profhubert diskuze
@Dan: Už byla, prosím, uvedena do provozu ona nová verze vyhledávání? Např. při zadání slova "idyla" vyhledávání nenajde knihu "Americká idyla".
"Členové" Klub čtenářů historických románů: Klub čtenářů historických románů je krásná diskuze, stejně jako přidružené seznamy a přesně kvůli podobným iniciativám stojí zato sem na DK chodit. Spojení těchto seznamů historických románů a diskuze je tak krásné, až je škoda, že seznamy fungují ve stávající formě a ne v takové, která by toho uživatelům nabídla o mnoho více (viz http://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/seznamy-1593/str-3 a dále). Mé dávné šťourání do seznamů nezačalo za účelem je zesměšňovat, nýbrž kvůli snaze systém posunout dál. Můj parodický seznam, o kterém mluví Koka, vznikl jen za účelem odkázat na diskuzi, kde se o této změně mluvilo a získat tak podporu pro tuto změnu, jelikož diskuze zde čte málokdo. Jen upozorňuji, že můj první dnešní příspěvek se seznamů jako takových netýkal. Toto téma jsem už dávno uzavřel, jelikož o změnu patrně není zájem. Jen jsem chtěl vědět, proč zde stále není dostupné propracované vyhledávání.
siena a Venezia: Já do toho vrtám ale právě kvůli tomu, že dají spousty práce a té práce si vážím natolik, až mi je líto, že přichází trochu nazmar, jelikož se takové seznamy musí vytvářet pro neuvěřitelná kvanta všech možných kombinací štítků. Co když někoho zajímá USA ve spojení s něčím jiným než historický román a 19. století? Co když někoho zajímá 19. století ve spojení s něčím jiným než historický román a USA? Stojí zato ta práce na na vytváření nových seznamů? Jen upřesňuji, že nevrtám do seznamů, které v současné době smysl mají, ale do nemožnosti podrobně hledat.
siena: Marie, mně veřejné seznamy nevadí, pár se mi jich i líbí. K seznamům se ale vyjadřovat nechci, protože jsem vše už kdysi uvedl v diskuzi Seznamy. Spíš mě mrzí, že změny, které se zde nyní odehrávají, nevedou vždy k uváděné větší uživatelské přívětivosti. Příkladem je právě zachování přímého odkaz v záhlaví webu na Seznamy, které, jak sama píšeš, jsou (v současné formě) spíše "neškodná zábava pro pár jedinců", zatímco kvalitní vyhledávání, což je něco, co by měla umožňovat už z definice každá databáze a každý ho pravidelně používá, je zde zastrčeno, a to ještě v nepříliš použitelné podobě.
Tvoji hypotézu o doštítkovávání knih díky tvorbě seznamů jsem se s dovolením pokusil ověřit na Tvých dvou náhodně vybraných seznamech "Stalo se na Sardinii" a "Napoleon Bonaparte (1793 - 1815) a jeho La Grande Armée". V prvním případě mají štítek Sardinie 2 knihy z 5. V druhém případě mají z 35 knih zároveň štítek Napoleon Bonaparte a štítek La Grande Armée, resp. Napoleonova Velká armáda pouze 2 knihy, jen jeden z těchto štítků 8 knih, nějaké jiné štítky, ale ani jeden z těchto dvou 4 knihy a vůbec žádný štítek 21 knih. ;-)
Na to, aby Databáze knih dostála svému názvu a byla skutečně databází, tu stále chybí podařené podrobné vyhledávání (http://www.databazeknih.cz/pokrocile-vyhledavani), které je navíc oproti předchozímu rozvržení webu zastrčené a lze se k němu dostat jen komplikovaně a neintuitivně přes výsledky nepodrobného vyhledávání. Pro prvotní inspiraci, co vše by mohlo umožňovat viz http://www.csfd.cz/podrobne-vyhledavani/ .
Zásadně mi tu např. chybí možnost hledat kromě už nyní dostupných kritérií zároveň podle více klíčových slov a štítků najednou. Chci-li najít historické romány, odehrávající se v USA v 19. století, nemám jak. Přitom by stačilo udělat průnik knih z http://www.databazeknih.cz/stitky/usa-688 a http://www.databazeknih.cz/stitky/19-stoleti-228 a z tohoto odfiltrovat literaturu světovou - romány historické. Jelikož by tímto ztratila smysl drtivá většina veřejných seznamů, mohl by se také následně odkaz na veřejné seznamy v záhlaví webu nahradit odkazem na podrobné vyhledávání.
Azizi: V tomhle konkrétním případě by diskuze u štítku být nápomocná mohla. Ale i tady už začíná být zřejmý jiný problém: podobné téma popisuje několik různých štítků (zde čínská poesie a čínská poezie). Ony seznamy mají navíc další výhody, které jsem už rozebíral. Největší rozdíl seznamů oproti štítkům se pak projevuje především u seznamů, jehož téma je natolik obecné a subjektivní, že ho žádný štítek zachytit nemůže (viz např. už zmíněný seznam Melancholické konstanty nebo čerstvě založená diskuze Zaprášení klasikové). A právě seznamy podobného druhu, kde pojítkem knih je něco mechanicky těžko zachytitelného, považuji za hlavní důvod, proč je tu vůbec mít.
notburga: Nejsem si jistý, zda chápeme stejně ty diskuze, tak se to pokusím ještě mírně osvětlit. Vezmu jako příklad Tvůj krásný seznam Čínská klasická poezie (http://www.databazeknih.cz/seznamy/cinska-klasicka-poezie-483). Pokud odhlédnu od slovíčka "klasická", má nyní tento seznam jako téměř rovnocennou náhradu štítek čínská poezie (http://www.databazeknih.cz/stitky/cinska-poezie-10462). Rozdíl to jistě je, ale pro názornost ho teď zanedbám.
Řekněme, že si někdo přečte třeba Melancholii (http://www.databazeknih.cz/knihy/melancholie-161187), je z této sbírky nadšen a chtěl by se ponořit hlouběji do světa čínské poezie. Bude si o ní tedy patrně chtít pohovořit s někým, kdo je v čínské poezii zběhlejší. Co může nyní udělat:
* rozběhnout diskuzi na profilu dané knihy - málokdo si toho všimne, je to roztříštěné, a nakonec to ani není přesně k tématu;
* rozběhne diskuzi u autora - stejný problém;
* založí vlákno zde na diskuzi - té si nemusí nikdo, kdo jest pro čínskou poezii zapálen, všimnout, a pokud se diskuze přesto rozběhne, po čase utichne a zapadne prachem, jak jsem o tom psal už dříve;
* napsat konkrétnímu uživateli - jednak neví přesně komu, a když už by se nějaká zajímavá diskuze v soukromých zprávách na dané téma rozběhla, nikdo jiný, koho by toto téma také zajímalo, si v ní nebude moci počíst a nasát moudrost z hlav pomazaných.
Návrh byl tedy pouze ten, že pokud se jakákoliv kniha, např. ona Melancholie, objeví na seznamu Klasické čínské poezie, na profilu knihy by bylo něco jako "Kniha je zařazena v seznamech: * Klasická čínská poezie". Zájemce se tedy na tento seznam podívá a uvidí krásnou a živou diskuzi k tématu čínská poezie. Pokud by byl seznam založen pouze jako veřejný nesdílený seznam, a šlo by tedy patrně jen o to shrnout všechny u nás vydané sbírky čínské klasické poezie (to záleží na popisku seznamu), viděl by seznam podobný tomu současnému. Nic by ale nebránilo, a přineslo by to pouze přidanou hodnotu, založit tento seznam jako veřejný sdílený seznam. Nyní si navíc každý, kdo se čínskou poezii zabývá, může utvořit svoji vlastní verzi seznamu. Mohl by knihy na seznamu seřadit dle míry doporučení, přidat k nim kraťoučké poznámky a nemusel by ani uvádět všechny knihy, které odpovídají tématu klasická čínská poezie - stačil by jen výběr těch nejlepších, ale to také záleží na popisku seznamu a na uvážení, co je cílem seznamu. Ostatně toto je také ten případ seznamu, kde by došla užitku ona kolonka "Tento seznam je založen na štítku: "čínská poezie".
V žádném případě tedy nejde o nějaké nahrazení či odklonění diskuzí u knih. Jde jen o vytvoření vhodného prostoru, kde by se mohli milovníci čínské poezie bavit obecně k tomuto tématu a mj. také prozkoumávat v jednotlivých verzích seznamu, co ten který na dané téma doporučuje (to vůbec není stejné jako podívat se na hodnocení jednotlivých uživatelů u knihy), případně si přečíst nějaké kraťoučké poznámky ke knihám na seznamu (to také není stejné, jako přečíst si komentáře u knih - obzvlášť pak u takových seznamů, jehož téma požaduje po čtenářích nahlédnout na knihy specifickou a jinou optikou, než je tomu při psaní komentáře: např. http://www.databazeknih.cz/seznamy/melancholicke-konstanty-287), případně se na hlavní sjednocující stránce seznamu pro legraci podívat na názor skupinový (to také není stejné, jako podívat se na průměrné hodnocení daných knih).
Ještě jednou zdůrazním hlavní princip veřejného sdíleného seznamu. Nebo raději ukážu, jak to vypadá v praxi (bohužel anglicky): http://www.librarything.com/list/46/all/Favorite-Childhood-Books nebo http://www.librarything.com/list/14/all/Best-Dystopias . Toto jsou hlavní stránky seznamu. Každý uživatel si může vytvořit svou verzi. Nahoře u Members je odkaz show all, kde jsou vidět všichni uživatelé, kteří se daného seznamu účastní a po kliknutí na přezdívku se zobrazí jeho vlastní seznam (zde např. uživatel aulsmith: http://www.librarything.com/list/14/aulsmith/Best-Dystopias). Na hlavní stránce seznamu je pak jen sjednocení všech těchto verzí (knihy jsou seřazené podle určitého skóre, např. počet, kolikrát byly zmíněny v jednotlivých verzích seznamu).
Elfos: Ano, to je postačující štítek. Bylo by možné hledat např. pomocí štítků Šumava + román zároveň, čímž by se odfiltrovaly naučné knihy.
Gnomo: Ano, to je ono! Tohle by měl právě řešit zmíněný systém veřejných sdílených seznamů, kde by měl každý uživatel svou verzi, kterou by si mohl každý prohlédnout. Tyto by sice nakonec na hlavní stránce seznamu stejně utvořily jakési pořadí první, druhá, třetí..., ale tam už každý aspoň vnímá, že jde o názor kolektivu. Osobně mě zrovna podobný seznam knih, které prostě musím přečíst, moc nezajímá, ale každého holt napadne jako první. Těch skutečně zajímavých seznamů se dá ale vymyslet mraky. Za důležité ovšem považuju ne samu možnost udělat si "nějaký ten seznam", ale tu užitečnou omáčku okolo: sdružovat uživatele, kteří se zajímají o dané téma, mít tyto seznamy prolinkovány s knihami, které jsou na seznamu zmíněny atd. Ale o tom jsem už psal výše.
Subjektiv: Tu možnost krátké poznámky ke každé knize ve vlastním verzi seznamu jsem zmiňoval. Asi jsem ji příliš nezdůraznil. --- U toho kolektivního seznamu (veřejně sdíleného seznamu) si ale každý edituje jen tu svou verzi seznamu. Sjednocení všech verzí je sice zobrazeno na hlavní stránce seznamu a když si někdo udělá verzi seznamu s pitomostma, tak budou i v tom sjednocení, ale pořád tu je ta možnost prohlédnout si verzi seznamu konkrétního uživatele, v tomhle případě, které knihy považuje za ty nejlepší z 19. století. Pokud by tato možnost mít vlastní verzi seznamu nebyla (jako je tomu např. na Goodreads), pak by vznikaly obrovské obludy, které by nakonec žádnou informaci nenesly (jako je tomu na Goodreads), protože by tam samozřejmě každý přes sebe dával ty svoje. A na seznamu by nakonec byly všechny knihy napsané v 19 století. :-) (Někdo by ještě mohl říct, že by se pak mohly na takovém seznamu palcovat knihy nahoru. Možnost to sice je, ale pořád považuju za mnohem důležitější a informativnější vidět názor konkrétního uživatele na danou problematiku, protože mu prostě z nějakého důvodu víc věřím nebo máme podobné chutě.) Samozřejmě by časem bylo dobré mít možnost dávat palce dolů knihám na hlavní stránce seznamu. Tato možnost na LibraryThing také je (a zakladatel ji může volitelně vypnout). U té verze seznamu uživatele aulsmith, kterou jsem uváděl, je taky vidět, čemu dal palce dolů, a že toho bylo (ale u všeho je krátká poznámka, proč dal palec dolů). Tohle vše a mnoho dalšího by se mohlo případně zavést v nějaké třetí vlně úprav seznamů. Teď považuju za hlavní udělat pořádně soukromé a osobní seznamy. V druhé vlně pak základ veřejných seznamů (sdílených a nesdílených). Ve třetí vlně pak to ostatní.
(pokračování předchozího příspěvku)
Závěr. Vše, o co nyní tedy uživatelé mají zájem, by splňoval jednoduchý systém seznamů: soukromý, osobní, veřejný sdílený a veřejný nesdílený. Vše podstatné jsem snad už řekl. Na závěr jen zopakuji: obyčejný strom je krásná a funkční rostlina, na kterou se každý rád dívá, rozumí jí, voní a děti po něm můžou šplhat. Dá se o něm ale taky napsat celá slohová práce nebo rovnou knížka (http://www.databazeknih.cz/knihy/borovice-66351). Toto z něj ale nečiní věc složitou a nepříjemnou, nýbrž krásnou. Jsem názoru, že tento systém by ze seznamů udělal jednu z klíčových sekcí, kvůli které by sem na databázi lidé chodili a která by krom komentářů zde na webu přinášela trvalou hodnotu. Už raději také pomlčím o vlivu seznamů na uživatele databáze (a už teď jich tu je přes šedesát tisíc), na jejich výběr knih, které je nepozorovatelně, ale v delším časovém horizontu významně a trvale ovlivňují. Podobné filozofské otázky o rozdílu mezi možností mít volbu, nebo být naopak svázán mocí dogmat (seznam nejlépe hodnocených knih nebo nynější nejvíce oblíbený seznam, který zůstane trčet na vrchu díky efektu nabalující se sněhové koule už patrně navždy) přenechávám šamanům ze Studia Kroměříž (https://www.youtube.com/watch?v=VdM0qQ9XQ6E). Na závěr pouze konstatuji, že by bylo přínosné od všech, co tuto přetaženou hrůzu přečetli, nechat na chvilinku letargického Oblomova spát a spolu se Štolcem odepsat alespoň stručnou zpětnou vazbu ve formě „Ano, to by bylo fajn, plus případně to nebo tamto.“ nebo „Ne, protože…“. Případně navrhli konkrétní systém, který bude co nejjednodušší a zároveň umožní vše potřebné podobně, jako se o to pokusila Jihorka.
Uvedu už jen pár stručných příkladů témat, která se už nyní na seznamech objevují a bylo by možné je založit jako veřejné sdílené seznamy zcela v duchu předchozího příkladu:
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/100-knizek-ktere-by-mel-kazdy-precist-70
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/zasadni-dila-sci-fi-165
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/detektivky-na-ktere-se-nezapomina-8
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/knihy-meho-detstvi-65
Dál ani nebudu pokračovat, protože by to byla většina z dosavad zveřejněných seznamů. Jen doplním, že je takový veřejný sdílený seznam také především mocný nástroj, jak hledat knihy s daným specifickým, ale netriviálním popisem. To byl můj druhý seznam, po kterém jsem toužil. Týkal se knih v jistém smyslu podobných Matce zemi od Hamsuna. Do detailů už ale zabíhat nebudu. Jistě každý zažil, že četl něco, co považoval za jedinečné a pídil se po něčem podobném. Zeptal se v diskuzi, kde se mu při troše štěstí dostalo jedné dvou odpovědí a téma opět zapadlo prachem. Pomocí veřejných sdílených seznamů by žilo na věky věků. Jaké to zralé plody by sklízely budoucí generace! (A všechno to je už nyní archivováno Národní knihovnou ČR – viz patička webu.)
4. Speciální příklad předchozího veřejného sdíleného seznamu (prosím opět nezaměňovat složitost popisu s jednoduchým a uživatelsky zcela přirozeným a přívětivým užíváním): nyní populární seznam Stalo se na… (samozřejmě ale i celá řada dalších). Nyní se v takových seznamech kumulují knihy, které se např. odehrály na Šumavě. Úplně všechny sakum prásk takové. Neřešil by toto štítek: stalo se na Šumavě? A není i mnohem příjemnější, že tyto štítky může přidávat ke knihám kdokoliv a nemusí psát zakladateli seznamu o zařazení? Důvod proč se nyní tvoří takové seznamy, vidím v tom, že pro toho, kdo by takto štítkoval knihy, není dostatečně motivující takové štítky přidávat, jelikož je to pracné a většina si patrně ani nevšimne, že tu nějaký takový štítek je.
Řešení: založit veřejný sdílený seznam zcela identický s předchozím případem vyjma jednoho rozdílu: na hlavní stránce seznamu by byla kolonka „Tento seznam založen na štítku: Stalo se na Šumavě“. (Opět upozorňuji na rozdíl mezi jednoduchostí a jednoduchostí.) Proč něco takového dělat? Kdokoliv se seznamu bude chtít účastnit, jednoduše si klikne na onen štítek a podívá se, které knihy by do něj mohl případně zařadit. Viděl by přehledný seznam všech takových knih. A z nich by si pak do své verze seznamu vybral jen ty, které vyhovují popisku u seznamu: to může být např. prosté „nejlepší knihy, jejichž příběh se odehrává na Šumavě“ nebo ale i „knihy ze Šumavy, v kterých si hlavní postava uřízla pilou ruku“. Nic z toho už štítek nezachytí, a navíc je samozřejmě to hlavní: možnost diskuze k tématu a možnost vidět doporučení jednotlivých uživatelů. Jiný příklad podobného seznamu je http://www.databazeknih.cz/seznamy/kocici-pohadky-291 . Zde by byl založen na štítcích: kočky, pohádky.
5. Příklad: http://www.databazeknih.cz/seznamy/dejiny-budoucnosti-2 . Seznam knih, které patří do světa Nadace. Každý, kdo by takový seznam vyplňoval, by do něj už z definice musel zařadit zcela stejné knihy, proto nemá smysl, aby si dělal každý uživatel svou verzi (pokud by chtěl mít přehled, co sám z toho četl, viděl by opět svá hodnocení u daných knih). Co takový seznam přinese? Kromě už zmíněného přehledu, co do Světa nadace patří za knihy a co jsem z toho četl či nečetl, bude opět takový seznam zobrazený na profilu každé knihy ze světa Nadace. Toto má jednu další klíčovou vlastnost: pokud nyní chce někdo o světě Nadace diskutovat, může tak učinit jenom na profilech jednotlivých knih (roztříštěné) nebo autorů (roztříštěné a ne nutně k tématu) nebo v diskuzi (časem zapadá prachem, nikdo ji tam nebude hledat). Takto budou moci ale opět snadno proudit zájemci o svět Nadace z profilů jednotlivých knih na jednu jedinou diskuzi. Časoprostorový trychtýř s velkým hrdlem. (U takového seznamu by také byl příjemný jednoduchý formulář na navržení knih autorovi seznamu, pokud by na něco zapomněl, aby se zbytečně nezaplevelovala diskuze či schránka soukromých zpráv.) (pokračování dále)
3. Příklad: budu pokračovat v příkladu 2. Očekávám, že kolegů, kteří mají podobný záměr jako já či už mnoho takových knih přečetli, by se o nich chtělo vzájemně bavit. Jako na zavolanou zrovna zlovlk v diskuzi založil toto vlákno: http://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/nobelova-cena-a-jina-oceneni-1598/str-1#new. Zlovlk nebo já nebo kdokoliv jiný, kdo by přišel jako první s podobným nápadem, by tedy založil seznam, kterému budu říkat např. „veřejný sdílený seznam“. Založil by ho s takovým názvem a s takovým popiskem, aby o něj měli ostatní zájem a nestyděli se ho účastnit. Toto je krásná zpětná vazba pro zakladatele, kterak nezakládat zbytečné seznamy, které nikoho vyjma jeho samotného nezajímají (pak by si měl založit osobní seznam). A jak tu už bylo řečeno dříve, v začátku by bylo nutné tyto seznamy v nějaké podobě kontrolovat a usměrňovat moderátory. Ne proto, aby si uživatelé říkali, co mi do toho má kdo co kecat, ale proto, aby si řekli: Jo, aha, na to jsem nemyslel a asi to tak bude opravdu lepší. Já i ostatní si tak užijeme víc zábavy.
Kdyby to tedy bylo možné, místo předchozího osobního seznamu bych založil veřejný sdílený seznam, Název by byl např.: Knihy laureátů Nobelovy ceny za literaturu. Takových je samozřejmě mraky, takže popisek by byl např.: Kdybyste měli sáhnout po knize laureátů Nobely ceny za literaturu, která by to byla? Pouze jedna kniha na jednoho autora. Může to být i taková, kterou jste zatím nečetli, ale jste přesvědčeni, že to je ta pravá. Zdůvodnění své volby a případné návrhy dalších knih pišme, prosím, do poznámek u daných knih. Další příspěvky k tématu jsou vítány ve zdejší diskuzi.
Řešení: sice jsem psal, že se budu věnovat jen otázce co a ne jak, ale zopakuji návrh, který pokládám za nejjednodušší možný a který přímo vyplývá z oné otázky co. Kdokoliv by se chtěl přidat, na tzv. hlavní stránce seznamu by bylo tlačítko např. „Vytvořit vlastní verzi seznamu“. Tam by si každý dle daných kritérií napráskal knihy (buď přes jejich profily, nebo pomocí jednoduchého vyhledávacího políčka podobného tomu, které je nyní na webu vpravo nahoře: po kliknutí na knihu z vysouvacího okénka, které se nyní během psaní do vyhledávacího pole zobrazuje, by se pouze místo přesměrování na profil knihy tato kniha přidala do daného seznamu). Na hlavní stránce seznamu by byl odkaz na jednotlivé verze seznamu všech účastnících se uživatelů a pod tím by se zobrazovaly všechny knihy, které už někdo z uživatelů na své verzi zmínil, a to seřazené podle nějakého kritéria (např. prostého počtu, kolikrát byla daná kniha zmíněna). A u toho by byla diskuze.
Výhody oproti všem nyní dostupným možnostem jsou zřejmé, ale některé z nich uvedu: každý má svůj seznam, kde má plán, co číst (u přečtených knih by se zobrazovalo hodnocení daného uživatele) nebo jen ty, co už přečetl. To záleží jeho volbě a na tématu seznamu. Ostatní by viděli, kdo má co na svém seznamu (jaké jsou to pak zmatky v diskuzi, když nikdo pořádně neví, co kdo četl a nečetl, jak se mu to líbilo…). Bylo by vidět pořadí nejčastěji zmiňovaných knih (toto má opravdový smysl především u různých seznamů typu Nej –a tady je už v zájmu oné jednoduchosti systému, mít to u všech veřejných sdílených seznamů stejné). Další výhoda je samozřejmě ona diskuze. Tady je dobré se pozastavit nad další důležitou podivuhodností: plynutí času. Podobné seznamy slouží svému účelu ne jeden den, kdy se na něm někdo chce vyblbnout. Osobně bych takový seznam užíval možná až nadosmrti. Není moji prioritou přečíst všechny tyto knihy za jeden rok a pak na to zapomenout. Tady by šlo opravdu o desítky let, kdy bychom ho já i ostatní užívali. Zlovlk tady založil diskuzi. Teď mu do ní pár lidí přispěje, ale za čas zas utichne. Ztratí se někde v chumlu ostatních témat. Málokdo rozbíhá opět diskuzi, do které už rok nikdo nepřispěl a nemá důvod se domnívat, že ji vůbec ještě někdo sleduje. Pokud tu diskuzi vůbec časem najde. Ale diskuze u seznamů by ze zřejmých důvodů patrně žila navždy. Byla by přes seznamy napojena na konkrétní profily uživatelů a přes profily knih i na knihy samotné, odkud by na tento seznam proudily další zástupy potenciálních spoluúčastníků seznamu či diskutérů. Někdo si přečte nějakou perlu a zmíní to v diskuzi, která může být klidně několik měsíců mrtvá, ale je velice dobrý důvod se domnívat, že na jeho příspěvek zareaguje ať už někdo z účastníků seznamu nebo náhodných kolemjdoucích, kteří se na seznam dostali ať už z profilů knih nebo uživatelů. No představte si, jak by takový seznam vypadal ne za týden či měsíc, ale za dva, za pět, za deset, za dvacet, za sto let! Jakých podnětných a krásně uspořádaných informací by se dostalo generaci našich pravnoučat! Filozofickou vložku o čase už raději vkládat nebudu a zájemce odkazuji na Mannův Kouzelný vrch.
Příkladů seznamů stejného ražení je spousty a spousty. Stačí náhlednou do nynější sekce seznamů. A zároveň s tím si uvědomit, jak to tam vypadá teď: roztříštěné, spousty podobných témat, která uživatele nespojují, ale rozdělují (Co se vlastně hodnotí tím tlačítkem Líbí se mi? Knihy na seznamu? Podobný vkus? K čemu to je? Ve výše uvedeném systému by se, pokud by to vůbec bylo nutné, hodnotilo jen a pouze téma daného seznamu. Spíš by stačilo řadit seznamy jen dle aktivity, tj. dle počtu uživatelů, kteří se ho účastní.) (pokračování dále)
Nuže uplynulo pár dní, uživatelé si začínají všímat, že tu je cosi jako sekce seznamy, a začínají objevovat její smysl. Pár se po smyslu už vrhlo pátrat sem do diskuze, naprostá většina si ho ale nejspíš domyslí tak, že se jednoduše podívají do sekce seznamy, pár si jich prohlídnou, a řeknou si buď, že to je chaos a nemá to smysl, nebo: „ Aha, tak takové seznamy si dělají druzí, tak to si udělám podobný“. Po čase se vyřádí, přestane je to také bavit, protože to bude jeden velký guláš a kolonka seznamy z horního menu zmizí, aby z toho neměl web ostudu.
Čtenářům se omlouvám za obludně dlouhé texty, ale tento bude snad už poslední takový. Elfos děkuji, že se jako jediná pokusila odpovědět na otázku z mého posledního příspěvku, ostatním děkuji, že znovu popsali, co od seznamů čekají. Pomíjím, že toto onen zmíněný systém z LibraryThing umožňuje a nebudu už hledat odpověď na otázku, jak by měl systém konkrétně vypadat (když si to po sobě celé čtu, konstatuji, že jsem se tomu stejně neubránil), ale co od systému seznamů jeho uživatelé očekávají. To je nakonec to, co asi každého zajímá. Onu konkrétní podobu jsem navrhoval jen proto, že už se v praxi jinde osvědčila a nic lepšího mne nenapadlo. Půjde jen o souhrn toho, co tu bylo už několikrát nezávisle na sobě řečeno plus pár poznámek a především příkladů.
Na úvod ještě k několikrát zmiňované jednoduchosti systému seznamů. Domnívám se, že není důležité „mít jednoduchý systém“, ale „mít ten nejjednodušší ze všech možných systémů, které splňují požadavky jeho uživatelů“. Jednoduché je házet odpadky na ulici. Přesto se lidé po staletích epidemií a smradu rozhodli, že si postaví kanalizaci a přečtené noviny budou házet do koše. Časem si také při procházkách kolem čoudících skládek za městem uvědomili, že ne vše se musí házet na jednu hromadu, ale je možné třídit papír, plast, sklo apod. I přišel pak po čase jeden filuta a řekl: Zaveďme si ještě kontejnery zvlášť na noviny včerejší, zvlášť na noviny předvčerejší a zvlášť na ten zbytek. Lid pravil: rovnováhu jednoduchosti a užitku nám nikdo narušovat nebude! A dotyčného zastřelili.
Zároveň prosím, aby nebyla zaměňována zdánlivá složitost a délka popsaného textu o daném systému se složitostí jeho užití v praxi. Návod k televizi bývá taky na desítky stran, ačkoliv si ji umí zapnout i tříletý prcek.
Konečně k seznamům. Smysl Databáze knih vidím ve dvojím: jednak diskutovat o knihách již přečtených a jednak hledat knihy nové, které si přečíst chceme. Spojovat čtenáře a vzájemně se obohacovat. Jak k tomu všemu můžou být nápomocné seznamy oproti již zavedeným funkcím jako klasická diskuze, štítky apod.?
Začnu od píky a s příklady, přičemž na předchozí otázku plně odpoví až příklady počínaje tím třetím.
1. Příklad: seznam dárků. Seznam, který nechci, aby někdo viděl, pro vlastní dobro těch, které těmito knihami budu chtít obdarovat. Bude-li takový seznam viditelný na profilu a obdarovaný se předtím na profil dárce podívá, pod stromečkem to moc velké překvapení nebude. Před takovou výpravou na nákupy si tedy utvořím soukromý seznam. U každé knihy si budu chtít poznamenat třeba pro koho je, v jakém knihkupectví ji mají apod. Zároveň si je budu chtít řadit podle osob, kterým je chci darovat. Jiný příklad: nemůžu uvést, je to tajné.
Řešení: soukromý seznam, který je viditelný pouze mně a má možnost poznámek a řazení knih.
2. Příklad: seznam knih laureátů Nobelovy ceny za literaturu, které si chci přečíst – od každého jednu (toto byl jeden ze dvou seznamů, kvůli kterému jsem zde seznamy vůbec navrhoval). Opět si potřebuji knihy řadit, nyní podle roku udělení Nobelovy ceny. Opět si chci dělat poznámky (veřejně viditelné): ke každé z knih si chci dát úryvek z proslovu při udílení ceny, který zdůvodňuje, proč zrovna tato kniha by mohla být ta pravá na seznámení se s autorem + případně poznamenat, které jiné knihy by připadaly v úvahu. Toto jsem si představoval, že bude seznam jen pro mě, který si na profilu bude moct případný zájemce pro inspiraci prohlédnout. Stejně jako to funguje už teď, u každé knihy vidím své hodnocení, čili je tím zároveň vyřešen problém, jak mít přehled, co už jsem četl či nečetl (viz ritterqa – ačkoliv ritterqa chápe ten seznam 100 knih, co musíte přečíst asi jinak, ale k tomu se částečně dostanu v následujícím příkladu).
Řešení: osobní seznam, který je viditelný každému na svém profilu a opět s možností řazení knih a psaní (veřejných) poznámek.
Obě tyto možnosti nyní vyjma řazení a poznámek fungují a pro začátek by, myslím, plně postačovaly. Následují seznamy, které by byly v nějaké formě veřejné a umístěné v sekci Seznamy a na profilech knih. (pokračování dále)
To jediné, o co mně šlo a co považuji za podstatné nyní v zárodku rozmyslet, je tedy pouze to, zda by zde byl zájem nastavit systém seznamů uvedeným stylem místo stávajícího. Bylo by to technicky trochu složitější, ale v případě zájmu patrně zvládnutelné: jde o podobnou věc jako mít u knihy její jednotlivá vydání. Pokud v tomto upraveném systému seznamů (osobní / poloveřejný / veřejný) tedy někdo vidí přínos oproti stávající verzi, pak to nejmenší, ale nejdůležitější, je toto Danovi zde naznačit (i těmi, co se do diskuze nezapojují; ačkoliv to tu asi moc čtené není). Jde o pouhou zpětnou vazbu a motivaci pro Dana, že by toto mělo smysl a vynaložená práce by nepřišla nazmar. (Sám bych tento traktát už taky nepsal, kdyby mi jedna dobrá duše do zpráv nenaznačila, že to za to snad přeci jen stojí.) Tak tedy prostá otázka do pléna na závěr: viděli byste v tomto upraveném systému seznamů přínos oproti stávající verzi?
Koka (20:19): „Na rozdíl od asam jsem přistoupila k věci úplně naopak - jsem založila a u dalších uživatelů podnítila založení seznamů, které přímo počítají s pomocí dalších uživatelů. Jejich cílem je zmapovat knihy, jejichž příběh se odehrává na nějakém konkrétním místě - zatím máme založeny seznamy tuším na 15 nebo 17 měst a lokalit - "Stalo se v ..." . A pokud by někdo proti temto seznamům argumentoval tím, že místo děje lze dát do štítku dané knihy, tak se ptám, proč se tak už dávno nestalo?“
Reakce: Ohohó! To je přesně myšlenka tzv. poloveřejných seznamů (viz má reakce na Metal Messiaha) - ale jen v případě, že by bylo cílem shrnout úplně všechny takové knihy, nikoliv jen čísi výběr oblíbených. Teď se vyjádřím speciálně k těmto seznamům jako Stalo se na Šumavě apod. Pokud vezmu v potaz zkušenosti s podobnými typy seznamů např. na LibraryThing, pak se to v praxi ujalo, ale jen ve smyslu nejlepší takové knihy (tj. spíše forma veřejného seznamu), nikoliv všechny: http://www.librarything.com/list/128/all/Best-Books-Set-in-London (Nejlepší knihy odehrávající se v Londýně). Tohoto seznamu se účastní 26 uživatelů, jejichž verze seznamu (jejich názor na nejlepší knihy z Londýna) si lze prohlédnout (Members: 26 participating members (show all)) a tyto jsou sjednoceny na hlavní stránce, kde se řadí dle skóre (např. počet seznamů, v kolika byla ta která kniha zmíněna). Plus zde na databázi, protože je přirozeně lepšejší než LibraryThing, by byla pod tímto hlavním seznamem možnost diskuze.
Pro vyčerpávající výčet se ujalo značkovat knihy pomocí štítků jako Odehrálo se na… Pak lze ale také založit tzv. seznam „založený na štítku (který se ale liší jen tím, že se na hlavní stránce pod knihami zmíněnými v jednotlivých seznamech objevují i všechny další knihy se štítkem, na základě kterého byl seznam založen). Příklad: seznam založený na štítku „San Francisco fiction“: http://www.librarything.com/list/973/all/Books-Set-in-San-Francisco . Na hlavní stránce seznamu jsou úplně všechny knihy označeny tímto štítekm. Každý si pak vyplní svou verzi jen s těmi, které četl (a třeba je považuje za přečtení hodné). Knihy, které se často zmiňují v jednotlivých verzích seznamů, pak ve společném seznamu získávají bodíky a dostávají se do popředí. Kromě toho, že jsou na hlavní stránce seznamu úplně všechny knihy s daným štítkem, není oproti seznamu Stalo se na…, který na štítku založen není, žádný rozdíl. Je to jen taková nadstavba (zde by byla zatím asi zbytečná). Ale samotné seznamy Odehrálo se na… tak, jak by měly fungovat zde v nynější verzi, by patrně nepřinesly jinou informaci, než jakou by přineslo prosté oštítkování takových knih štítkem Stalo se na… (Šumavě). Ale je mi jasné, že hmatatelný seznam přináší větší potěšení než jakýsi štítek, který je kdesi zašitý a nikdo si na něj třeba ani nevzpomene a nebude podle něj hledat. :-)
Na závěr ještě pár ukázek, jak takový systém funguje v praxi (omlouvám se za angličtinu, ale český příklad v záloze nemám; jde jen o veřejné seznamy):
* http://www.librarything.com/list/46/all/Favorite-Childhood-Books – téma: Oblíbené knihy z dětství; popisek: Knihy, které si budete navždy pamatovat, a možná je stále máte v knihovničce.; Účastní se 382 uživatelů, jejichž verze seznamů si lze prohlédnout zvlášť (show all nahoře u Memebers). Mnou odkazovaná stránka je hlavní stránka seznamu, kde jsou sjednoceny všechny verze. Např. na vrcholu hlavního (sjednoceného) seznamu je Lev, skřín a čarodějnice od C. S. Lewise – u toho jakési skóre (co by to mělo být, bychom mohli diskutovat; úplně jednoduše např. počet seznamů, v kterých je kniha zmíněna). Vedle zmínka, že je kniha ve 106 verzích seznamu a dále poznámky ke knize (zde např. uživatel anglemark poznamenává: Zimní krajina na druhé straně šatníku pronásledovala mou imaginaci celý můj život.)
* http://www.librarything.com/list/14/all/Best-Dystopias – Nejlepší dystopie: příklad seznamu pro inspiraci; podobný typ seznamu, jako je např. zdejší seznam Základní díla sci-fi
* http://www.librarything.com/list/35/all/Biggest-Disappointments - Největší zklamání: příklad masochistického seznamu na způsob Ztráta času
* http://www.librarything.com/list/1002/all/Top-Five-Books-of-2013: Nejlepších pět knih roku 2013: klasická topka
* http://www.librarything.com/list/440/all/Books-You-Read-During-High-School-For-School- - analogie seznamu Maturitní četba
* http://www.librarything.com/list/9841/all/Fish-Out-of-Water-The-Perils-of-Abroad - příklad, kterak seznamy mohou sloužit k doporučování zcela jasně specifikovaných knih, které se pomocí štítků zachytit nedají
* http://www.librarything.com/list/544/all/Sense-of-place, http://www.librarything.com/list/346/all/Narrative-verse-for-pleasure , http://www.librarything.com/list/4/all/Classics-you-know-you-should-have-read-but-probably-havent , http://www.librarything.com/list/29/all/Non-Fiction-Worth-Reading - a tak dále a tak dále…
(pokračování předchozího příspěvku)
3) Zakladatel seznamu v popisku uvede, že přijímá návrhy na případné změny v seznamu. Pokud mě bude zajímat názor na základní díla sci-fi od konkrétního uživatele, protože mu z nějakého důvodu více důvěřuji, nijak to nepoznám. Přispěvatelé do seznamu nebudou mít k dispozici svoji variantu seznamu (ano, můj seznámešek!). Seznam se buď rozplizne pod náporem kvant nabídek na doplnění, nebo autor autorkraticky rozhodne, že se vám na ty vaše nabídky vytento, protože to je nakonec jeho seznam. Nastanou hádky. Situace se s přibívajícím časem bude limitně blížit situaci v bodu 1) nebo 2).
Podobných seznamů je naprostá většina:
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/100-knizek-ktere-by-mel-kazdy-precist-70
Čekám nařčení, že takový seznam se přece neliší např. od onoho knižně vydaného seznamu 1001 knih, co musíte přečíst, než umřete. Na základě předchozího už to ale snad znovu vysvětlovat nemusím.
Pak tu jsou seznamy, na kterých se patrně bez dalších slov lze shodnout, že do veřejných nepatří (Metal Messiahovi se omlouvám, já to opravdu nedělám schávlně :-)):
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/ztrata-casu-168
Seznamy, které považuji za nejvíce přínosné, tj. netrpí předchozími neduhy jsou např.:
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/tolkienofilove-zbystrete-66 - Toto si nemyslím, že by šlo snadno v takto kompaktní a šumu zbaveném seznamu dohledat pomocí štítků. Poměrně jasně vymezený popis seznamu. Kdyby se z tohoto popisku odstranilo "Většinu z nich hrdě vlastním a dobře znám. Ostatní dlouhodobě a vytrvale lovím,..." mohl by z toho být zajímavý poloveřejný seznam, do kterého by i ostatní mohli posílat svá doporučení.
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/cesko-slovenska-krestanska-beletrie-23 - Romány nebo povídky (nikoliv tedy eseje, zamyšlení, promluvy či kázání) českých a slovenských katolických i protestantských autorů: toto si také nemyslím, že by šlo snadno pomocí štítků dohledat.
Takže mé závěrečné zhodnocení: v současné podobě málo přínosné, nevyužitý potenciál, očekávání několika zajímavých seznamů, které ale budou rychle zapleveleny - lidé budou seznamy vytvářet nápodobou, zaběhnou se nedobré myšlenkové vzorce ohledně seznamů a tím, co od nich čekat, které se budou těžko odstraňovat a přeučovat. Ucpaný odtok. Potopa. Nový začatek možný, ale s postupujícím časem čím dál tím obtížnější a bolestivější. Domluvil jsem. Howgh.
Poměrně obsáhlá diskuze k seznamům je k nalezení v sekci Pár nápadů na vylepšení webů (začátek: http://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/par-napadu-na-vylepseni-webu-593/str-8). Zpětná vazba danielsonovi pro případné změny do budoucna od těch, kteří by se touto diskuzí chtěli probrat, zde bude jistě vítána. (Kromě funkcí, které se mohou snadno přidat kdykoliv v budoucnu, jako např. vlastní řazení seznamů, veřejné poznámky ke knihám, diskuze u seznamu apod. jde především o systém, který je v uvedené diskuzi označen jako poloveřejné / veřejné seznamy a který by bylo záhodno vyřešit co nejdříve. Náznak: poloveřejné = totéž, co se nyní nazývá veřejný - knihy, které se neřídí autorovým názorem na dané knihy + případná možnost autorovi seznamu pomocí nějakého okénka u seznamu navrhnout knihy na doplnění); veřejné = seznamy, u kterého si každý uživatel může vytvořit svou verzi a tyto jsou pak sjednoceny na hlavní stránce seznamu (s možností snadno si prohlížet také verze seznamu jednotlivých uživatelů). Podrobnosti a příklady viz zmíněná diskuze.
Pár závěrečných poznámek k stávajícímu stavu po změnách.
Nápověda: líbí se mi ta část o štítcích, spousta seznamů to ale stejně nebere v potaz. Např.:
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/valecny-roman-128, http://www.databazeknih.cz/seznamy/sci-fi-a-fantasy-245, http://www.databazeknih.cz/seznamy/star-wars-204
Návrh: mít možnost při tvorbě k seznamu přidat štítky. Snadněji by se vyhledávaly seznamy s daným tématem (např. válka) a v nápovědě by mohlo být, aby se uživatel nejdříve dobře podíval, jestli seznam, který tvoří, bude obsahovat dostatečně specifickou skupinu knih oproti té, kterou by dostal při hledání pomocí štítků (http://www.databazeknih.cz/stitky/star-wars-242). (Nebo napsat nápovědu důrazněji a s příklady. A nechat každému odsouhlasit její přečtení.)
Další příklad, který je na hraně (dle popisku jsou to prostě knihy oštítkované jako humor či satira):
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/humor-satira-161
Další příklad (náplň tohoto seznamu ale stávající štítky nepokryjí - pod štítkem Šumava nejsou jen povídky, novely a romány, ale i naučná literatura a další. Jako román je ale oštítovaná jen jedna kniha a navíc, pokud vím, nejde hledat podle několika štítků současně: např. Šumava + novela + román):
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/stalo-se-na-sumave-255
Na LibraryThing takové seznamy seznamy sice frčí: http://www.librarything.com/list/421/all/Books-Set-in-Iowa, ale pokud by šlo tyto knihy najít pomocí štítků, jako mnohem zajímavější bych považoval nikoliv seznam všech knih ze Šumavy, ale právě jen ty osobní verze oblíbených knih ze Šumavy, tj. těch, které stojí za to číst + by k tomuto mohla být zajímavá tematická diskuze na hlavní stránce seznamu (toto by zrovna mě osobně zajímalo).
Jiný příklad (zde je v popisku alespoň specifikováno "..., kteří nám mají co říci."):
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/autobiografie-biografie-86
Tímhle posledním seznamem se dostávám k druhé potíži: seznamy, které tvoří nějaký autorův osobní výběr nejlepších knih. Takových seznamů je zde většina. Vezmu jiný příklad:
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/zasadni-dila-sci-fi-165
Vidím zde tři možnosti vývoje. Ani jednu dobrou. (Nic z toho, co teď řeknu, prosím pěkně, absolutně nemyslím nijak osobně! Tento seznam jsem si vybral zcela náhodou. Pokusím se jen ilustrovat obecné vzorce možného vývoje.)
1) Uživatelé si začnou tvořit vlastní veřejné seznamy knih, které považují, v uvedeném příkladě, za Zásadní díla sci-fi. Obrovský guláš. Nepřehledné. Místo jakéhosi stmelení základny sci-fařů pomocí veřejného seznamu Zásadních sci-fi děl s jeho variantami pro každého uživatele zvlášť tu budou tyto varianty náhodně roztroušeny. V případě diskuzí u seznamů se povedou rozkouskované diskuze na různých seznamech o tom samém. Vrozená souteživost povede k předhánění jednotlivých seznamů v oblíbenosti. Databází knih bude zmítat závist a beznaděj. Zavládne chaos!
2) Přijde zkušený sci-fista na DB a uvidí v seznamech, že už tu někdo vyplnil seznam Zásadních děl sci-fi. Prohlídne si ho a řekne si: Nu, tohle jsou fakt základní kameny sci-fi, tohle s přimhouřenýma očima, no a tohle tam nemá co dělat. Ale proč bych si měl dělat svůj veřejný seznam, když to tady v té bažině seznamů stejně zapadne a nikdo to nebude číst. Prvně zveřejněný seznam zůstane v seznamech viset jako ten jeden jediný správný, kam si budou začínající sci-fisté chodit pro radu, co číst jako první. Stane se z něj dogma (opět upozorňuji, že to nemyslím nijak osobně!).
Adria Orici: Dan by ale patrně raději slyšel důvod, proč to udělat. Že není důvod to neudělat, mi nepřijde jako nejvhodnější důvod, proč to udělat :-). Ona třímetrová betonová zeď s otevřenými dveřmi, které nelze zamknout, bezpečnosti nepřidá. Ale té práce ji postavit... A k čemu vlastně taková "bezpečnost"? Proč pak takové fotky dávat na ty internety? (Pouze řečnická otázka.)
Adria Orici: Máčknout na Print Screen bohužel nikomu zabránit nelze. Leda svázat ruce.
danielson: Pokud je to možné, přesunul bych celou zdejší diskuzi k seznamům do příslušného vlákna: http://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/seznamy-1593/str-1
Rozumím. Také jsem pro vyladění této jednodušší verze. Ovšem s tím, že bych jako veřejné seznamy nepovoloval seznamy, které jsou výrazně zatíženy vlastním názorem autora na dané téma (typicky různá TOP ale třeba i ty Zásadní díla sci-fi, Knihy mého dětství apod.) a ponechal možnost nastavit jako veřejné jen ty, které by v té pozdější byly vlastně v zavedené (nehezké) terminologii poloveřejné. Jinak se tu z toho stane nejspíš jeden obrovský nicneříkající guláš. Zároveň bych ale uživatele upozornil, že do budoucna je plánován systém veřejných seznamů a názorně je s celou myšlenkou seznámil: jednak se můžou těšit a jednak si nebudou předem zbytečně tvořit jako osobní právě seznamy, které budou moci v budoucnu vytvořit jako verze veřejných seznamů.
K tomu technickému řešení s mými skromnými programátorskými dovednostmi a bez znalosti zdejší architekrůry, bohužel, nemůžu sloužit. Intuitivně bych čekal, že pokud se tu na databázi užívá něco jako SQL (které neumím), mělo by jít každé knize nastavit něco jako primární a sekundární identifikační číslo: primární určuje knižní dílo a je pro všechna vydání knihy stejné a sekundární identifikační pak rozlišuje jednotlivá vydání. A třeba při sjednocování hodnocení všech vydání dané knihy bych čekal, že půjde zavolat nějaký příkaz jako: podívej se na položky s daným primární identifikačním číslem a vrať mi sjednocení všech hodnocení přes všechna sekundární identifikační čísla (tj vydání). Ano, takhle jednoduché to zcela jistě nebude :)
U těch seznamů bych si představoval, že se tedy osobní a "poloveřejné" seznamy implementují a vyladí ku spokojenosti většiny a přechod k veřejným už bude jednoduchý:
Někdo založí např. seznam Knihy mého dětství stejným způsobem jako osobní či poloveřejný a tím vytvoří svou osobní verzi seznamu (př.: verze oblíbených dětských knih uživatele mgblanz na LibraryThing - https://www.librarything.com/list/46/mgblanz/Favorite-Childhood-Books), která bude implementována zcela stejně jako osobní či poloveřejný seznam. Navíc se pouze tomuto seznamu přiřadí nějaké identifkační číslo indikující, že jde o verzi Knih mého dětství. Když si někdo bude chtít vytvořit vlastní verzi seznamu Knih mého dětství, klikne na hlavní sjednocující stránce seznamu (která se bude tvořit automaticky) na "vytvořit vlastní verzi seznamu". Tím si uživatel vytvoří seznam, který bude opět implementován zcela stejně jako kterýkoliv jeho jiný seznam (včetně způsobu přidávání knih od seznamu přes profily knih apod.). Rozdíl bude jediný: parametry seznamu jako název a jeho popis (či např. max počet knih v seznamu, pokud půjde o seznam typu TOP10 apod.) budou přednastaveny stejně jako u zakládajícího seznamu a nepůjdou změnit, aby byly pro všechny stejné. Plus tento seznam dostane opět nějaký identifikátor, že jde o verzi veřejného seznamu Knihy mého dětství. Vytvoření hlavní sjednocující stránky seznamu by mělo být už jednoduché a automaticky vygenerovatelné: knihy ze seznamů se stejným identifikátorem by se sjednotily na hlavní stránce (u knih by se samozřejmě nerozlišovalo vydání) (https://www.librarything.com/list/46/all/Favorite-Childhood-Books#).
Ale technicky tomu nerozumím, takže to se mi zdál jen takový sen.
danielson: Jistě, rozumím. Jen mně přijde, že třeba palcování tolikrát omílaného seznamu Knihy mého dětství (http://www.databazeknih.cz/seznamy/knihy-meho-detstvi-65) se bude vztahovat k samotným knihám v seznamu od daného uživatele, zatímco pokud by takový seznam byl veřejný s možností vlastních verzí a diskuze, palcoval by se naopak tento samotný seznam, tj. téma. V této (přechodné?) verzi by tedy mělo smysl tvořit pouze poloveřejné seznamy a nezaplácávat to seznamy, které by se později musely pracně převádět na veřejné (pokud by to vůbec takto zpětně bylo proveditelné).