strougy diskuze
pajonek: Předpokládám, že Block 109 bylo čteno v překladu mistra Melmotha ;-)
Vzhledem k stěhování do nového, nevybaveného bytu jsme s přítelkyní dostali hlavně praktické dary, ale naštěstí i na knihy došlo.
Roberto Bolaño - 2666
František Šmahel - Diví lidé (v imaginaci) pozdního středověku
13 či 29 by šlo, zbytek jsem v práci. A pokud by se to teda uskutečnilo v některém mně přijatelném termínu, tak bych přijel asi se slečnou, bylo by mi bez ní jinak smutno :-)
Práci v ten den nemám, jiné plány taky ne, takže bych se případně také stavil na kus řeči.
Mně to nakonec bohužel nevyjde, snad příště. Užijte si to.
Zatím ještě nevím, jak mi to vyjde s časem a penězma. Byl by problém, kdybych účast (ne)potvrdil až během příštího týdne?
Samozřejmě jsem pro, zvlášť po kladných zkušenostech ze srazů jiných webů. S Brnem nemám problém, z Prahy to je kousek.
Nu, sic je většina záznamů depresivních, tak se tam najde i pár takových, které mají k "lyrickému povrkávání" daleko. Třeba takový Morgenstern a jeho roztomilá báseň Problém
Kámen si letěl dál a dál,
ač neměl křídla, nemával.
Nu, přejme mu to, ámen.
Přesto však, jaký div se stal,
že může létat kámen!
Ha, tak si sešítek s nostalgií v duši zase pročítám a hle, i ten Vilík se tam našel.
William Shakespeare, Láska
Svízelná zášti, láskou svízelnější!
Ty rvavá lásko! Záští milostné!
Ty cokoli, jež z ničeho se rodíš!
Tragická hříčko! Těžkopádný vánku!
Obludná změti krásných přeludů!
Ledový ohni! Olověné pírko!
Churavé zdraví! Bědný spánku! Vše,
a přece nic. Toť láska, kterou cítím,
cit nelaskavý, který nenávidím.
nightlybird: Shakespeareovy sonety jsou sice krásné, ale když je člověk čte v rámci jedné knihy, tak bohužel po chvíli začnou svojí monotématičností poněkud splývat. Ale v několika případech jsem si říkal, jak by se některé sonety krásně vyjímaly na plakátech v metru na podporu rodičovství, až tak sugestivně dokázaly zapůsobit.
Malý modrý sešítek se konečně našel. Byl ukryt v knihovně mezi mnoha tu méně, tu více zajímavými knihami. A zrak mi zrovna padl na výpisky z Wernische...
byl jednou jeden
jeden nebo druhý
jako kdyby nebyl
a kdyby byl nebyl
bylo by to stejné
jako kdyby byl
nightlybird - Ou, náhodně sem nakouknu a hle, 15.04.2011 v 18:09:00 se zde objevila jedna z mých nejoblíbenějších básní od Skácela. Její přečtení mě opět velice potěšilo. Děkuji za připomenutí.
Chtěl jsem také přispět básní. Bohužel mám zde okolo stolu strašlivý bordel a malý modrý sešítek sloužící mi k zachycení zajímavých či krásných veršů se nachází čert ví kde. Snad tedy neurazí ukázka z Jarryho Ubu Spoutaný. Nalezeno ve velice vtipné Antologii černého humoru, které tímto dělám menší neplacenou reklamu:
TŘI SVOBODNÍ LIDÉ: Jsme svobodní lidé a tady je náš kaprál. - Ať žije svoboda, svoboda, svoboda! Jsme svobodní. - Nezapomínejme, že naše povinnost je být svobodní. Jděme pomaleji, sic bychom přišli včas. Svoboda je nikdy nepřijít na naše cvičení ve svobodě včas - nikdy, nikdy! Buďme společně neposlušní... Vlastně společně ne! Ráz, dva, tři! První bude neposlušný na ráz, druhý na dvě, třetí na tři a je to. Vynajděme si každý jiné tempo, i když je to náramně nepohodlné. Kaprála svobodných lidí budeme neposlouchat individuálně!
KAPRÁL: Nastoupit! (Svobodní lidé se rozptýlí) Vy, svobodný člověče číslo tři, máte tři dny kasárníka, protože jste se postavil s číslem dvě do řady. Teorie učí: buďte svobodní! Individuální cvičení v neposlušnosti - teď! Slepá a neúnavná nedisciplinovanost je největší síla svobodných lidí. K poctě... zbraň!
TŘI SVOBODNÍ LIDÉ: Mluvme v útvaru. Buďme neposlušní. První na ráz, druhý na dva, třetí na tři. Ráz, dva, tři!
KAPRÁL: Tempo! Číslo jedna, měl jste položit zbraň na zem a číslo dvě zvednout ji pažbou vzhůru. Číslo tři, měl jste ji odhodit šest kroků dozadu a svým chováním dát najevo, že jste pro naprostou svobodu. Rozchod! Ráz, dva, tři!
(Svobodní lidé se seřadí a odcházejí nestejným krokem)
Doufám, že letos už konečně vyjde několik let slibované Vize Codyho a Doktor Sax od Kerouaca, oznámení o novém románu od Eca mě taky nadchlo a na letošek je také v plánu vydání klasické historické dílo Feudální společnost od Marca Blocha, které mě také láká. Ale mnou očekávaných knih je samozřejmě mnohem více.
Andrys: Já třeba komentuju málo hlavně z důvodu prachobyčejné lenosti, navíc mi prostě přijde zbytečné psát pouhé výkřiky ve stylu "fakt výborná kniha" či podobně. Tuhle informaci se už člověk dozví z hodnocení dotyčného, tudíž není potřeba ji navíc vtělovat do komentáře.
Jinak v poslední době četbu dost flákám, sledování MS ve fotbale mi zabírá strašně moc času...
Velice rád mám Strach a hnus v Las Vegas, kdy se film plně vyrovná výborné předloze. Jsem celkem zvědavý, jak dopadne připravovaná adaptace Rumového deníku, jméno režiséra Bruce Robinsona přece jen nezní tak dobře jako Terry Gilliam...
Ještě v době studia na gymnáziu jsem četl obvykle minimálně pět knih za týden, nyní to je slabší, ale průměrně ty tři zvládám. Hodně záleží na tom, jak mi vyjde práce a kolikrát navštívím hospodu, dle toho se to úměrně zvyšuje/zmenšuje. Ale stejně mám pořád pocit, že čtu málo...
Já naposledy v antikvariátu náhodně objevil Záhadu koktavého papouška, druhý ze série Tří pátračů. Jelikož první díl byl jednou z mých nejoblíbenějších knih v dětství, tak mě to hodně potěšilo.
Hmm, já teda jedno určité místo nemám, obvykle podle nálady a toho, kde se zrovna nacházím. Ale s oblibou čtu v práci stejně jako Garik, těší mě, že čas věnovaný mojí nejoblíbenější činností mám proplacený :-)
A hudbu si ke knize pouštím vlastně vždycky, v tichu se mi na knihu soustředí nějak hůř...