Záhada hlavolamu diskuze

Záhada hlavolamu
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175628/bmid_zahada-hlavolamu-63d7f42fe816c.jpg 5 2870 2870

Stínadelská trilogie série

1. díl >

Tato dobrodružná kniha je napsaná čistě spisovnou češtinou, v přímé řeči hovorovou.. Obsahuje mnoho kapitol na asi 180 stránkách, místy s obrázky. Kapitoly na sebe navazují. Hlavními hrdiny jsou Rychlé šípy - Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Rychlonožka, Červenáček. Kluci Rychlích šípů bydleli v části Druhá strana a nepřátelili se s částí Dvorce. Kniha začíná zápasem mezi Rychlými šípy a Dvoreckými. Rychlé šípy si vyrobí časopis - oběžník, ve kterém budou informovat Druhostranecké o všem, co se děje jak na straně jejich, tak na Dvorské. Jmenuje se Tam Tam a samozřejmě by to nebyli Dvořečtí, kdyby se neopičili. V těchto časopisech se navzájem předhánějí v různých faktech a zvláště když se někdo zmínil o ježku v kleci, tak se každá strana snaží získat o něm informace. Rychlé šípy objeví deník Jana Tleskače - chlapce, který měl u sebe tento hlavolam a uměl ho rozluštit. Zjišťují, že byl zabit jistým panem Em, ovšem tak nenápadně, že to doposud vypadá jako nehoda a zjišťují, že Jan Tleskač také vynalezl létající stroj, který však při prvním pokusu poškodil a proto ho zase rozložil. Červenáček partu zradí, ale ke konci knihy se opět všichni spřátelí. Na straně Stínadel, kde se vše odehrálo, objeví u tamních chlapců ježka v kleci, konkrétně u jejich náčelníka. Bohužel při volbě nového vůdce, kdy parta pomůže jednomu uchazeči ukázat návod na vyndání ježka z klece, který objevili v deníku, se zjistí, že otec druhého uchazeče je ten Em a snaží se se synem dostat toho ježka, neboť ví, že je v něm ukryt plán létajícího stroje. Při této hádce i s ježkem spadne do stoky, kde upustí hlavolam. Otce se podaří zachránit, ale brzy stejně umře na nevyléčitelnou nemoc, kterou tam chytil, když se nalokal té otrávené hnijící vody. Kniha končí opět dobře, neboť si chlapci uvědomí, že by stejně nemělo cenu ten stroj sestavit, jen by z toho byly další potíže...... celý text

Diskuze o knize (5)

Přidat komentář

elle223
17.09.2023 5 z 5

RMarkéta Dnešní děcka už by takové příhody zažívat nemohly, protože podlehly technologiím a to je o spoustu věcí ochuzuje.

To je ale blábol:-((

elle223
30.08.2022 5 z 5

PS: Nezapomínejme na to, že Foglar (a nejen on!) byl celých 40 let tím nechutným komunistickým režimem zakázán. Ve škole se o něm nesmělo oficiálně mluvit a v knihovně pro děti/mládež, kam jsem od cca 1977 chodil, od něj neměli jedinou knihu nebo komiks (Rychlé Šípy)..


elle223
09.12.2021 5 z 5

Meda77: Co myslíš těmi "předrevolučními léty"?? Odporný bolševicko-komunistický puč 1948 anebo revoluci 1989?? Foglarovy knihy/příběhy jsou z 99% dány do období 1. Republiky..

nightlybird
26.11.2013

http://www.databazeknih.cz/diskuze-o-knize/zahada-hlavolamu-68214 - domnívám se, že jde o nesmysl. To, co se tady tváří jako první vydání Záhady hlavolamu, by tady nemělo být. První knižní vydání vyšlo v roce 1941 v nakladatelství Kobes. Je pravdou, že knižnímu vydání předcházela jako "tištěná verze" příloha 6. ročníku časopisu Mladý hlasatel a to ale až v období 1940 až 1941. Teprve úspěch přílohy a čtenářský ohlas přiměl Foglara ke knižnímu vydání a posléze i dopsání dalších dílů "Stínadel".
Pro mladší ročníky - v první polovině minulého století bylo běžnou praxí, že v řadě časopisů (ale i denního tisku) vycházely na pokračování dvojlisty nějaké knihy, které se po složení daly vložit do desek a případně i nechat svázat.
Konkrétně u Mladého hlasatele, vydávaného nakladatelstvím Melantrich, vycházela takhle Knihovna Mladého hlasatele a konkretně Záhada hlavolamu byla jejím 14. svazkem.
Domnívám se proto, že by se měl tady uvedený výtisk smazat a informace o tomto "vydání" vložit případně třeba do zajímavostí k prvnímu vydání - to nechám na posouzení moderátorům.

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Stále schovávám památeční vydání po tatínkovi. Škoda, že se Foglar dnes už tolik nečte. Měl co říci ...