switch.man diskuze
Kočka v literatuře?
Ta moje. Je to už starší slečna a vždycky, když večer čtu, tak jí přijde jako skvělý nápad - přesunout se z pelechu mezi mé oči a otevřenou knihu. Pokud to poloha četby umožňuje - klidně přímo na knihu. Následuje přeuskupování kompozice, aby byli všichni spokojeni. Kočka, já i kniha.. .)
L. Feuchtwanger - trilogie Čekárna.
A pokud ne celou trilogii, tak alespoň prostředí dílo Oppermannové (děj trilogie na sebe v podstatě nenavazuje, pouze jde chronologicky s historickým podtextem doby).
To mne fakt dostalo. Jak viděli Židé nástup nacismu v Německu. Údajně Hitlerem první odstraněné dílo. Velmi silné.
... ten přebal je už stejně jen takový fetiš.. Podle mne slouží - nebo primárně sloužil - k ochraně samotných desek knihy. Pokud má kniha přebal a pod ním jsou laminované desky knihy, už je přebal opravdu jen fetišem (ať osobním nebo marketingovým). Přebal měl význam hlavně v době, kdy měly desky nejčastěji textilní potah. Špína, prach, káva.. se z textilního potahu dostávají hůře (pokud vůbec) než z desek poplastovaných. Navíc se na přebalu mohl více vyřádit grafik, protože grafika na textilu má svá omezení a jak víme - obal prodává. Kdy jste naposled viděli novou knihu s textilními deskami? ... Mně osobně chybí.
Dnes v 90% slouží přebal k tomu, aby vydavatel mohl na přebal, který má shodnou grafiku s deskami, umístit "štempl" bestseller, jako by to snad mělo být zárukou kvality literatury. Přebal má tedy dnes jediný účel - říci ti - KUP MĚ, JSEM NEJLEPŠÍ!!! .)
21 pověstí z Brna - pořídil jsem loni, tak jsem zvědav .)
https://www.databazeknih.cz/knihy/urbar-povesti-brnenskych-227141
Kdyby někoho zajímala historie - historický dvoudílný román o pádu Babylonu:
https://www.databazeknih.cz/knihy/babylon-1-346589
Margita Figuli - https://www.databazeknih.cz/autori/margita-figuli-3771
Jedním dílem můžete splnit "slovenská autorka", druhým "válečná tematika" .)