kirmakX6on diskuze
souhlasím, že psát ty údaje do anotací je nejlogičtější - máš pravdu, že každé vydání může mít jiný formát a jiný obsah (často v nich přibývají kapitoly nebo jejich rozsah)...ale problém je se schvalováním. Je to oficiální názor moderátorů? Jestli třeba jeden moderátor to bude schvalovat a druhej ne...tak to pak nemá cenu. To samé - psala jsi v jiné diskuzi, že někteří uživatelé z anotace vyhazují věci, které striktně vzato anotací nejsou a že někteří moderátoři jim ty úpravy schvalují... Anotace je sice logická, ale nejistá. Navíc když člověk udělá překlep nebo chce něco změnit, tak je problém - anotaci nelze editovat 2x za sebou, je třeba vždy počkat na schválení moderátorem.
Komentáře...co mám v komentáři, po tom by čistě teoreticky každýmu mohlo být houby, ne? :-) Důvod, proč to nechci psát do nich je hlavně ten, že třeba ne ke každé knížce chci psát komentář...resp. vlastní názor a dojem z knihy by v kombinaci s údajem o formátu působil poněkud jak pěst na oko.
Do zajímavostí se to taky nehodí psát, protože to uplně nesedí k jejich zamýšlenému účelu. Na druhé straně mi přijde toto pojetí zajímavostí značně nevhodné. Zajímavostí je naprostý minimum, tak proč tak omezovat a podvazovat účel té kolonky? Navíc v určitém slova smyslu mi přijde, že relevantní odkaz, ať už je na něm cokoliv, co má přímý vztah ke knize (včetně např. toho legálně naskenovaného obsahu nebo ukázky), zajímavostí je. Přece to, že u nějaké knihy je veřejně dostupná nějaká její část, není samozřejmé - a tudíž je to zajímavé ! :-) Zase jde ale hlavně o to, aby to pak moderátoři nemazali...
No nejlepší by bylo, kdyby se dodělaly příslušné kolonky. Např. Česká bibliografická databáze (konkurenční projekt k tomuto) tam kolonku alespoň na tu ukázku na googlebooks má.
to Koka
nerozumím tomu spojení odkazu na obsah knihy s kritikou kvality anotací. Souhlasím, že anotace jsou často dost zavádějící a vypadají jako by je psali lidi, kteří knihu nečetli...ale právě proto mně osobně často zajímá mnohem víc než anotace, která je určena především k propagačním důvodům...onen obsah. Ten si nikdo nenalže -- jde o jeho sken, kde člověk přímo vidí kompletně všechny kapitoly i jejich stránkovou "dotaci" - jak je každá kapitola velká.
ještě více "k věci" je pak ukázka v googlebooks...právě proto, že někdy je tam třeba 80-90% celé knihy. Takovou knihu pak skoro není nutno ani kupovat... Popravdě, kdyby se dalo spolehnout na službu ulož.to, byl bych i pro odkaz na ni. Bohužel se často stává, že naskenovaná kniha tam moc dlouho nevydrží a je smazána, takže to nemá smysl. Na googlebooks ale spolehnutí je.
Souhlasím, že lidi jsou gramotní a umí si informace najít. Nesouhlasím ale s tou logikou. Pokud si lidi informace umí najít (to je jistě pravda), tak proč teda vůbec zde mít kolonky jako ISBN, klíčová slova, autor obálky, ilustrátor, vazba, počet stran.... Přece by stačil jen autor, název a rok vydání...jako základní identifikace, aby bylo vidět "o čem je řeč"...a pak už jen komentáře, hodnocení, bazar, zajímavosti atd. Podle mě informace se tu neuvádějí proto, že by je lidé neuměli najít, ale proto, aby jim ulehčili práci (i když třeba já jsem se o službě obalkyknih.cz dozvěděl ani ne před měsícem a funguje už několik let. Rozhodně to není tím, že bych byl počítačově negramotný, prostě mě jen nenapadlo, že taková služba existuje...). Mimochodem právě proto, aby se tyto nemusely "přepisovat", bylo by fajn mít na některé tyto databáze automatické odkazy, resp. informace automaticky přednačíst. To ale asi není uplně jednoduché naprogramovat...
Pokud jde o informace o formátu, tak na to jsou samozřejmě taky databáze (to samé platí o informaci o přesném datu vydání, která tu skoro u žádné knížky není uvedena...), na tiráži uvnitř knihy to uvedené nebývá.
..pokud vůbec je někde psát :-)
Mám na mysli:
- odkaz na obsah knihy (viz oficiální zveřejňování ve službě obalkyknih.cz)
- odkaz na ukázku, především do googlebooks, pokud tam tedy ta ukázka je (někdy v něm bývá zveřejněna dokonce většina textu knihy), někdy ale i na stránky vydavatelství, které na svém webu může mít ukázku zveřejněnu
- informaci o rozměru/formátu knihy
Tyto informace:
a) nepsat
b) psat do komentářů
c) psat do zajímavostí
d) psat do anotací
Osobně bych je psal buď do komentářů nebo do zajímavostí, protože se objeví hned a předpokládám, že je člověk může upravovat (zatím nevím - ještě jsem myslím žádnou zajímavost nenapsal).
jako varování ostatním určitě postačují komentáře... I když pokud by se u komentáře ikonkou zobrazovalo, zda kniha byla nebo nebyla dočtena, též by to nebylo špatné. Nemyslím totiž, že lidi čtou všechno mimo "odpadu". Alespoň já tedy ne...běžně nedočítám knížky, který bych hodnotil i na 2 hvězdičky...prostě nejsou uplně strašný, ale nejsou ani dostatečně kvalitní, abych s něma ztrácel svůj čas.
Hlavně by tato funkce ale sloužila jako zajímavá "statistika"...jak pro sebe sama (aby uživatel sám měl přehled, jaké knížky nedočetl), tak pro ostatní (aby šlo snadno zjistit, jaké knížky daný uživatel nedočetl a porovnat to se svými, jak psala autorka vlákna).
taky se mi návrh zdá užitečný. Jen by bylo potřeba položku nazvat tak, aby bylo jasné, že nejde o rozečtené knížky, které člověk sice momentálně nečte, ale hodlá se k nim vrátit nebo se k nim vrací průběžně jak potřebuje (např. u obsáhlých monografiích ap.), ale skutečně o knížky, které člověk četl a řekl si, že "tak toto tedy ne", s čtením znechuceně skončil a nehodlá je dočítat.
jo aha..tak už je nás 5 :-) ...řešilo se to už před lety na http://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/kategorie-podtitul-96/str-1#new
taky jsem to chtěl navrhnout ...hledáním jsem zjistil, že návrh je již 3 roky podán a jen jeden člověk ho shledává užitečným :-( ...každopádně se připojuji, takže už jsme tři 8-)