Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel diskuze
Jonas Jonasson
Stoletý stařík série
1. díl >
Alan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Allan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět. Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století.... celý text
Literatura světová Humor Romány
Vydáno: 2013 , PanteonOriginální název:
Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009
Interpreti: Martin Stránský
více info...
Diskuze o knize (26)
Přidat komentář
Sklenička: díky za odpověď. To je vlastně pravda, že se oba nechtěně nachomýtli k důležitým událostem. Přirovnávat Alana k Forrestovi přesto nedokážu. Myslím, že Forrestův příběh směřuje úplně jinam, než Alanův. A to nejsem proti Forrestovi zaujatá. Mám ho ráda, dokonce moc. Na Stoletého staříka však nemá. Jak by také mohl, vždyť je proti němu "mládě". Ale třeba ho jednou dožene.
"Je tak, jak je a bude tak, jak bude."
Nočnípták: Stejně jako Forrest, i stařík se nachomýtnul ke kdečemu a potkal plno významných lidí jen proto, že se prostě nechal vést životem.
Skoro po roce se znovu ptám, kdo mi vysvětlí, jak se může srovnávat Alan s Forrestem? Podobnost nevidím, to spíš už s Járou Cimrmanem, jak někdo psal v komentářích.
Já Stoletého staříka používám jako lék na všechny smutky a špatné nálady.
Navíc se mým heslem stává heslo Jonassonova dědečka: "Ty, co říkaj jenom to, co je pravda, nemá cenu poslouchat".
Myslím, že Jonassonův dědeček byl tím, kdo ovlivnil svého vnuka natolik, že napsal Alanův příběh. Ten mu také tuto knihu věnoval.
Nemohu pochopit, srovnávání Staříka s Forrestem. Já si myslím, že zaměření knih je rozdílné. Snad jenom to, že oběma neuvěřitelně všechno vychází. Forresta mám ráda, ale na Staříka nemá, teda podle mne.
Víte, on Alan byl takový svéráz, rád si dal panáka, kašlal na pravidla, všechno řešil podle matčina pořekadla "Je tak, jak je, a bude tak, jak bude." Není tahle kniha vlastně protestem proti všem, kteří chtějí za každou cenu udělat lepší společnost, lepšího člověka, čili proti tzv. dobro-erům?
.... Alanovi přišlo zbytečné, že se ti, kdo žili v sedmnáctém století, navzájem zabíjeli. Kdyby se trošku zklidnili, tak jako tak by časem umřeli. Julius poznamenal, že to platí ve všech dobách .... Sestra Alice vypočetla všechna pravidla, která platí pro sprchování a čištění zubů, pro návštěvy jiných osob a vzájemné návštěvy klientů, informovala ho, v kolik se roznášejí různé léky, .... "Vysrat se můžu jít kdy chci?" zeptal se Alan.
Říká se , že kniha je většinou lepší než film . Doufám , že tomu bude i u této knihy , protože u filmu jsem se docela pobavil :-)
DarekDevil: já to vím, že měl tyhle peníze. Ale že tam není nikde napsané, že by si je před útěkem (úletem) vybral?
Alan v závěru dostal peníze od američanů ..... měl jenom diety a pak když končil se úředník na ambasádě divil, že si nikdy nestěžoval že nedostává plat. A tak to napravili a vyplatili mu peníze.
Dobře souhlasím, že v obou knihách mají úlohu "významné historické události", ale to je tak všechno co mají ty dvě postavy společného. Mně osobně Forrest Gump moc nebere, protože je to taková óda na blbost pro amerického občana.
Jak říká klasik: "Život je jako bonboniéra. Je plnej sraček."
Souhlas se Skleničkou. Podobnost je ve stylu humoru postaveném na paradoxu, že se někdo docela obyčejný, různým řízením osudu ( a často, aniž by po tom toužil), ocitne v době a místech, kde se tvořily dějiny. Tento druh humoru najdete například i v tvorbě Kurta Vonneguta - Kriminálník a další. Umění je však skloubit všechno dohromady, aby to bylo jak zábavné, tak nenásilné, a aby z toho nevznikl kýč. A to se ve Stoletém staříkovi myslím povedlo velmi dobře.
Nejde ani tak o IQ, jako spíš o to, že oba se nějakým způsobem vždycky ocitali u významných historických událostí.
Co všichni pořád srovnáváte tuto knihu s Forrestem Gumpem? Forrest byl americký magor od přírody a tohle je takový severský koumák, z kterého se věkem stal skoro génius.
Některé momenty mi tam chyběly, ale duch a humor díla zůstal zachován a když jsem byla já v kině, tak spousta lidí se smála už dopředu. Já film mohu s klidem doporučit.
Nekaž mi to, jdu do kina po hooodně dlouhé době :) Hvězdy určitě budou také pěkné, ale to mě tolik netáhne.
Dnes jde do kin filmová verze Staříka a trailer vypadá slibně http://youtu.be/_8MW_xRyEPM Tohle si nemůžu nechat ujít :)
Nakonec jsem to vzdal a tuhle knihu navždy odkládám (protože bych po několika týdnech stejně zapomněl o čem byla).
(SPOILER) Cestující v dějišti akcí, dešti vzpomínek. Po boku druhů V.I.P. Postaví vedle sebe i reky "obyčejné." Položí se do života i teď. Mimo rezidenční šeď stěn.