partnerů, což je asi realistické, nicméně vůbec mě to nebavilo číst.
No a konec byl potom až trošku bizár, který mi neseděl teda vůbec…
Zkrátka tohle bohužel nedoporučuju, nezachránila to ani výtečná Jana Stryková v audiu…“... celý text
— veriszv
Křehkost
„Křehkost mě jako společenský román a sonda do moderních vztahů vážně hodně bavila. Primárně svou prací se sociologickými koncepty a otázkami o identitě a (ne)zakořeněnosti – ostatně autor je sociolog. V mnohém mi román připomínal Sally Rooney, z níž, jak se domnívám, silně čerpá inspiraci. Naneštěstí si z ní nebere jen kvalitní prvky, ale silně jsem cítil při četbě stejnou nevoli, jaká se projevovala u Normálních lidí.
Má výtka se týká především jazyka. U Rooney jsem napsal, že styl psaní považuji střídavě za skvělý a za zcela ohyzdný a zde tomu není jinak. Skvěle působící úderné věty jako vystřižené z Kundery se v následujícím odstavci proměňují v roztahanou hovorně psanou prózu. Navzdory této kritice jsem byl stále nakloněn čtyř hvězdičkám, ale hlavní problém Křehkosti spočívá jinde.
Základní idea za knihou je silně patrná, ale zhruba v polovině knihy se snaží dosadit další motiv, který by sám o sobě stál za zpracování a nemohu se zbavit hořkého dojmu ze závěru, který mi zde neseděl. Nikoli kvůli své tematice. Doposud jsem se sice s transvestitismem v literatuře nesetkal, nicméně věřím, že by stál za samostatnou knihu. V Křehkosti však nepůsobí příliš dobře a román původně o jednom tématu k sobě poněkud těžkopádně a neelegantně přibírá svého ne zcela se hodícího partnera. Nebo partner jen neměl dost prostoru, aby své působení validně obhájil.
Mám dojem, že v příběhu došlo k poněkud nelogické změně v Báře, která působí jako nutnost k přerodu do dalšího tématu. Celé to ve finále působí uspěchaně a hloupě. Její averze vůči Filipovi se odehrála takřka na jedné straně a určovala zbytek knihy, jež se najednou začíná stylizovat do příběhu Eddyho B.
V tom podle mě spočívá nevole místních komentujících ohledně konce.
Nařčení, že Křehkost jako by nevěděla, čím chce být.
Naneštěstí musím souhlasit a přehršel témat v jinak skvělém románu spíše škodí. I tak se ale jedná o skvělé dílo a na debut takřka vynikající.“... celý text
— Dyaebl
Křehkost
„Velmi čtivé. Ale ten konec“
— Lexi7892
Křehkost
„.. o přijetí sebe, odhození masky, vymanění se ze společností (a sám sebou) přijaté role, osobní svobodě být tím, kým jsem... + .. o (ne)schopnosti (ne)přijetí toho druhého takového, jaký je - bez masek.
Bára mne docela s*ala a konec byl trochu zbrklý.
Jsem rád, že mi byla kniha doporučena a skončila v zorném poli mých očí ..s řasenkou.. a mohl jsem tento příběh (či náhled do mysli a pocitů autora) číst.“... celý text
— switch.man
Jan Váňa knihy
2022 | Křehkost |
2017 | Horizont očekávání |
Žánry autora
Štítky z knih
partnerské vztahy sociologie psychologické romány identita naturalismus výběr partnera společenské romány české romány
Váňa je 0x v oblíbených.