Adam Drda - knihy
Žánry autora
Fejetony, eseje Komiksy Literatura faktu Povídky Válečné Literatura česká
Štítky z knih
Židé druhá světová válka (1939–1945) Osvětim (koncentrační tábor) nacismus 20. století 21. století Česko, Česká republika Československo antisemitismus komunismus
Drda je 10x v oblíbených.
"... Další důležitou souvislost s 50. lety vidí Drda v tom, že mnoho obětí komunismu zemřelo ještě v 90. letech, kdy s nimi nikdo nestihl natočit rozhovor.
„To jsou výpovědi, které se v podstatě ztratily. To, co my sbíráme od roku 2005, bylo velmi důležité, ale už je to sběr něčeho, co zbylo.“
Tím pádem je „paměť národa“ už omezena. „Tím se snažím říct, že zlo toho režimu se týkalo nesrovnatelně většího počtu lidí, byly to celé rodiny, ne jen nějaký zlomek nějakých oponentů komunismu.“
„Ty příběhy člověku vstupují do života a vy se stáváte jejich součástí. Zajímavé je, že patnáctileté intenzivní pobývání s lidmi, kteří jsou často velmi staří, vás trochu odtrhuje od současné zrychlené a elektronické reality,“ všímá si dokumentarista.
Pamětníci jsou prý často lidé velmi odlišní a představují svět, který, který už neexistuje. „A to je na tom zajímavé: dnešní svět má s tím, co bylo v roce 1930, společného strašně málo. A tito lidé jsou takové mosty z tohoto starého světa do dneška.“
„Nacismu a navazujícímu komunismu se podařilo společnost úplně zničit. To neznamená, že by tady nebyli chytří lidé v naší generaci, ale to 20. století představuje strašlivý úpadek,“ shrnuje Adam Drda své zkušenosti s příběhy pamětníků a obětí represí dvou totalitních režimů. ... "
(CRo Plus, Osobnost Plus - 1.5.2021)
https://plus.rozhlas.cz/nacismu-a-komunismu-se-podarilo-spolecnost-znicit-20-stoleti-predstavuje-upadek-8480928