Komunistický manifest přehled

Komunistický manifest
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493110/bmid_manifest-komunisticke-strany-rw4-493110.png 3 135 135

Známý manifest komunistického hnutí představený světu hlavními věrozvěsty tohoto světonázoru, Karlem Marxem a Bedřichem Engelsem, vyšel poprvé německy v roce 1848. Jeho hlavním úkolem bylo představit program komunistů jak v teoretické, tak v praktické rovině. Zakončený legendární výzvou „Proletáři všech zemí spojte se!“ byl od doby svého vzniku přeložen do mnoha světových jazyků. Když ho v roce 1847 v Londýně jeho autoři připravovali, počítalo se s vydáním v angličtině, francouzštině, němčině, italštině, vlámštině a dánštině. Tento plán tedy ještě ani nekalkuloval s jeho šířením v Rusku, považovaném za zaostalý stát s nerozvinutým kapitalistickým řádem, kde by plánovaná revoluce neměla odpovídající podhoubí (v pozdějších letech již připouštěli Marx s Engelsem možnost jejího provedení i v ruských podmínkách). Netrvalo nakonec zas tak dlouho, než se objevil zásluhou anarchisty Michaila Bakunina první ruský překlad manifestu (1869). Další následoval v roce 1882 a pomohl zažehnout pozdější bolševické hnutí, které začátkem 20. století v Rusku realizovalo svoji bezohlednou variantu socialistické revoluce, při níž úplně „svrhlo celý dosavadní společenský řád“, jak psali autoři manifestu. S ruskou revolucí je přímo spojeno i toto česky psané vydání z roku 1918. Nejednalo se o náš první publikovaný překlad. Ten vyšel trochu překvapivě v roce 1882 v New Yorku přičiněním politického emigranta Leopolda Kochmanna, čeští čtenáři v podunajské monarchii si manifest mohli v rodném jazyce přečíst až zásluhou novináře Augustina Radimského a jeho překladu vydaného ve Vídni roku 1893. V tomto prezentovaném případě se jedná o pozdější, unikátní vydání, spojené se zárodky organizovaných československých komunistů. Jak známo, Komunistická strana Československa se ustanovila na karlínském sjezdu v roce 1921, nicméně již v květnu 1918 byla v rámci šíření proletářské revoluce v Moskvě vytvořena jakási československá sekce Komunistické strany Ruska (bolševiků). Primárně měla sloužit v rámci bolševického Komisariátu pro národnosti (který tehdy vedl Stalin) jako náborová organizace na získávání českých a slovenských zajatců pro Rudou armádu. Přesto se titulovala hrdě „Československá strana komunistů na Rusi“. Pod tímto názvem vydala také zmíněný Komunistický manifest, který byl opět zákonitě orientován na šíření Marxových a Engelsových myšlenek mezi českým a slovenských živlem v Rusku, tedy primárně zajatci, popřípadě příslušníky čs. legií. Jedná se o překlad nikoli ruského, ale šestého německého (autorizovaného) vydání z roku 1894.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Komunistický manifest. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (38)

tomas1291
16.03.2023 5 z 5

Komanifest jsem přečetl již před drahnou dobou, ovšem, dokud nebude sociální otázka vyřešena, je (alespoň pro mou maličkost) důležité se k němu stále a znovu vracet.
Na margo věci: Manifest mám 4x, z toho 2x v Aj od Penguina, v současnosti pracuji na překladu úvodního eseje z v 8o vydání.

Jrsnbl
08.01.2023 4 z 5

Spis, který je snad jedním z nejskloňovanějších ve společensko-politických debatách vůbec, ačkoliv jej pouhý zlomek debatujících doopravdy četl a snažil pochopit.

Stále v mnoha ohledech aktuální Manifest komunistické strany stojí za přečtení. Nezáleží na tom, zda se identifikujete jako pravičák, centrista nebo levičák, je nutné si tuto čtyřiceti stránkovou knížečku projít a třeba přijedete na to, jak se masám lidí povedlo svrhnout carský režim v Rusku.

Marx s Engelsem jsou ve spisu v mnoha věcech mimo jiné nadčasoví. Některé fráze a úseky lze s pohodou použít v díle popisujícím skutečnost dneška a čtenář je v klidu mohl přijmout bez otazníků.

"Dosavadní nižší vrstvy středních stavů - drobní průmyslníci, malí obchodníci a rentiéři, řemeslníci a rolníci - všechny tyto třídy klesají do řad proletariátu, zčásti proto, že jejich malý kapitál nestačí k provozu velkých průmyslových podniků a podléhá v konkurenci s většími kapitalisty, zčásti proto, že jejich odborná zručnost je znehodnocována novými způsoby výroby." - Karl Marx, Friedrich Engels


sabina5156
07.01.2023 4 z 5

Úplně prvně je nutné říct, že původní ideologie komunismu je samozřejmě zcela odlišná od té, kterou známe později. Marx popisuje několik jeho fází a my máme dokonce historickou zkušenost s jeho jednou podobou (tedy socialismus), samozřejmě, že celá jeho představa je zcela utopická a to si každý levicově smýšlející jedinec musí připustit. Komunismus ve své pravé podstatě totiž zcela eliminuje faktor lidskosti, který se odvíjí od každé emoce člověka - primárně je ale založen na nejjednodušším aspektu našich povah, tedy egu. Neexistuje tedy možnost, že by tento utopický idealismus v reálném světě fungoval. Ovšem, pro chudobou ničené carské Rusko se jednalo o jedinou alternativu, která přicházela v úvahu. Byla bych také velmi ráda, aby lidé přestali tvrdit, že Husité byli komunisti - samozřejmě je to obrovský nesmysl a jedná se o součást propagandy, kterou se snažili komunisté rozšířit (Jan Žižka 1955 je toho dokonalým příkladem). Kniha je zajímavá pro pochopení toho obrovského nesmyslu, že to komunisté mysleli dobře, samozřejmě to pro ně byla jen dokonalá iluze, kterou chtěli někomu předložit. Definice tohoto režimu se i dle Marxe totiž vůbec nezakládá na jakýchkoli restriktivních opatřeních, segregačních nebo utlačování obecně. Jedná se o dobrovolný a vědomí konsenzus obyvatel, který může fungovat pouze ve velmi útlé skupině obyvatel, přičemž i tato skupina potřebuje mít svou jednu autoritu.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Komunistický manifest v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených226x
ve Čtenářské výzvě11x
v Doporučených10x
v Knihotéce63x
v Chystám se číst60x
v Chci si koupit15x
v dalších seznamech3x

Štítky knihy

komunismus marxismus

Autoři knihy

Karel Marx (p)
německá, 1818 - 1883
Bedřich Engels (p)
německá, 1820 - 1895
Skrýt reklamy