Záhada hlavolamu zajímavosti
Jaroslav Foglar
Stínadelská trilogie série
1. díl >
Tato dobrodružná kniha je napsaná čistě spisovnou češtinou, v přímé řeči hovorovou.. Obsahuje mnoho kapitol na asi 180 stránkách, místy s obrázky. Kapitoly na sebe navazují. Hlavními hrdiny jsou Rychlé šípy - Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Rychlonožka, Červenáček. Kluci Rychlích šípů bydleli v části Druhá strana a nepřátelili se s částí Dvorce. Kniha začíná zápasem mezi Rychlými šípy a Dvoreckými. Rychlé šípy si vyrobí časopis - oběžník, ve kterém budou informovat Druhostranecké o všem, co se děje jak na straně jejich, tak na Dvorské. Jmenuje se Tam Tam a samozřejmě by to nebyli Dvořečtí, kdyby se neopičili. V těchto časopisech se navzájem předhánějí v různých faktech a zvláště když se někdo zmínil o ježku v kleci, tak se každá strana snaží získat o něm informace. Rychlé šípy objeví deník Jana Tleskače - chlapce, který měl u sebe tento hlavolam a uměl ho rozluštit. Zjišťují, že byl zabit jistým panem Em, ovšem tak nenápadně, že to doposud vypadá jako nehoda a zjišťují, že Jan Tleskač také vynalezl létající stroj, který však při prvním pokusu poškodil a proto ho zase rozložil. Červenáček partu zradí, ale ke konci knihy se opět všichni spřátelí. Na straně Stínadel, kde se vše odehrálo, objeví u tamních chlapců ježka v kleci, konkrétně u jejich náčelníka. Bohužel při volbě nového vůdce, kdy parta pomůže jednomu uchazeči ukázat návod na vyndání ježka z klece, který objevili v deníku, se zjistí, že otec druhého uchazeče je ten Em a snaží se se synem dostat toho ježka, neboť ví, že je v něm ukryt plán létajícího stroje. Při této hádce i s ježkem spadne do stoky, kde upustí hlavolam. Otce se podaří zachránit, ale brzy stejně umře na nevyléčitelnou nemoc, kterou tam chytil, když se nalokal té otrávené hnijící vody. Kniha končí opět dobře, neboť si chlapci uvědomí, že by stejně nemělo cenu ten stroj sestavit, jen by z toho byly další potíže...... celý text
Zajímavosti (6)
Malíř a ilustrátor Pavel Čech, autor komiksu O Červenáčkovi, vytvořil na základě informací z knih podrobnou mapu Stínadel. (tatjana1737)
Román Záhada hlavolamu byl do komiksové podoby zpracován kreslířem Marko Čermákem, který předtím již podobně převedl do kresleného seriálu Chatu v Jezerní kotlině. Kreslená Záhada hlavolamu spatřila světlo světa paradoxně později, než její pokračování Stínadla se bouří. Knížečku podlouhlého formátu o rozměrech 20 a 8 cm vydalo roku 1971 nakladatelství Novinář.
Určitou zajímavostí je pokus asi třináctiletého Marko Čermáka, o vytvoření kresleného seriálu na motivy románu Záhada hlavolamu, přibližně o dvacet let dříve, než vytvořil „oficiální“ verzi. Kresby byly objeveny při právě výstavy Marko Čermák: Poslední romantik v roce 2010, vystaveny byly také na výstavě k 75. výročí Rychlých šípů. (Luccy78)
Záhada hlavolamu je první románový příběh Rychlých šípů a zároveň první díl stínadelské trilogie. Příhody čtenářského klubu Rychlé šípy se nejprve na stránkách časopisu Mladý hlasatel objevily v podobě kresleného seriálu. Patrně jejich velká popularita vedla Jaroslava Foglara k napsání Rychlých šípů také v próze. Román však nebyl pouhou jinou podobou příběhů obrázkového seriálu. K tématu populárního čtenářského klubu Foglar přidal neméně zajímavé téma tajemné městské čtvrti Stínadel, Vontské organizace a převratného vynálezu. (Luccy78)
Záhada hlavolamu, jako jedna z nejpopulárnějších knih Jaroslava Foglara, se dočkala televizní, filmové i zvukové adaptace. (Luccy78)
V 60. letech vznikl televizní seriál Záhada hlavolamu režiséra Hynka Bočana. V roce 1993 byl pak uveden celovečerní film režiséra Petra Kotka. Na základě tohoto filmu vznikl i fotokomiks. (Kmotr99)
Záhadu hlavolamu spatřilo oko čtenáře úplně po prve jako přílohu časopisu, která knižnímu vydání předcházela jako "tištěná verze". Vycházela v 6. ročníku časopisu Mladý hlasatel a to v období 1940 až 1941. Teprve úspěch přílohy a čtenářský ohlas přiměl Foglara ke knižnímu vydání a posléze i dopsání dalších dílů "Stínadel".
K podobné situaci došlo i při "druhé vlně" zájmu o Foglarovy knihy při uvolnění politické situace v roce 1968. Jako příloha vycházela v období od října 1968 (č. 10/68) do listopadu 1969 (č. 11/69) v periodiku Ostravský kulturní zpravodaj, později na ni byly zhotoveny pro zájemce celoplátěné desky(různobarevné varianty s s použitím tištěné ilustrace J. Fischera). Pak stačila kniha vyjít ještě 3x, než měl Foglar opět na 20 let utrum (no a čtenáři pochopitelně také). (nightlybird)
Štítky knihy
zfilmováno tajemství foglarovky Rychlé šípy Jaroslav Foglar, 1907-1999 Stínadla pro chlapceAutorovy další knížky
2003 | Záhada hlavolamu |
2007 | Rychlé šípy |
2005 | Hoši od Bobří řeky |
1991 | Dobrodružství v temných uličkách |
1990 | Boj o první místo |