Komunistický manifest diskuze
Karel Marx (p) , Bedřich Engels (p)
Známý manifest komunistického hnutí představený světu hlavními věrozvěsty tohoto světonázoru, Karlem Marxem a Bedřichem Engelsem, vyšel poprvé německy v roce 1848. Jeho hlavním úkolem bylo představit program komunistů jak v teoretické, tak v praktické rovině. Zakončený legendární výzvou „Proletáři všech zemí spojte se!“ byl od doby svého vzniku přeložen do mnoha světových jazyků. Když ho v roce 1847 v Londýně jeho autoři připravovali, počítalo se s vydáním v angličtině, francouzštině, němčině, italštině, vlámštině a dánštině. Tento plán tedy ještě ani nekalkuloval s jeho šířením v Rusku, považovaném za zaostalý stát s nerozvinutým kapitalistickým řádem, kde by plánovaná revoluce neměla odpovídající podhoubí (v pozdějších letech již připouštěli Marx s Engelsem možnost jejího provedení i v ruských podmínkách). Netrvalo nakonec zas tak dlouho, než se objevil zásluhou anarchisty Michaila Bakunina první ruský překlad manifestu (1869). Další následoval v roce 1882 a pomohl zažehnout pozdější bolševické hnutí, které začátkem 20. století v Rusku realizovalo svoji bezohlednou variantu socialistické revoluce, při níž úplně „svrhlo celý dosavadní společenský řád“, jak psali autoři manifestu. S ruskou revolucí je přímo spojeno i toto česky psané vydání z roku 1918. Nejednalo se o náš první publikovaný překlad. Ten vyšel trochu překvapivě v roce 1882 v New Yorku přičiněním politického emigranta Leopolda Kochmanna, čeští čtenáři v podunajské monarchii si manifest mohli v rodném jazyce přečíst až zásluhou novináře Augustina Radimského a jeho překladu vydaného ve Vídni roku 1893. V tomto prezentovaném případě se jedná o pozdější, unikátní vydání, spojené se zárodky organizovaných československých komunistů. Jak známo, Komunistická strana Československa se ustanovila na karlínském sjezdu v roce 1921, nicméně již v květnu 1918 byla v rámci šíření proletářské revoluce v Moskvě vytvořena jakási československá sekce Komunistické strany Ruska (bolševiků). Primárně měla sloužit v rámci bolševického Komisariátu pro národnosti (který tehdy vedl Stalin) jako náborová organizace na získávání českých a slovenských zajatců pro Rudou armádu. Přesto se titulovala hrdě „Československá strana komunistů na Rusi“. Pod tímto názvem vydala také zmíněný Komunistický manifest, který byl opět zákonitě orientován na šíření Marxových a Engelsových myšlenek mezi českým a slovenských živlem v Rusku, tedy primárně zajatci, popřípadě příslušníky čs. legií. Jedná se o překlad nikoli ruského, ale šestého německého (autorizovaného) vydání z roku 1894.... celý text
Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 1918 , Ústřední výkonný výbor Československé strany komunistů na RusiOriginální název:
Manifest der Kommunistischen Partei, 1848
více info...
Diskuze o knize (5)
Přidat komentář
AD: Petas17, čítal som predmetnú publikáciu, dokonca s porozumením. "Prežil" som predmet "Historický materializmus", dokonca so záverečnou skúškou, čítal som aj iné knihy M.& E. dokonca aj časť spisov V.I.L. a napriek tomu si dovoľujem s Vami nesúhlasiť a svoju odpoveď umiestňujem tam, kam patrí, to jest do diskusie.
Nemyslím si, žeby som bol oslepený nenávisťou voči ľavici (aj keď nepoznám dôvod, pre ktorý by som mal salónnych komunistov radiť k ľavici). Myslím si, že ľavičiarom sa stáva človek až svojim životom a nie intelektuálnou "vatou".
P.S. Počas štúdia človek dostáva odpovede na otázky, ktoré si začne klásť až neskôr, po ukončení štúdia, v reálnom živote.
P.S.1. Nech sa Vám darí.