3497299 diskuze
Největší detektivové všech dob jsou:
Sherlock Holmes
C. Auguste Dupin
Hercule Poirot
Aloysius Pendergast
a don Isidore Parodi
Povídka Chrám od Lovecrafta:
http://www.databazeknih.cz/povidky/hrobka-58059/chram-3966
Askiburgion a Fúrie od Rákose, prakticky všechny knihy od Jana Křesadla, Vladimíra Macury, Arna Schmidta, Locus Solus od Roussela, Golovlevské panstvo Saltykova-Ščedrina, Naruby od Huysmanse, Skořicové krámy od Bruna Schulze...
Ano, Ono no Komači a Izumi Šikibu určitě (ačkoli, pokud vím, tak právě tyto dvě básnířky u nás vyšly dohromady v jednom ojedinělém výboru). S Lagerlöfovou, Lindgrenovou, Saganovou, Achmatajevovou, Cvetajevovou, Morrisonovou i těmi sestrami Bronteovými bych také souhlasil. A když už jsme u těch zásadních autorek, tak bych ještě dodal třeba: Atwoodovou, Nothombovou, Sayersovou, Grögerovou, Linhartovou, Součkovou, Steinovou, George Eliot, Munroovou, Whartonovou, O´Connorovou, Dickensonovou, Lessingovou, Carterovou, Müllerovou a když už jsem v tom, tak asi i Frenchovou.
Vlastní návrh? Toho by bylo příliš mnoho - stovky autorů.
Virginia Woolfová, Sylvia Plathová, Hannah Arendtová, Simone de Bevoir, Elfriede Jelineková, Daniela Hodrová...
Jinak Galsworthy, Ransome, Dumas st., Kerouac, Rowlingová, Loukotoková snad ani ne - ty bohatě stačí půjčit a vrátit - co s nima v knihovně. Osobně bych se obešel i bez toho Steinbecka, Tolkiena, Verna a Sienkiewicze.
V žádné domácí knihovně by neměl chybět Marxův Kapitál.
Nejsmutnější kniha je bezpochyby Protidrogová brigáda I. od Jiřího Komorouse. Autor nikdy nevydal druhý díl a ten první skončil v Levných knihách po deseti korunách za kus....
Vážně nečekaný konec má také například Tractatus Logico-philosophicus Ludwiga Wittgensteina. Člověk by to až do posledního odstavce nečekal. Nebudu raději spojlovat, abych někomu nezkazil okamžiky plné drásavého napětí.
Nejlepší čtení na léto je bezpochyby blog Petry Bostlové PRAVDU NELZE UMLČET:
https://petrabostlova.wordpress.com/2015/06/17/zasadni-sdeleni-vsem-nasim-ctenarum-a-modlitebnikum/
Pokud nebudete on-line, čtěte si Bibli. Pokud ji nenajdete v hotelovém šuplíku, čtěte si alespoň v tvarech mraků.
R.E.M.: Jsouce bez fantazie, tradiční kalašnikov jim bude pasovat lépe.
R.E.M.: Ano, byla to ironie. Ten, kdo to nepochopil, je úchylný a měli by ho zastřelit. (správně se píše faux pas)
Lidé, kteří nečtou, jsou úchylní a měli by je zastřelit.
To nightlybird: Ano. Ovšem můj seznam veledůležitých knih je samozřejmě myšlen toliko jako cynický vtip zaměřený na všemožné kánony "nejdůležitějších" titulů, které je třeba přečíst, než... Domníval jsem se, že je to poměrně zjevné. Proto je to taky z velké části náhodná směska zásadních beletristických či teoretických titulů s naprosto nepodstatnými knihami či dokonce se skutečnými zhůvěřilostmi: nedoufal jsem, že by si někdo mohl skutečně myslet, že by právě tuhle stovku kdokoli na světě měl či chtěl číst. Nechal jste se nachytat - doporučuji nebrat se tak moc vážně ;-).
To Nightlybird: Nestačí. Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli je v seznamu zajisté proto, aby se čtenář, jenž se vypořádal z povinnou stovkou, mohl uvolněně odrazit a skočit do osvobozeného prostoru. Bez této povinné stovky to ovšem nejde, jelikož předčasné poznání není pravým poznáním a nepřinese individuu nic než utrpení. Stejně jako Wittgensteinův pomyslný logický žebřík odhozený do dáli po dosažení nejzazšího místa jeho Traktátu je i navržený kánon bezpodmínečně nutnou cestou každého poutníka. Nebát se a číst!
Profhubertův komplexní návrh řešení seznamů je vyčerpávajícím způsobem zpracovaný, tj. nemám moc, co bych k tomu kriticky připojil - bez pochyb tedy vyjadřuju svoji podporu. Také bych z výše zmíněných bodů zdůraznil potřebu soukromých, tj. nikým jiným než mnou neviděných seznamů (zklamání, když jsem zjistil, že to není možné), a dále možnost navrhovat a hodnotit (negativně s komentářem) knihy v široce sdílených seznamech na zp. "nejvýznamnější", "nejnáročnější", "nejlepší", "nejdůležitější" knihy z ....
Když už jsme u těch setkávání, tak tento čtvrtek, 11. 4., bude Michal Ajvaz (mimochodem vítěz poslední Magnesii litery) na svém autorském čtení v NK. Od 17:30.
http://www.nkp.cz/aktuality/novinky-titulni-strana/setkani-v-klementinu-s-michalem-ajvazem