Nové komentáře u knih Robert Hilburn
Johnny Cash – Život
„Johnnyho Cashe jsem znala tak akorát z jednoho dílu seriálu Columbo a znám pár písniček. Nejsem ani moc fanoušek americké country.
Životopis jsem tedy četla naprosto neznalá jakékoli informace z jeho života.
A musím říct, že bych se bývala dokázala velmi dobře začíst, kdyby mě nerušily časté překlepy a chyby v českém textu. Ebook, který jsem si pořídila, mi připadal jako nějaká pirátská kopie, ale mám to oficiálně z Palmknih, takže předpokládám, že by mělo jít o standardní text.
To, že nejde jen o špatně ofocený převod z textu do elektronické podoby, mi naznačují stylistické chyby, opakovaná slůvka v jedné větě na začátku i na konci. Obyčejných překlepů je tu ale taky spousta. Celková kvalita textu mi připadá jako verze předtím, než to dostal korektor. Asi to žádný korektor ale nedostal.
K samotnému obsahu - pasáže z hudebního průmyslu mě až tak nebavily, ale pak tu byly kousky, kdy jsem zapomněla, že čtu životopis, a nabyla dojmu, že to je skoro detektivka.
Určitě zajímavý pohled na život a tvorbu této hvězdy.“... celý text
— jaroiva
Johnny Cash – Život
„Když jsem knihu začal číst, vypadalo to, že to bude podobný životopis, jaký jsem už četl, přímo od J. Cashe https://www.databazeknih.cz/knihy/johnny-cash-vlastni-zivotopis-204138
Počáteční kapitoly zachycují život J. Cashe od dětství s několikerým stěhováním, úmrtí bratra Jacka přes Cashův pobyt v armádě na americké základně v německém Landsbergu až po hudební začátky u Sunu pod vedením Sama Phillipse. Následuje část mapující počátky Cashovy koncertní kariéry. Zhruba potud se v knize objevují víceméně takové věci, které jsou obecně známé, proložené tu a tam drobnými detaily, které zase nejsou tak obecně známé - třeba první Cashova sexuální zkušenost, se kterou se nikdy nikde nechlubil, to, kdy se poprvé objevilo (vyslovil, použil) jméno Johnny - jinak John Roy, J.R. - když poprvé potkal na bruslařské dráze Vivian.
Ovšem když se autor dostane zhruba do období Cashova odchodu od Sunu a přechodu ke Columbii, tedy do období jeho první závislosti na amfetaminech, začne se odvíjet příběh z trochu jiné stránky, která zase tak dobře známá není neba aspoň já jsem ji zatím nečetl zpracovanou do takových detailů. Začne se skládat obraz nesmírně složité a nevyrovnané Cashovy osobnosti, kdy se v první polovině 60. let, resp. v celých 60. letech sešlo vpodstatě najednou několik faktorů: určitý úpadek slávy spojený hlavně s jeho drogovými excesy, jeho hroutící se manželství s první ženou Vivian, milostný románek s Lorrie Collins, dosti složitý počátek vztahu s June (tady musím vyzdvihnout velmi pěkně zpracovanou kapitolu o historii Carter Family). Celé toto období je vylíčeno do velmi podrobných detailů, a možná to i některé fanoušky přiměje trochu si o Cashovi poopravit své znalosti, stejně jako o June, která asi nebyla až takovou světicí", jak ji líčí třeba film "Walk the line".
V podobné rovině se nese vyprávění i dále, přes úspěchy koncertů ve Folsomu a San Quentinu, s následným úpadkem zájmu o Cashovy nahrávky, opětovné závisloti na lécích, ke kterým se koncem 80. let přidaly první závažné zdravotní komplikace, které Cashe už neopustily do konce jeho života. Závěr knihy pak tvoří kapitoly věnující se Cashově spolupráci s Rickem Rubinem, vznik posledních alb, která ho opět vrátila na výsluní popularity a závěr jeho života, který byl do značné míry už jenom bojem s nemocemi.
V průběhu celé knihy se objeví desítky jmen, která fanouškovi klasické americké country jistě nebudou neznámá, a mnohdy to byly opravdové legendy, ať už se jednalo přímo o country zpěváky, producenty, manažery, muzikanty, autory textů nebo to byly osoby, které se do Cashova života dostaly jiným způsobem. Některá jména se mihnou jen okrajově třeba v rámci jedné kapitoly, ale jsou taková, která se jako červená nit táhla Cashovým životem poměrně dlouhou dobu.
Ovšem pravopis - pokolikáté už jsem nucen to napsat - to je docela tragédie. Překlepy, chybějící či přebývající písmena - no budiž, stane se, ale hrubice v koncovkách tvarů podstatných jmen, ve shodě podmětu s přísudkem, to zkrátka netoleruju. Stejně tak měla překladatelka jistý problém se skloňováním vlastních podstatných jmen - třeba z Carla Perkinse neustále dělala Perkinsona, pokud se jeho jméno objevilo v jiném než prvním pádu a podobných lahůdek je víc.
Celá kniha je ovšem napsaná velice čtivě, strhující životní příběh "Muže v černém", připomínající v mnohých obdobích jízdu na pořádně strmé horské dráze, se čte jedním dechem, tak to mám rád. Pokud bych měl hodnotit obsah, je to jasných pět *, po pravopisné stránce je to bohužel paskvil, který si měl před předáním do tiskárny někdo pořádně přečíst. S hodnocením mám trochu problém, pět versus pravopisný odpad dává nějaké průměrné tři, které si ta kniha po obsahové stránce nezaslouží. Z plného hodnocení, které by si kniha jinak u mě zasloužila, za pravopis jednu * uberu.“... celý text
— mira.l
Johnny Cash – Život
„Poctivá, seriozní práce a poutavě čtivý text o této jedinečné osobnosti. Kniha sice nepřináší nic zásadně nového a senzačního, přesto člověk v Cashově silném a komplikovaném životním příběhu najde vždy nové detaily a historky. Dobře se doplňuje s ostatními Cashovými autorskými životopisy nebo knihami o něm. Fotky jsou dobře vybrané, jen je škoda, že je jich opravdu málo, navíc už publikované mnohde jinde. Zasloužilo by to větší fotografickou přílohu. Ačkoli se v českém textu najde pár gramatických, stylistických nebo pravopisných chybek, není jich tam moc, při lepší práci korektora by ale neměly být samozřejmě žádné. Zbytečná je také snaha o "nespisovnou country chlapáckost" v některých slovech, naštěstí ne mnoho. Jinak překlad dopadl dobře. Překlad textů písní již o poznání hůře. Zde se opravdu mohli oslovit čeští literáti a písničkáři, kteří mají vztah k Cashovi, Dylanovi a umí s citem přebásnit texty. Přesto, číst se to dá a pro každého fanouška, pro kterého Johnny Cash něco znamená, je kniha hřejivým příspěvkem do sbírky.“... celý text
— perhan
Robert Hilburn knihy
2016 | Johnny Cash – Život |
Žánry autora
Štítky z knih
Hilburn je 0x v oblíbených.