Nové komentáře u knih Johann Georg Forster
Cesta kolem světa
„Pozoruhodná zpráva o druhé Cookově cestě kolem světa psaná německým přírodovědcem Johannem Georgem Forsterem. Má-li čtenář k dispozici i Cookovy deníky z cest, je tahle kniha naprosto bravurním doplňkem, který ovšem obstojí i sám o sobě. Forster měl nejen skvělý pozorovací talent, ale taktéž výborný spisovatelský cit, kterým dovede okouzlit a obohatit četbu o světě Jižního oceánu; o světě, který už prakticky neexistuje.
Na rozdíl třeba od Darwina, Forster se neomezuje na přírodovědecké pozorování. A na rozdíl od samotného Jamese Cooka netrpí strohostí námořníka. Témat, kterými se zabývá je dlouhá řada - od přírodních scenérií a přírodovědeckých poznatků, přesahuje do etnografie, filozofie, pozorování národních i civilizačních rozdílů. Nechybí mnoho postřehů námořnického života na lodích 18. století. Forster taktéž prokládá vyprávění mnohými událostmi, které na tři roky trvající plavbě námořníci pod velením Jamese Cooka zažily. Ony události a vhledy na palubu jsou dle mého názoru těmi nejzajímavějšími částmi knihy.
Autor se nebojí ani kontroverzí nebo otevřených soudů, ač jsou spravedlivě opatrné. Staví se trochu do pozice morálně vyšší, což je znát třeba u otevřeném komentování svolnosti až prostopášnosti ostrovanek i vlastních námořníků. Zatímco on sám pudovosti nepodlehl ani po 103 dnech strávených na otevřeném moři a zůstal věren své cudnosti a zdrženlivosti. Ale také při stescích, kdy varuje, že návštěvy evropských mořeplavců mohou ostrovanům přinést spíš škody než užitek.
Až beletristická popisnost přírodních krás ostrovů Jižních moří má za následek jistý repetitivní styl mnoha stránek, čímž je pak četba někdy až nudná, nicméně rozhodně pomalejší. Neodvratitelná "nudnost", která je nedílnou součástí cestopisů, je bohatě nahrazena právě těmi zkazkami a vyprávěním o interakcích s bezpočtem Ostrovanů, úvahami o náboženství národů, jednotlivých rozdílech. Největší část vyprávění zabírá Tahiti. Což by nestálo za zmínku, kdyby nebylo fascinující, že tato "královna tropických ostrovů" je tak oblíbenou destinací starých mořeplavců; destinací proslavenou mnoha událostmi, např. osudy lodi Bounty.
Vydání z roku 1964 otevírá úvodní slovo Rio Preisnera, které za sebe musím poněkud odsoudit jako holou zbytečnost. O autorovi Georgu Forsterovi se čtenář příliš nedozví. Text je příliš hustou omáčkou, z níž je celkem náročné vycedit pár zajímavých faktů. K samotnému obsahu knihy je to za mě článek zcela zbytečný. Naopak závěrečný doslov Vladimíra Kadlece je ve vztahu k autoru a jeho cestě kolem světa mnohem přínosnějším komentářem.
Tak nebo tak, vrátím-li se zpět, je Cesta kolem světa George Forstera velmi zajímavou zprávou o odyseji Jamese Cooka a jeho posádky. Není bez zajímavosti, že postřehy, které Georg Forster sepsal a vydal, měly na poznávání ostrovních národů nemalý vliv i ve druhé polovině 20. století. Dost možná do současnosti. Vstoupit na palubu a nechat se vézt pod dohledem těchto mořeplaveckých veličin je i dnes velmi zajímavým dobrodružstvím.“... celý text
— Kozel
Johann Georg Forster knihy
1964 | Cesta kolem světa |
Štítky z knih
místopisy mořeplavba cestování cestopisy námořníci cesty kolem světa historický místopis James Cook, 1728-1779 námořní výpravy
Forster je 0x v oblíbených.