Jacck diskuze u knih
Ztracená evangelia - pravda o křesťanství
ještě bych dodal, že kvalita jednotlivých knih uvnitř bible je hodně nevyvážená. Má nejoblíbenější kniha z celé bible je kniha Kazatel
http://onlineb21.bible21.cz/bible.php?kniha=kazatel
jejíž autorství se přisuzuje Šalamounovi
Nejmíň oblíbená kniha jsou asi Žalmy, které mne nijak neoslovují a jsou to často hloupoučké modlitby. Žalmy jsou zajímavé jen tím, že spousta hudebních skladatelů minulosti je zhudebnila
vlkodlaq, pro mě už je téma náboženství dávno vyčerpané. Kdysi, tak před 10-15-ti lety jsem chodíval diskutovat na ateistické forum Adama Romana (pseudonym jednoho slovenského fyzika a ateisty). Tam jsme to probrali zevrubně, od Anselmových důkazů boží existence až po věřící vědce. Prostě mě to téma dávno nezajímá a nevzbuzuje ve mně žádné emocionální reakce. To jestli je někdo věřící nebo nevěřící je mi celkem lhostejné. Mé osobní názory na víru jsou natolik komplexní, že je považuju za nesdělitelné - něco jako buddhismus, akorát jsem v tom zažel mnohem dál než většina buddhistů.
vlkodlaqu, pleteš si tu církev s Biblí, a pak hodnotíš bibli skrze svou nenávist k církvi. Ano, totality jsou zlé, ale kdyby tu nebyla církev, tak by tu byly jiné totality a páchaly by jiná zvěrstva. Koneckonců ty nejhorší diktatury byly ateistické (komunismus, nacismus). To nemá s Biblí co společného. Bible byla zneužita. A taky by se nemělo zapomínat na pozitivní věci, které církev přinesla.
Lenka, ten kometář mi přijde zbytečně agresivní (jen se podívej na použité výrazivo). Přijde mi, že autor si v něm plete hodnocení knihy s jakousi osobní nenávistí k náboženství či křesťanství. Osobně to vnímám jako nenávistný příspěvek.
Lenka, když tady tak pozoruju vlkodlaqovi exhibice, tak se ptám, co má tak asi za diagnozu či za poruchu osobnosti. Jeho nutkání se tady denodenně vyjadřovat k Bibli hraničí s jakousi formou nenávistné obsese.
Nejsem křesťan a pravděpodobně jím nikdy nebudu, přesto jsem Bibli přečetl s otevřenou myslí. Na Bibli se dívám spíš jako na velice zajímavý historický dokument obsahující soubor židovských mýtů. Starý zákon byl do písemné podoby sepsán někdy v 5. století př.n.l., ale líčí události z 1500-1000 př.n.l, které byly předávány ústní tradicí (praotci Izraelskéhé národa, Exodus z Egypta atd). Tj beru to jako analogii Starých pověstí českých, které byly skrze ústní tradice přikrášleny do podoby pohádek. Spíš je to zajímavý pohled do mentality pasteveckého národa z Blízkého východu. Mezi řádky lze číst o brutalitě té doby - vydloubávání očí, sekání prstů, zavraždění muže, pokud někdo zatoužil po jeho manželce. Pokud by skutečný Bůh měl být takový jako Bůh starých israelitů, tak s ním nechci mít nic společného - Bůh mstivý, ješitný, testující své věřící tím, že po nich chce obětovat vlastní děti, vyžadující oběti zvěře, Bůh nařizující a schvalující vraždy apod. Jsem si naprosto jistý, že Bůh izraelitů, tj. Jahve, je stejně falešný jako Baal, Moloch a další bohové starého zákona. Historie Blízkého východu byla historií válek a nevím proč by jeden národ měl být vyvolenější než jiný. Prostě vítěz píše historii. O novém Zákonu mám taky své teorie, ale ty si nechám pro sebe.
Ještě bych dodal, že nejoblíbenější částí Bible je pro mne kniha Kazatel
Kvalitního humoru není nikdy dost. Hned na počátku knihy dojde ke zničení země, protože stála v místě budoucí galaktické dálnice. Pouze Arthur Dent zničení přežije. Následně se na scéně objeví pandimezionální hyperinteligentní myši, odpověď na nejhlubší otázku vesmíru, a nesmí chybět mučení vogonskou poezií.