Rytier siedmich kráľovstiev diskuze

Rytier siedmich kráľovstiev
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335049/bmid_rytier-siedmich-kralovstiev-hiY-335049.jpg 4 1225 1225

Rytier siedmich kráľovstiev, ser Dunkan, vyrastal ako bezprizorná sirota v Kráľovskom prístave, kým sa ho neujal potulný rytier Arlan z Mincostromu. Bol mu otcom i učiteľom, vštepil mu rytiersky kódex, zmysel pre česť a spravodlivosť i bojové umenie rytierov. Po jeho smrti Dunkan zdedil meč a tri kone, no najmä ctižiadosť presláviť sa ako najlepší z rytierov. George Martin umiestnil príbeh do dávnoveku, keď v Západnej zemi už dvesto rokov vládli potomkovia Aegona Dobyvateľa, ktorí zjednotili Sedem kráľovstiev a ukuli Železný trón. Aegon Piaty uznal právo na trón aj svojmu ľavobočkovi Daemonovi. Ten sa vzbúril proti svojmu nevlastnému bratovi. Jeho povstanie bolo potlačené na Červenom poli, no rozdelilo celú ríšu na dva tábory. Nepredvídateľný a napínavý príbeh mapuje storočie pred udalosťami v Hrách o tróny. Znovu sa stretávame s mocnými, nám už známymi rodmi, tentoraz však nezdieľame intrigy mocných, ale sledujeme dobrodružstvá potulných rytierov a ich panošov. Osobitý štýl autora, drobnokresba charakterov, intrigy a závisť či rytierske súboje nám nedovolia pustiť knihu z ruky.... celý text

Literatura světová Novely Fantasy
Vydáno: , Tatran (Bratislava)
Originální název:

A Knight of the Seven Kingdoms, 2015


více info...

Diskuze o knize (19)

Přidat komentář

Nevada
22.09.2017 5 z 5

Ke komentáři dextermana: Příběhy Dunka a Egga HBO natáčet nebude.

Nevada
04.03.2017 5 z 5

Můžeš naprosto bez problémů. Děj se odehrává 90 let před Hrou o trůny.


dia.riedl
04.03.2017

Můžu si tuhle knížku přečíst, i když neznám Game of thrones? Myslim, jestli to nějak nesouvisí s dějem GoT. Líbí se mi ten námět, tak budu ráda za odpověď :).
Děkuju

PierReVesper
28.10.2014 4 z 5

Nevada: Myslel jsem to veskrze k tomuto:

Reach - Flowers - Kytka/ Květina? - tady si taky nejsem jist vlastně
Westerlands - Hill - Kopec
Iron Islands - Pyke - "Štít"
Riverlands - Rivers - Řeka
Dorne - Sand - Písek
North - Snow - Sníh
Vale - Stone - Kámen
Stormlands - Storm - Bouře
Crownlands - Waters - Voda

Nevada
27.10.2014 5 z 5

Martin prohlásil, že momentálně se hodlá soustředit jen na Píseň, povídky by měly jít stranou. Ale jak Mistr sám praví, slova jsou vítr :)

Pyke - v sáze překládáno jako Štít. Bastard i hrad.

PierReVesper
27.10.2014 4 z 5

Teď i doufat, že vyjde i ta Princezna a královna, potažmo později další kniha, která spojí tyto novely, protože na sebe navazují a třeba přibude i nějaká nová, třetí.

Nevada: Mě se zase Hořkoplát vůbec nelíbí.

A jaký je prosím vás překlad pro bastarda Pyke? Nemůžu si vzpomenout. Díky.

Zlord Antiježíš
26.10.2014 5 z 5

Nevada: To zní logicky, s těma Mizerama.

Nevada
26.10.2014 5 z 5

Já zase změnu z Hořkoocele na Hořkopláta vítám. Líp se to čte, líp to zní. Navíc to mohlo dopadnout podstatně hůř. Že Rivers skončil jako Potok, to mě naopak mrzí hodně. Opravdu moc.
Taky mě trochu mrzí přejmenování Řekotočí. I když vím, že tenhle název není přesný, tak se mi osobně velice líbí.

Kniha Mizerové bude nejspíš v originále Rogues, takže ta povídka bude The Rogue Prince. Princezna a královna vyšla ve sbírce Dangerous Women.

http://en.wikipedia.org/wiki/Rogues_%28anthology%29
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Rogue_Prince

Zlord Antiježíš
26.10.2014 5 z 5

PierRe Vesper: Jo, píšou že tam bude příběh z Písně ledu a ohně. To bude Princezna a královna. Už se těším, samozřejmě. A krom toho furt doufám že už vyjdou v originále Vichry...příští rok.

PierReVesper
26.10.2014 4 z 5

Messiah: Pokud budu brát, že Bloodraven je Three-eyed crow (což určitě je), tak se třeba právě přejmenoval, aby nebyl poznat, ale stále zůstal u havrana/vrány. Třeba to Martin do vysvětlí v dalších knihách. S těmi překlady jmen si to měli ustálit už na začátku, jestli překládat, nebo ne a pokud ano, tak všechny. No uvidíme.
Už mám dočteno, nadšen jsem byl hlavně popisy znaků lordů, protože jako fanouška/laika heraldiky mě tohle extrémně baví.
Na obalu se taky píše, že přístí rok vyjde antologie nazvaná Mizerové, kde bude taky nějaký příběh z Martinova světa.

Zlord Antiježíš
24.10.2014 5 z 5

PierRe Vesper: S Hořkoplátem jedině souhlasím. Hořkoocel je dobré jméno a není důvod měnit ocel na plát. U Krvevrana si moc nejsem jist. Bloodraven v originále. Nejdoslovnější překlad by asi byl Krvavohavran (ale možno i další: Krvehavran, Krvavýhavran, Krhavran?), ale na tom aby si člověk držku zlomil. Rozhdoně mi nerve oči (uši), když se u slovního spojení vynechá konec prvního a začátek druhého slova oné složeniny. Myslím že u Krvevrana se trošku ustoupilo přesnosti k prospěchu výslovnosti a je to jedině dobře. SPOILER: Ostatně Bloodraven, ač není Bloodcrow, Brana k sobě také zve pomocí vrány a ne havrana (mám teď na mysli ve vlastní sáze Píseň ledu a ohně). KONEC SPOILERU.
Trošku větší problém mám také s bastardy, kde v originále mám pocit že nesou příjmení RIVER a zde POTOK. Vše jsou to ale detaily točící se kolem jmen. Jak to čtu, všímám si jiných a výrazných předností tohohle překladu. Za vše upozorním třeba na to, jak si Podaný pěkně pohrál se zbraněmi. Tam nic nezanedbal. Občas se mihne archaický výraz který tomu dodává šmrnc. A nebo šetrně a velmi vhodně (což je skoro nevídané) použitý vulgarismus.
Moc ale nechápu proč mapu na předsádky netvořil někdo, kdo alespoň trochu ví o co jde a jak co ať Podaný, nebo Březáková překládá. Obrázek na obálku a technické provedení knihy na jedničku. Nad komerčním tahem odkazujícím na seriál na obalu dokážu přimhouřit oko. A velice sympatická je nejen hláška "Převod části jmen a názvosloví byl pořízen s přihlédnutím k překladu Písně ledu a ohně Hany Březákové, vydavatelství Talpress" která je možná nutností kvůli autorským právům, ale především tenhle čin který pro čtenáře Argo udělalo. Jednoduší se tímhle nezabývat a neřešit autorská práva s Talpressem by určitě jednoduší bylo, ale mi jsme se mohli dočkat mnohem více odlišností, často možná záměrných.

PierReVesper
24.10.2014 4 z 5

Podle mě má každý z těch překladů své světlé i tmavé stránky. Teď už se mi taky více zamlouvá Ruka, taky z toho důvodu co napsal Messiah, ale ten Krvevran a Hořkoplát ne. Bittersteel, už jen podle rozložení a přeložení to je hořký a ocel a Hořkoocel není vůbec špatné a Krvevrana jsem rozebral v předchozím komentáři. Zatím jsem v polovině knihy, takže jsem se ke všem překladům ještě nedostal.

On i samotný překlad Duncana je takový půl napůl. V jednom případě čteme Duncan(Danken) a pak při Dunk co vypil truňk čteme (Dunk), aby se to rýmovalo s tím truňkem. Ale to je jen taková maličkost. :-D

Zlord Antiježíš
19.10.2014 5 z 5

Mystery13: Přesně z toho důvodu co jsi popsal, jsem přesvědčen že ruka je zde vhodnější. Vzpomeň si, že se nejednou už ve Hře o Trůny Robert svěřuje Eddardovi, že pobočník vládne, zatímco král si užívá.
Další případ je vláda Tyriona ve střetu králů a dále vláda Tywina dále...moc je především v těchto případech v rukou "pobočníka" a král, Joffrey, nebo později Tommen je většinou pouze reprezentativní. U Tommena je to dáno věkem, jasně, ale Joffrey si zábavné chvilky vlády užívá. A Roberta věkem už určitě neumluvíš. Přesto když za ním Eddard několikrát přijde s problémem, nechce ho řešit a nechá ho na své pravé ruce, zatím co se jde opít, nebo si užívat s děvkama...

Bohužel pochybný překlad p. Březákové už je pevně zakořeněn a těžko si budeme zvykat na jiný, byť mnohdy lepší. Stejně jako nás ve snech budou neustále strašit obálky Talpressu. Brrr

Lettrice
17.10.2014

Když zrovna ten pobočník byl předtím dost nepřesný překlad. Hand of the King vzhledem ke svým pravomocem prostě není pobočník. Ruka krále je rozhodně přesnější. Občas mi přijde že ten původní překlad ty pojmy a jména házel dost od boku. Podaný si s tím asi víc pohrál.

PierReVesper
15.10.2014 4 z 5

No jasně otázka zvyku, když po pěti knihách si mám místo pobočníka zvykat na Ruku. A ten zmínění Krvevran mi přímo bije do očí. A to už jen proto, že bych raven překládal spíše jako havrana než vránu a někde už jsem četl překlad Bloodraven jako Krvavohavran. Nevím, nevím, spíš bych ty přídomky nepřekládal. By mě pak zajímalo, jak přeloží to Rivers?

Zlord Antiježíš
14.10.2014 5 z 5

Myslím, že tak příšerně, jako v prvním vydání Hostiny pro vrány, to dopadnout nemůže! Už se těším!!!

Nevada
14.10.2014 5 z 5

@PierRe Vesper
Nebude to tak hrozné. Některé názvy a jména budou jiné, ale je to jen otázka zvyku. Rozhodně to nebude nic těžkého k pochopení.

Eluška
13.10.2014 5 z 5

Jupííí

PierReVesper
10.10.2014 4 z 5

Moc se mi nezdají ty překlady těch jmen... no uvidíme.