Neočekávaná cesta diskuze

Neočekávaná cesta
https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60153/neocekavana-cesta-60153.jpg 4 6 6

O konverzi z buddhismu ke katolictví. Neočekávaná cesta je velmi osobním vyznáním Paula Williamse, anglického profesora religionistiky a bývalého čelného propagátora buddhismu, v němž vysvětluje důvody své konverze k římskokatolické církvi. Autor seznamuje čtenáře s vlastním duchovním vývojem a privátními souvislostmi svého obrácení. Jádro knihy nicméně spočívá nikoli ve výčtu soukromých důvodů příklonu ke katolictví, nýbrž ve věcné, filosoficko-teologické diskusi s buddhismem. Tu vede Williams z tradičních, novotomistických pozic a ostře v ní napadá buddhismus, především pro jeho sobecké pojetí člověka. Kromě polemiky s buddhistickým učením autor diskutuje i se současnou postmoderní filosofií a proti jejímu subjektivismu a relativismu klade víru v objektivní, jasně poznatelnou pravdu a mravní hodnoty.... celý text

Náboženství Biografie a memoáry
Vydáno: , Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK)
Originální název:

The Unexpected Way: On Converting from Buddhism to Catholicism, 2002


více info...

Diskuze o knize (1)

Přidat komentář

Eldar80
21.01.2017 1 z 5

Dokud jsem ještě plný dojmů, musím upozornit, že kniha je plná hovadin a různých nepřesností co se týče informací o budhismu. O to je to děsivější. Protože komentář už byl neúměrně dlouhý, napíšu zbytek sem:
Předně tato kniha vůbec nevrhá dobré světlo na školu Gelug jejímž představitelem je Dalajlama. Těžko však říct, zda za autorovu neznalost mohou jeho učitelé a nebo jeho neschopnost pochopit věci, na které zjevně neměl kapacitu. Jednak budhismus Boha nijak nepopírá, zkrátka jeho existenci neřeší. I pokud Bůh existuje, není s tím problém. Problém s ním bohužel mají ti, kteří v něj věří a mají pak potřebu vnucovat tento koncept ostatním. K jakým to vede výsledkům, ví každý člověk, co jen trochu zná historii.
Vůbec nechápu proč by víra v Boha měla být v rozporu s reinkarnací. V knize je to sice vysvětleno, ale mě to tedy smysl nedávalo. Williams asi nikdy v životě neslyšel o luriánské kabale, kde je gilgul:
https://en.wikipedia.org/wiki/Gilgul
(Williams upřímně nikdy neslyšel o mnoha věcech.)
Williams sice v knize zmínil problematiku dvou Karmapů, ale třeba úplně vynechal informaci o tom, že existují lamové, kteří si pamatují co je mezi smrtí a zrozením. Je to však logické, tyhle informace se křesťanům opravdu nehodí.
Jak je už obvyklé neuvádí žádné informace o Ježíšovi a jeho otci jak se o tom píše v Talmudu. O tom se dočtete zde:
http://olam.cz/forum/viewtopic.php?f=11&t=66
Udělejte si vlastní názor, třeba se jedná o hoax. Zkrátka Marie byla Panna. A je to katolická pravda... Že něco podobného existuje i v budhistickém okruhu svědomitě zamlčuje. Garab Dordže se narodil praktikující mnišce. Zde:
http://www.dzogchen.sk/garab-dordze-prahevadzra/
Sex je špatný, protože slouží pouze pro výrobu dětí. A my lidi jsme červi. Williams tak vyloženě ukazuje, že křesťanství může být vyloženě antispirituální. Co si o tom myslí Stanislav Grof je zde:
http://sedmagenerace.cz/text/detail/vedomi-je-nejhlubsim-tajemstvim
Vůbec se nedivím, že tomuto slovnímu průjmu napsal předmluvu kolaborant s islámem Tomáš Halík. Čtěte a blijte.
A čím bych ty chvalozpěvy měl zakončit? Williams říká, že zpověď je psychologicky přínosná a zmiňuje filozofa ze 13. století. Na prostě krása. :) No, každopádně, když to tak po sobě čtu, chápu proč mě spousta lidí nesnáší. Jenže já jsem amatér. Ten kdo 20 let studoval budhismus na univerzitě je Williams... Já 20 let studuju duchovno a dospívám úplně k jiným závěrům.