Kyberiáda (20 povídek) diskuze
Stanisław Lem
Neúnavní konstruktéři Trurl a Klapacius – vzdálení potomci robotů, kteří se vzbouřili proti otrokářské tyranii lidí a uprchli do vesmíru, kde založili mocné říše – se nezastaví před žádným úkolem hodným jejich konstruktérského umu. Stroj skládající básně, stroj, který dokáže vyrobit všechno, co začíná na písmeno „n“, svět ve kterém jsou zrušeny hmota, prostor i čas, to jsou některé ukázky jejich dovednosti. Lze pouze žasnout nad invencí autora, který odívá své četné, neobvyklé a mnohdy zcela originální nápady do humorného hávu, čímž je zpřístupňuje nejširším vrstvám čtenářů.... celý text
Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: 2000 , BaronetOriginální název:
Cyberiada, 1995
více info...
Diskuze o knize (9)
Přidat komentář
PanPredseda - vzhledem k tomu, že vydání z roku 2000 má 416 stránek, kdežto vydání z roku 1983 jen 192, dá se to předpokládat, ta novější je zatím na cestě ke mně, takže to neověřím. ale obálku má hezčí ta starší.
Budu to muset doma zkontrolovat, ale myslím, že vydání z roku 1983 obsahuje rozhodně méně než 20 povídek, které jsou uvedeny zde. Takže by to skutečně bylo k rozdělení.
Hlavně to neberte jako vítku, ale jako info, jak se zapojit do obsahu databáze...nějak přenosně :)
možná chybí chuť, taky nechodím zametat sousedovu dílnu, i když jeho služeb někdy rád využiji. a byla by to brnkačka.
Ok, ok, opravy každého neberou. To beru. Jenom potom není na místě na něco poukazovat, když to člověk vlastně ani nechce změnit. Navíc, když má někdo obě vydání, oprava je pro něj vlastně...brnkačka :)
no mně se tedy nepovedlo prosadit oddělení vydání, a když vím, že admin brouzdá po diskuzích i komentářích, předpokládám, že kromě toho, co vyhodnotí za porušení diskuze, všimne si i upozornění na sloučení neslučitelného.
Jinak, nejsem ani majitel a ani admin a mým povoláním nebo koníčkem není udržovat ji v pořádku. Od toho, jak víme z překládání komentářů do diskuze a naopak (někdy téhož opakovaně), jsou tady jiní. Nahlašovat je dobrovolná aktivita, takže nevyužít jí nebo ji využít není o slabině, nebo o síle, ale o rozhodnutí. je tady nejedno vydání, které na první pohled nemá s jiným co společného a jsou sloučeny....
Tady se ukazuje ještě jedna slabina. Tentokrát uživatelů. Když narazí na chybu, nenahlásí jí, aby se opravila, ale píšou do diskuse dané knihy (poměrně častý jev), jak je to tady špatné. Občas nejen u té jedné knihy, ale celkově. Jenže tenhle obsah tvoří normální lidi, ne nějaká vyvolená nikdy se nemýlící entita.
Hledáním jaké povídky obsahuje kniha Noční směna v slovenském vydání jsem strávila poměrně dost času na netu. Požádala jsem o rozdělení vydání, slovenskému vydání dopnila povídky a podle výsledného počtu do názvu obou sbírek dopsala do názvu počet povídek. Ano, mohla jsem napsat do diskuse, že je to sloučeno špatně, svést to na databázi a jít dál. Ale moje řešení se mi zdálo lepší. Až vám dorazí druhé vydání, doporučuji stejný postup :)
Mmch, sloučená schválně jiná vydání jsou pouze ilustrovaná vydání původních neilustrovaných vydání, což je vedeno v názvu knihy, popřípadě anotaci. A pokud je někde něco špatně sloučeno, tak to se může stát, ale od toho je hlašení, aby se něco opravilo. A potom se tak stane :)
na cestě ke mne je snad toto vydání,rok 2 000, to z roku 1983 samosebou mám a je moc dobré, ale tohle má více stránek, snad i více příběhů.
tady se ukazuje jedna z mno slabin DK nerozlišuje knihy se stejným názvem, někdy i autorem a jednotlivá vydání, ač se od sebe mohou pořádně lišit.
Část díla
Altrusin, aneb pravdivý příběh o tom, jak poustevník Dobrycy zatoužil obšťastňovat vesmír, a k čemu to vedlo
Bajka o třech strojích, které vyprávěly králi Genialonovi
Cifříčkova výchova
1976
Jak byl zachráněn svět
1964
Konště
1971
Autorovy další knížky
1994 | Solaris |
1977 | Futurologický kongres |
1962 | Návrat z hvězd |
1981 | Pánův hlas |
1956 | K mrakům Magellanovým |
Ovšem když si tady rozkliknete "všech 20 částí díla", tak uvidíte i povídky, které z vydání z '83 nepamatuji (např. Cifříčkova výchova). Je to už ale dlouho, co jsem ho četl, tak to chci radši ověřit večer, až knihu vezmu do ruky.