Nové komentáře u knih Joseph Sarosy
Jak vyprávět příběhy dětem
„Už jen ze začátku knihy je věta: "Příběh je pro člověka tím, čím je voda pro ryby." Příběhy jsou to, proč na bookstagramu vlastně jsme, co nás spojuje, co nás každý den obklopuje. Kniha se věnuje tomu, jak vyprávět dětem příběhy... A to je podle mě paráda, začít pěkně brzo.
.
Kniha je určena jak pro rodiče, ale myslím, že jí ocení také každý pedagog. Nespadám sice ani do jedné z těchto dvou kategorií, ale snad jednou budu. Teď můžu trénovat maximálně na synovci. A tahle knížka na nějaký ten trénink není vůbec špatná!
.
Kniha vás seznámí s několika způsoby, jak s příběhem zacházet, a jak se stát správným vypravěčem. Vše je závislé na představivosti a na vytváření nové reality - příběhu. Takhle to nezní moc... Logicky? Ale kniha Vám vše krásně vysvětlí. To tu přetlumočit nemůžu.
.
Líbí se mi zpracování. Pokud narazíte na klíčovou větu, část, na kterou je kladen důraz, najdete ji označenou v tmavém kolečku, krásně zvýrazněnou. Jsou to taková moudra, které i bez kontextu dávají smysl.
.
A obrovsky významnou částí jsou šedé strany. To je skvělý bonus, který si zaslouží pozornost. Jsou tu příklady příběhů, a na nich jsou vysvětleny principy, jak k němu vypravěč došel.
.
Knihu bych možná nedoporučovala jen rodičům a pedagogům. Pokud si chcete procvičit své vypravěčské schopnosti a posunout je dál, tohle je skvělý knižní pomocník! “... celý text
— Áňa 998
Jak vyprávět příběhy dětem
„Krásné povídání o tom, jak vyprávění příběhů navazuje důvěrný vztah s vypravěčem. Kniha je o náhledu do dětských hlaviček a o jejich vnímání vyprávěných příběhů.“... celý text
— janulka1310
Jak vyprávět příběhy dětem
„Nejen pro rodiče, ale hlavně pro pedagogy! Jak zvládat nebo zkrášlovat společné situace vyprávěním. Je to okouzlující.
Autoři vypočítávají výhody, které získáme, budeme-li dětem pravidelně vypravovat příběhy vznikající v našich hlavách tady a teď: dáváme dítěti pozornost a čas, ukazujeme jim svůj svět, svou uvolněnost (a svou kreativitu). Ve chvíli vyprávění mizí konflikty a mocenský aspekt vztahu. Do vyprávění můžeme zakomponovat poselství, povzbuzení, návod k řešení obtížné situace nebo i výukovou látku (vtipným příkladem se mi zdá postava se jménem Aeiou a její příběh). Autoři radí také konkrétní techniky: například dodat reálnému, známému předmětu jeden fantastický rys (třeba změnit měřítko) a ten rozvinout. Nebo si naopak všimnout typické vlastnosti věci a z ní odvodit možnou zápletku. Spojit reálné s vymyšleným, vytvořit tak smyčku: náš svět – fantastický děj – náš svět… A především mít na mysli, že při vyprávění nejde o dokonalý příběh, ale o spojení mezi vypravěčem a posluchačem. Jedna z prvních tezí knihy hlásá: vyprávění je něco, v čem jste dobří už teď, jen to ještě nevíte!“... celý text
— Bonda