Metla diskuze u knih
Pokud jde o minelu někoho jiného a uvnitř knihy je vše (nebo alespoň téměř vše) v pořádku, pravděpodobně ze zvědavosti nakouknu. Obálka mě zaujala, anotace však odkazuje k mladšímu publiku. Uvidíme, občas mi young adult literatura stále ještě dokáže něco dát. Na pohled každopádně lákavé, snad York přitáhne i cílovou skupinu čtenářů.
"V roce 1798 dorazila dvojčata Morningstarrovi do New Yorku..."
K tomu lze dodat jedině cimrmanovské: "Ale byli roztomilá!"
K této knize jsem stvořila ne příliš lichotivý komentář, pokud si správně pamatuji, a zmizel neznámo kam. Proč se má člověk s těmi komentáři vůbec drbat, poctivě (leč pokud možno bez spoilerů) vysvětlovat, co se mu na románu nelíbilo, když tichý zásah cenzury spláchne veškeré úsilí a promarněný čas přímo do !%°;! ?
:-(
1amu: Díky, Jirko, rdím se a dmu pýchou, div neprasknu! Počkat... no jo, to byla asi jen polední zelňačka :-)
Kdybych měla odpovědět na nepoloženou otázku, proč tady na Databázi píšu, odpověděla bych slovy uhlobarona Ptáčka: "Mě to baví!" Dělám to pro sebe, ale moc mě těší vědět, že mám "své čtenáře" a někdy pobavím i je.
Děkuji za milá slova (také za to, jak se díky Tobě dozvídám zajímavé informace ze sfér, co často nespravedlivě zůstávají na okraji mého zájmu - cestování po světě i doma, různé osobnosti atd.) a s poklonou nápodobně.
Krtek. Zdeněk Miler vytvořil roztomilé, laskavé a dětmi milované zvířátko z otravného prevíta, který je nenáviděným postrachem většiny lidí, co pečují o zahrady. Snažím se u mého potomka proti tomuto pohádkovému vlivu bojovat, jakkoliv mé úsilí sabotují příbuzní kupováním knížek o krtečkovi. Ukazuji dceři, jak nám ten hrabavý zmetek plundruje záhonky. V zimě pouštím dítě na bobech z kopečka po krtincích a pak upozorňuji, jak krásně hladce by se jelo, nemít zahradu plnou boulí. Na druhé Vánoce moje ratolest dostala hru "Plácni krtka!", při které plastovým kladívkem útočí na rozsvěcující se čumáčky dotyčných záškodníků (nehrajeme bohužel moc často, jelikož neztlumitelný čínský "hudební" doprovod by v zuřivých záchvatech přivedl do blázince i neslyšícího flegmatika).
To už jsem však ve svém spravedlivém hněvu příliš odbočila od knížky, plné hezkých ilustrací Zdeňka Milera a krátkých, snadno zapamatovatelných rýmů Jiřího Žáčka. Obrázky i veršíky jsou tématicky odlišeny, jedna část se věnuje číslům, druhá barvám, jiná tvarům, další dobrým mravům atd., vše je doplněno jednoduchými otázkami. Kniha tedy plní mírně vzdělávací funkci pro špunty ve věku 2 až 4 roky, starší děti se mohou učit básničky a rozplývat se nad množstvím miloučkých zvířátek, případně se je pokoušet nakreslit.
Za sebe dávám uznalé čtyři hvězdičky, pátou nadšenou za dcerku. Nicméně! Doufám v zájmu toho přisleplého, asi hluchého, bez čichu, zkrátka nevystrnaditelného exempláře, se kterým už třetí rok svádím marnou válku, že si místo kalhotek s kapsami nechal vyrobit kevlarovou vestu a pevnou přilbičku. Jelikož jestli vystrčí čumáček z díry v okamžiku, kdy budu právě na zahradě sbírat produkty naší chlupaté továrny na exkrementy, mohla bych zapomenout na svou lásku k fauně i na zákony a toho šmejda prostě fláknout lopatou!
A teď koukám, já trubka, vložila jsem komentář pod jinou knihu s podobnou vizáží: "Krtek a jeho svět" je správný titul a tohle leporelo představuje pouze jedinou kapitolu. Omlouvám se za matení.
Ještě upřesním Tervovu dezinformaci: Legolas se samozřejmě vyskytuje už v Tolkienově trilogii "Pán prstenů", ale Jackson ho narouboval do své filmové verze "Hobita", v té knižní se Legolas nevyskytoval.