Solaris diskuze
Stanisław Lem
Při vesmírné výpravě na dalekou planetu Solaris se astronauti nečekaně setkají s bytostmi vybavenými inteligencí založenou na odlišných, lidem neznámých principech. Je totiž součástí živého organického oceánu, jenž dokáže zhmotnit nevyslovené lidské myšlenky, a dokonce vytvořit kopie dávno zemřelých lidí. Zoufalé úsilí výzkumníků, kteří vzdorují nepochopitelným jevům a nasazují životy, aby prolomili bariéru odlišnosti nebo jí alespoň porozuměli, přináší fascinující zkušenost. Snaha o porozumění mezi jinak myslícími může vyjít naprázdno, pro účastníky je však přesto zásadně důležitá, protože otevírá psychologický pohled do jejich vlastního nitra a odkrývá rozporuplnou lidskou přirozenost. Solaris Stanisława Lema patří k světovým vrcholům žánru sci-fi. Kniha byla zfilmována už dvakrát, nejprve Andrejem Tarkovským a později Stevenem Sonderberghem, jehož film dosáhl mimořádného úspěchu – snad i proto, že režisér pokládá Lema za největšího sci-fi spisovatele všech dob.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2014 , Leda , RozmluvyOriginální název:
Solaris, 1961
více info...
Diskuze o knize (2)
Přidat komentář
Knihu vlastním už delší čas, ale jelikož obě filmová zpracování mě ani trochu neoslovily, tak se ji ani neodvažuji číst i přes velmi dobré hodnocení.
Štítky knihy
vesmír zfilmováno polská literatura hard sci-fi technothrillery
Autorovy další knížky
1994 | Solaris |
1977 | Futurologický kongres |
1962 | Návrat z hvězd |
1981 | Pánův hlas |
1956 | K mrakům Magellanovým |
Tohle asi do komentárů ke knize nepatří, ale chtěla jsem dopsat pár úvah, které ve mě kniha probudila.
Kdyby náš pozemský oceán byl živý, poznali bychom to? Tím, že nekomunikuje tak jako komunikujeme my, nebo třeba včely, omezený svou hustotou a místem pobytu se nemůže bránit nákaze, která ho zabíjí a která je vzhledem k němu drobná a jednotlivě nepostřehnutelná. Oceán v knize jednotlivé návštěvníky viděl, vnímal, i když byli vzhledem k němu menší než bakterie na našem těle. Mohl tedy reagovat. Ale skutečný oceán těžko postřehne něco tak mrňavého jako je člověk, který do jeho vln noří nějaký předmět. Pocítí snad až větší zásahy, bomby atd, ale může si spojit tu bombu, která v něm zničila množství ryb s tím mrňavým nic, které proletělo nad jeho hladinou, nebo s tím, které sedí někde ve Washingtonu? Těžko.
Teorie o živé Zemi, Gaie, jsem slyšela. Nevím, jestli se tím někdo opravdu vědecky zabývá. A i kdyby to dělal, dopadl by stejně jako ti vědci, kteří století zkoumali oceán na Solarisu a nezjistili zhola nic, jen spousty teorií. Člověk asi nemá kapacitu na to, aby mohl pochopit něco takového, co se nedá přirovnat k němu samotnému. Nepodobá-li se zkoumaný život v některém ohledu člověku, není to život?