Sylvia Briton Perera
americká, 1932
Populární knihy
Nové komentáře u knih Sylvia Briton Perera
Sestup k bohyni: Znovunalezení potlačených aspektů ženských archetypů
„Chcete-li sestupovat a objevovat bohyni, a nemáte ponětí, kdo byl Gilgameš nebo Bohyně Iškar, tak se budete trochu ztrácet. Bohyně sem, bohyně tam, bratři, sestry, manželé, manželky, otcové i matky. Spletitosti, které jen tak nerozmotáte. Ovšem pakliže se ve starověkém božstvu orientujete a máte načteno i literaturu dávnověků, tak Vás kniha obohatí, respektive naleznete svůj dílek do skládačky, jak k celistvosti a vnitřní svobodě dojít. :)“... celý text
— bee88maja
Sestup k bohyni: Znovunalezení potlačených aspektů ženských archetypů
„Výborná na terapii sáhnete si na dno -když Vás to tam pustí a je čas- a po čase stoupáte zas k sobě.
Dobře to popsala dole Samira.“
— Uruana
Sestup k bohyni: Iniciační cesta žen
„No, nevím, kniha me vůbec neoslovila. O tematiku si dlouhodobě zajímám, ale musela jsem se nutit knihu dočíst a spíše me v některých pasážích přišla mimo.“
— IvetaK242
Sestup k bohyni: Iniciační cesta žen
„Zneužívání a účelové interpretování historie či mytologie pro účely politiky vadí skoro všem. Zajímavé je, že u (rádoby)psychologických textů to nevadí skoro nikomu, lidé je hltají a věří, že najdou cestu k sobě, k pochopení svých problémů,... Naivní a primitivní femismus, hledání spojnic tam, kde nejsou a opomíjení těch, které existují, vytržení z kontextu a ignorování vývoje dějin (politických, náboženských, kulturních,...) - to je v kostce asi tak vše, co kniha nabízí.
Ne, znásilnění v mytologii není vyjádřením vítězství "patriarchátu", je to častý motiv, který se objevuje v mnoha mytologických příbězích a daleko víc spojnic má s Gaiou než s Persefonou (když už chceme hledat antické analogie).
Místy jde o opravdu zcestné čtivo. Ztracená a zoufalá žena (str. 61), která není schopna se zavděčit otci má nalézt úlevu ve feministickém náhledu na věc: celé ženské pokolení je přece utlačováno, což z ní snímá břímě vlastní nedostatečnosti - to je rada psychologa, vážně? Nahradit jeden komplex komplexem jiným? Od podobných "odborníků" ruce pryč.
Muže asi autorka viděla jen z rychlíku, protože jak jinak si vysvětlit černobílé a jednoduché soudy typu: mužům se dostávalo podpory od vnějšího světa a nezažívali vnitřní konflikt. Rovněž zkratkovité myšlení typu "věřící - inkvizitor - upalování nevinných žen" mi připomíná zjednodušování, jakých se dopouštíme, když se nás malé dítě zeptá na fungování nějkého složitého technického stroje.
Autorka je toho názoru, že jen po přijetí a procítění temných aspektů ženství budou moci muži a ženy prožít opravdový, hlubký, citový vztah. Já myslím, že lidé by spíš měli používat zdravý rozum, lásku, toleranci - a hlavně by sebou neměli nechat manipulovat podobnými nesmysly.“... celý text
— Sisssi
Sestup k bohyni: Iniciační cesta žen
„Já mám se svou ženskou stránkou asi fakt problém. Jsem v půlce a nemůžu se dokopat to dočíst. Zatím mi přijde, že jsem se nedozvěděla nic nového, nic užitečného, nic co by brnklo na nějakou tu strunu ve mně, po čemž obvykle následuje: aaahááá! Odkládám.“... celý text
— LenysekC
Sylvia Briton Perera - knihy
2014 | Sestup k bohyni: Iniciační cesta žen |
2009 | Komplex obětního beránka |
Žánry autora
Duchovní literatura Esoterika, astrologie, okultismus Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Štítky z knih
Perera je 2x v oblíbených.