Stěhování národů diskuze
Jarmila Bednaříková
Dávným a dnes jen obtížně překonávaným nedostatkem české historiografie je fakt, že se přespříliš soustřeďovala na dějiny národní na úkor dějin evropských a světových. Proto nám dosud chybí původní práce o řadě klíčových momentů evropských dějin, a to dokonce i o tématu tak závažném, jako je epocha stěhování národů. Dílo brněnské historičky Jarmily Bednaříkové představuje tak první monografické zpracování této převratné epochy evropských dějin v naší odborné literatuře, kdy mezi jiným přišli do české kotliny i naši slovanští předkové. Počátek tohoto období klademe do 3. století n.l., kdy výrazně zesílil tlak germánských kmenů na slábnoucí říši římskou. Další mohutný impuls pohybu barbarských kmenů dali na konci 4. století asijští Hunové. Poté již následoval vír dramiatických a skoro nepřehledných dějů, v němž se rychle střídala jména jako Vizigóti, Ostrogóti, Skirové, Alani, Avaři, Vandalové a další a další. Konec říše západořímské roku 476 znamenal uprostřed těchto zmatků jen málokým zaznamenanou epizodu. Až říše franská dokázala vnést alespoň načas do těchto násilím provázených dějů určitý řád. Velkým kladem práce je to, že autorka se nespokojila jen s vylíčením barvitých a napínavých událostí, ale soustředila se též na skutečnosti, které rozhodovaly o dalším evropském vývoji: na šíření křesťanství, které se stalo základem celé evropské kultury, a na formování nového společenského uspořádání, feudalismu. Kniha určená pro širší čtenářský okruh, ale zakládající se na vlsatní autorčině badatelské práci, znamená jak velký přínos odborný, tak poutavý čtenářský zážitek.... celý text
Diskuze o knize (1)
Přidat komentář
Autorovy další knížky
2003 | Stěhování národů |
2006 | Stěhování národů a východ Evropy: Byzanc, Slované a Arabové |
2017 | Stěhování národů a sever Evropy: Vikingové na mořích i na pevnině |
2009 | Frankové a Evropa |
2012 | Attila: Hunové, Řím a Evropa |
Kniha Stěhování národů od Jarmily Bednaříkové představuje velmi osobitým stylem dramatické období evropských dějin na rozhraní starověku a novověku, kdy se rozložením západořímské říše změnila mapa našeho kontinentu. Zábavné a poučné čtení z edice Historica.
Autorka Jarmila Bednaříková ve své knize Stěhování národů z edice Historica láká své čtenáře na výpravu do pozdně antického období. Svým osobitým stylem popisuje velmi zajímavým způsobem pohyb jednotlivých barbarských národů napříč celým evropským kontinentem. Konkrétně se v této knize ocitneme v čase na rozhraní starověku a novověku. Tato doba měla totiž nejvýznamnější vliv na uspořádání našeho kontinentu, kdy se rozložila západořímská říše.
Autorka působící na katedře historie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, předkládá v této populárně vědecké knížce vlastně první původní pokus naší historiografie o výklad onoho dramatického období evropských dějin na rozhraní starověku a novověku. Pokud patříte mezi fanoušky historie, tato kniha vás doslova ohromí. Autorka zde totiž velmi podrobně popisuje již známá fakta, ale přináší čtenáři i zcela nové skutečnosti a osobité pohledy na toto období, kdy mezi jiným přišli do české kotliny i naši slovanští předkové.
Podívejte se na dávnou historii okem zkušené znalkyně historie
Ačkoliv je to z historického hlediska škoda, období zvané Stěhování národů není pro širší veřejnost příliš známé, jelikož v hodinách dějepisu není dostatečně zahrnuto v osnovách. Pro lepší představu si uveďme známou legendu o Beowulfovi, který se do podvědomí dostává díky filmografickým počinům.
Jarmila Bednaříková v této knize Stěhování národů na 413 stránkách líčí dechberoucí historické události s přesnými údaji společně s příběhovými linkami, které vás vtáhnou do děje a pomohou přiblížit tamní situaci i naprostým laikům.
Námi představovaná kniha se zaměřuje na rozpad římského impéria a národy, mezi kterými nalezneme například Franky, Vandaly, Huny nebo Góti. Nezapomíná ani na vliv a způsoby tamního křesťanství a christianizaci. Z pohledu Evropana se jedná o velmi důležité období, ve kterém se začala utvářet a zároveň rozdělovat Evropa do podoby, jak jí známe dnes.
Nutno podotknout, že čtenář se v knize na vlastní kůži přesvědčí o tom, jak krutá tehdy doba byla. Raně středověká Evropa byla místem plného násilí, zotročování a vražd. Mezi řádky se například dozvíte o tom, jak dramatický proces zde byl při prolínání rozličných kultur snažící se zabrat co největší kus evropského kontinentu. Náš světadíl se stal domovem a bojištěm nejen pro křesťany. O své slovo se stále hlásí i kulturní dědictví antiky a navíc se po celém kontinentu usazují barbarské civilizace. Právě v tomto období se na nynějším území České republiky usazují naši dávní slovanští předci.